Reklamı Geç
Advert
Advert

ÇAĞDAŞ: DEVREK KÜLTÜR VE SANAT BAĞLAMINDA ÇOK ZENGİN

Ünlü Sanatçı Sezai Çağdaş gazetemizi ziyaret etti

ÇAĞDAŞ: DEVREK KÜLTÜR VE SANAT BAĞLAMINDA ÇOK ZENGİN
Bu içerik 480 kez okundu.
Advert

   Sercan Kapusuz

   Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi ünlü sanatçı Sezai Çağdaş gazetemizi ziyaret etti.

    Gazetemiz yazarı, şair İbrahim Tığ ile görüşen Sezai Çağdaş, Devrek kültür ve sanatına yapmış olduğu katkı ve çalışmalarından dolayı Tığ’ı kutladı.    

    Devrek’teki kültürel çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Çağdaş, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK) Türkü Kurulu Başkanı Mustafa Uzundal ile çalışma arkadaşlarını Devrek’e ait türküleri gün yüzüne çıkarıp halka sunmalarının büyük bir kültür hizmeti olduğunu, ifade etti.

     Sezai Çağdaş, Devrek’in kültürel ve sanatsal bağlamda zengin bir ilçe olduğuna da işaret ederek, “Basın ve görsel medyadan takip ettiğime göre buradaki arkadaşlarımız gayretli bir çalışmayla bu ilçemize ait bir çok türküyü gün yüzüne çıkardı. Kendilerini bölge kültür ve sanatı adına kutluyorum. Türküler bir yaşanmışlığın bir geçmişin, bir kültürün kalıcısıdır. İşte burada yapılan da geçmiş ile gelecek arasında önemli bağların kurulmasıdır. Bunu Devrek’te görmekten çok mutluluk duydum” dedi.

    Çağdaş istenildiği takdir de Devrek türkülerini seslendirilmesinde katkı koyabileceğini de kaydetti.

    Ünlü sanatçı Sezai Çağdaş, İbrahim Tığ’a, 40 yıllık müzik hayatına ve sanatına gösterdiği ilgisi nedeniyle de bir “Teşekkür Belgesi” sundu.

    İbrahim Tığ da, “Bölgemizin sesi, gözü, türkü ve kültürümüzün aydın insanı sanatçımız Sezai Çağdaş’ın duyarlılığı ve ziyareti nedeniyle kendisine teşekkür etti. Meda Kitap Yayınları arasında çıkan, “Sur ve Sır” ve “Göl” adlı şiir kitaplarını hediye etti.

    Bilindiği gibi, aslen Bartınlı olan Sezai Çağdaş, bugüne kadar 12 kaset çıkarttı ve 5 klip çekti. Eserlerinin hepsi Almanya’da gösterime ve satışa çıktı. “Döktür Muazzez” ve “Güzel Yavrum” adlı kasetleri Avrupalı sanatçı olarak en fazla satış yaptı. Almanya’da “Söm Söm Yavrum” adlı türkümüz, yöremizin marşı gibi yıllarca okundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞEHİDİMİZ VAR
ŞEHİDİMİZ VAR
3 BİN LİRALIK BAKIR KAZANI ÇALDILAR
3 BİN LİRALIK BAKIR KAZANI ÇALDILAR