Advert
Advert

PROF. DR. DURALI HAYATINI KAYBETTİ

Zonguldak'ın yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından biri olan Prof. Dr. Teoman Duralı hayatını kaybetti.

PROF. DR. DURALI HAYATINI KAYBETTİ
Bu içerik 430 kez okundu.

Zonguldak'ın yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından biri olan Prof. Dr. Teoman Duralı hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Prof. Dr. Teoman Duralı, 74 yaşında hayatını kaybetti. Kasım ayında kanser tedavisi nedeniyle 2 kez ameliyat geçiren Duralı, İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti.

Duralı bugün İstanbul Fatih Camisi'nde ikindi vaktinde kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek

 Türk felsefe profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünür Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. Duralı'nın adı Zonguldak'ta Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi'nde yaşayacak.

Şaban Teoman Duralı Kimdir?

7 Şubat 1947'de Kozlu, Zonguldak'ta doğdu. İlköğrenimine Zonguldak'ta Çatalağzı'nda başlayan Ş. Teoman Duralı, Ankara'da öğrenimine devam etti. Teoman Duralı ortaöğrenimini Ankara TED Kolejinde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesinde Biyoloji ve Felsefe bölümlerine kaydoldu. Üniversiteden 1973 yılında mezun olan Duralı 1975 yılında mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı ve 1977 yılında doktora çalışmasını tamamladı. 1978 yılında NATO bursu ile Paris'te biyoteknoloji seminerlerine katıldı. Sırasıyla Mayıs 1982'de Yardımcı Doçent, Ekim 1982'de biyoloji felsefesi üzerine yazdığı tez ile Doçent ve 1985'te ABD Penn State University'de tamamladığı "Kant'tın A Priori Bilgi İstidâtı" adlı çalışmasının ardından 1988'de mezun olduğu bölümde Profesör oldu.

Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı 1992-1993 yılları arasında Kuala Lumpur'da bulunan Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde, 1994 yılında ise Viyana Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yaptı. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu'nun mâli desteği ile Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ile Türkmenistan) araştırma gezisinde bulundu. 1995, 1997 ile 1999 yıllında ise belirli dönemlerde Malezya Uluslararası İslam Üniversitesindeki misafir öğretim üyeliği görevine devam etti.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünde öğretim üyeliği yapmasının yanı sıra bir dönem Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde dekanlık yapmış olup, burada Felsefe bölümünü kurmuştur. Durali Türkçe ile İngilizce çok sayıda bilimsel makale ve kitap yayınlamıştır. Kitaplarından bazıları: Canlılar Sorununa Giriş/Biyoloji Felsefesiyle İlgili Araştırma (İkinci baskı: 1987), Biyoloji Felsefesi (1992), Aristoteleste Bilim ve Canlılar Sorunu (1995), Yeniçağ Dindışı Avrupa Medeniyetinden Çağdaş İngiliz-Yahudi Cihânşumul Medeniyetine (1996), A New System Of Philosophy-Science From The Biological Standpoint (1996, Viyana-Paris-New York), Sorun Nedir (2006), Felsefe-Bilim Nedir? (2009), Aklın Anatomisi (2010).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI