Reklamı Geç

EKONOMİ YÖNETİMİ ANLAYIŞINDA DEĞİŞİKLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Başkan Külah, TÜRKONFED'e tam destek verdiklerini açıkladı.

EKONOMİ YÖNETİMİ ANLAYIŞINDA DEĞİŞİKLİĞE İHTİYACIMIZ VAR
Bu içerik 448 kez okundu.

  -Yeter KÖMEÇCİ-

Başkan Külah, TÜRKONFED'e tam destek verdiklerini açıkladı.

 Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)üyesi ve Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Külah TÜRKONFED’in ekonomi yönetimi ve piyasa koşullarının, iş dünyası ile topluma etkilerine ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasına katıldıklarını ve tam destek verdiklerini açıkladı.

  Yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Dünyanın zor bir dönemden geçtiğini hepimiz biliyor, kabul ediyoruz. Bir tarafta Covid-19 pandemisi diğer tarafta siyasi gerilimlerden mülteci krizine, iklim değişikliğinden gelir adaletsizliğine kadar pek çok sorun önümüzde duruyor. Bu zorlu konjonktürde ekonomi politikalarının oluşturulmasındaekonomi biliminin açıklayamadığı yöntemler kullanılması belirsizliği artırıyor.

Bizler, ülkesinin sorunlarına çözüm üretmek için gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş Türkiye’nin enbüyük bağımsız iş dünyası örgütü TÜRKONFED üyesi iş insanları olarak, her geçen gün üyelerimizin genel ekonomik gidişata ilişkin duydukları ortak kaygının sesini iletmek arzusundayız. 

Bir ekonominin sağlıklı işleyişi ve refah üretebilmesi için “kur istikrarı” temel unsurdur. Döviz kuruekonomideki mal ve hizmet alışverişlerini mümkün kılan fiyat oluşumunun temel öğesidir.Kurlardaki istikrarsızlık ticaret esnasındaki fiyat oluşumuna imkân vermediği için üretim, iç piyasadaki alışveriş ve dış ticaret durma noktasına gelmiştir. Mali kesimdeki işlemler beklemeye geçmiştir. Reel sektör ve mali sektördeki bu aksamalar, istihdam ve yatırımları olumsuz etkileyeceği gibi, gelir dağılımında da ciddi bozulmalar yaratacaktır.

Ekonomi biliminin gerekliliklerine uygun piyasa yönetimi anlayışının benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizin, piyasa dinamikleri dışında, geçmişte denenen ve başarısız sonuçlar alınan yöntemlerle kaybedecek zamanının olmadığını düşünüyoruz.

2001 krizi sonrası uygulana politikaların çok başarılı olduğunu vebunun sonucunda 2002-2013 yılları arasında GSYH’mızın12 bin 500 dolara kadar çıkarak,ülkemizin Orta Gelir Tuzağı’nı aşma noktasına gelmiş olduğunu anımsarsak, yapılması gerekenler çok açıktır.Merkez Bankası başta olmak üzere kurumlarımızın bağımsızlığını yeniden tesis edecek hukuki düzenlemelerin yapılmasını, adil, şeffaf, hesap verebilir ve liyakat esaslı bir anlayış ile direnci artırılmış, öngörülebilir bir ekonomi politikasının hiç vakit kaybetmeden hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Ülkemizin üretim ekonomisi temellikrizden çıkış yolculuğunda demokratik reformların gerçekleştirilmesi ile güven ve istikrarın yeniden sağlanacağını düşünüyoruz. Ülkemizin ekonomik, hukuk ve demokratik reformları gerçekleştirerek yazacağı yeni hikâyede çözümün bir parçası olmaya hazırız.

Memleketine ve topluma güvenen iş insanları olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞEHİDİMİZ VAR
ŞEHİDİMİZ VAR
3 BİN LİRALIK BAKIR KAZANI ÇALDILAR
3 BİN LİRALIK BAKIR KAZANI ÇALDILAR