Reklamı Geç
Advert
Advert

BOZKURT: DEVREK SANAT VE EDEBİYAT İLÇESİ

Devrekli şair Rüştü Onur, ölümünün 79. yılında memleketi Devrek'te anıldı.

BOZKURT: DEVREK SANAT VE EDEBİYAT İLÇESİ
Bu içerik 302 kez okundu.

  -Sercan KAPUSUZ-

  Devrekli şair Rüştü Onur, ölümünün 79. yılında memleketi Devrek'te anıldı.

  Devrek Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK) tarafından Cumhuryet Alanı'ndaki Rüştü Onur'un büstü önünde düzenlenen törene, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt , Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği İbrahim Tığ ve sanatseverler katıldı.

    Rüştü Onur'un büstüne çelenk sunumuyla başlayan törende konuşan ROSAK Başkanı İbrahm Tığ, Devrekli şar Rüştü Onur'u vefatının 79. yılında saygıyla andıklarını söyledi.

   Konuşmasında, Rüştü Onur ardında bir kitaplık şiir, öykü ve mektup bırakarak 2 Aralık 1942 tarihinde 22 yaşın baharında aramızdan ayrıldığına, değinen İbrahim Tığ, “Rüştü Onur edebiyat tarihinde yerini almıştır” dedi.

    Tığ şöyle konuştu, “Rüştü Onur, kısacık ömrüne az sayıdaki ama kendine özgü tekniği ve üslubu olan şiirleri sığdırmış, ‘Garip Akımı’nın önemli temsilcilerinden biri olarak edebiyat tarihimizde yerini aldı. İlk hamurunu Zonguldak’ta Edebiyat öğretmenliği yapan, dostu Behçet Necatigil’in yoğurduğu Onur, yakın arkadaşları Muzaffer Tayyip Uslu ve Kemal Uluser’le Zonguldak ve edebiyat dünyasının simgesi haline geldi.

  Yeni İnsanlık, Varlık, Ses, Bağ, Servet-i Fünun, Ocak, Kara Elmas, Yeni Zonguldak, Gündüz ve Değirmen adlı dergilerde, şiir, hikaye ve denemeleri yayınlanan Rüştü Onur, dönemin önemli edebiyatçıları; Abdülbaki Gölpınarlı, Oktay Rıfat, Necati Cumalı, Salâh Birsel, Oktay Akbal, Müfide Güzin Anadol ve İbrahim Behçet Kalaycı ile arkadaşlıklar kurdu.

    Onur’un şiirlerinde yaşam ile ölüm hep bir bütün teşkil eder. Onu, Zonguldak'ın saçak altındaki maden işçileri, çocukları, kenar mahalle insanları, kuşları ve denizi yakından ilgilendirip hüzünlendirmiştir. Bu tutum da Onun edebiyatımızda haklı yerini almasını sağlamıştır.”

    Vasiyeti; Şehir 151. Sayıya ulaştı

    Tığ, Rüştü Onur’un vasiyeti Şehir’in 151. Sayıya ulaştığını da belirterek, onun 12 Eylül 1940'ta Necati Cumalı’ya yazdığı mektubuna değindi. Mektubun bir bölümünü okuyan Tığ, “Ey benim mektuplariyle huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir’de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak… Şehir okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak.’diyordu. Ömrü yetmediği için bu dergiyi çıkaramadı. Onun bu isteğini bir vasiyet kabul ederek 16 yıldır memleketi Devrek’te çıkarıyoruz ve 151. Sayısına ulaştı”diye konuştu.

    Bozkurt: Rüştü Onur’la gurur duyuyoruz

    Rüştü Onur’un Devrek’i ülkeye ve dünyaya tanıttığını belirten, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Şairler yaşadıkları şehirlerle anılırlar, Rüştü Onur da Devrek’imizi ülke geneline hatta dünyaya tanıtmıştır. Onunla gurur duyuyoruz.”diye konuştu.

   Başkan Bozkurt, “Devrek Zonguldak'ın ilçeleri arasında sanat ve edebiyatın en yoğun olarak yaşandığı ilçesidir. Özellikle hemşerilerimiz, Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol, Devrek ve ülkemiz edebiyatında önemli bir yer tutuyor, Devrek’i, Zonguldak’ı anlatma noktasında büyük bir şair ve yazar olarak karşımızdadır. Kendilerini sevgi ve özlemle anıyorum. İlçemizde kültür, sanat ve edebiyat adına yapılacak per türlü etkinliğe belediye olarak destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Çünkü kültür, sanat ve bilim bir ülkenin aydınlık yüzüdür. Bütün bu olgulara sahip çıkacağız. Bu vesile ile ebediyete göçen sanatçılarımıza Allah’tan rahmet, yaşayanlara da sağlıklı ömürler diliyorum”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ESKİ BAŞKAN VİRÜSE YAKALANDI
ESKİ BAŞKAN VİRÜSE YAKALANDI
DEVREK'TE EĞİTİME BIR GUN ARA VERİLDİ
DEVREK'TE EĞİTİME BIR GUN ARA VERİLDİ