Advert
Advert
Advert

EMEKLİLER GÖZARDI EDİLİYOR!

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) DevrekTemsilciliği basın açıklaması yaptı. Tüm Emekli-Sen üyesi emekliler, TBMM'de görüşülen 2022 bütçesinde emeklilerin gözardı edildiğini belirtti. "Geçinemiyoruz" diyen emekliler, "2022 bütçesi halkın talepleri

EMEKLİLER GÖZARDI EDİLİYOR!
Bu içerik 276 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

 Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) DevrekTemsilciliği basın açıklaması yaptı. Tüm Emekli-Sen üyesi emekliler, TBMM'de görüşülen 2022 bütçesinde emeklilerin gözardı edildiğini belirtti. "Geçinemiyoruz" diyen emekliler, "2022 bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun" açıklamasını yaptı.

Tüm Emekli-Sen DevrekTemsilciliğinin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

  "Yaklaşık bir haftadır 2022 yılında ülkenin içinde bulunacağı ekonomik durumun, yani, yatırımların, borçların, faizin, enflasyonun, emekçilerin, emeklilerin ve de bilcümle sermayedarın sözüm ona yaşamını idame ettireceği bütçe, TBMM’de görüşülüyor.  Aslında neden TBMM’de görüşülüyor onu da bilmiyoruz.   Çünkü sonuçta karar verecek olan TBMM değil. Maaş zamları, asgari ücret, faiz, bir tek kişinin ağzından çıkacak iki cümleye bakıyor.

   2022 Bütçesi de, biz biliyoruz ki yine emeklilerin, emekçilerin, işsizlerin, gençlerin, atanmayan öğretmenlerin, yoksulların yani bizim bütçemiz olmayacak. Çünkü 2022 Bütçesi daha 2022 başlamadan eridi. Komisyonlarda görüşülen bütçenin yüzde otuzu o günden bu yana buharlaştı. Anlaşılan o ki, böyle bir bütçeden bize ekmek çıkmayacak.

  Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Ve "lütfen" anlayışı öne çıkarılıyor. Burada sendikaların, emekçilerin talepleri değil; yine iki dudak arasından çıkacak "işçimizi ezdirmeyeceğiz" edebiyatı lütfuna bakılıyor. Şu anda asgari ücret 200 dolar. Daha doğrusu biz bu açıklamayı yaparken  öyleydi. Şimdiye kadar belki o da kalmayacak. Bizi kıskanan Avrupa’nın hiç bir ülkesinde iki gün bile yaşanamayacak bir asgari ücret var. Nereye kadar yükselteceksiniz ki? Üstelik artık buna asgari ücret denmesi de doğru değil. En fazla ücret desek yanlış olmaz. Herkes biliyor ki milyonlarca insan bu ücretin de altında çalışıyor.

   Emekçilerin durumu böyle iken, biz emeklilerin durumu zaten belli. Pandemi de en az 1500 liraya çıkarılan emeklinin maaşı 100 dolar. Şaka değil. Biliyorsunuz. Son bir ayda yüzde otuz yoksullaştık. Ama kimilerine göre, ekonomi uçuyor. Her şey tıkırında. Onların yaşadığı yerlerde öyle demek ki! Halkın nasıl yaşadığını bilmeyenler, ekonominin çok iyi olduğunu söyler tabi. Çok yerden maaş alan arsızlar, iki kilo et alma da yarım kilo al , ölür müsün der tabi.

  2022 Bütçesinin emeklilerin, emekçilerin insanca yaşayacağı bir durumda olması için tüm yurtta   bu  açıklamaları yapıyoruz.Kimseden, lütuf, sadaka,hayır istemiyoruz!

Döktüğümüz alınterimizin karşılığını istiyoruz. Ve biliyoruz ki bunun kaynakları mevcut. Eğer ki sermayeye rantiyeye, savaşa, yandaşa değil de emekçiye, emekliye bütçe anlayışını ortaya koyarsanız kaynak oradadır. İnsanca yaşamak bizim hakkımızdır.  Toplu sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz.

  PARAMIZ PUL, EMEKLİ ZAMLARI ZUL OLDU.

 Emeklilere verilmesi düşünülen yüzde 7-8'lik zam bir haftada eriyip gidecek. Tüketim zamları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında. Çarşı Pazar çıkılacak gibi değil. Bayram ikramiyeleri dört yıldır yerinde sayıyor. Maaşlarımız kademeli olarak düşürülüyor. İntibak yasası çıkarılmadığından maaşlar arasındaki farklar büyüyor. Sağlık alanında muayene, ameliyat, ilaç tahlil can yakıyor.

  HER ŞEYE RAĞMEN EMEKLİLER, EMEKÇİLER KAZANACAK.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, siyasi iktidar, emeklilerin örgütlenmesinden rahatsız. Sendikalarımızı kapatmaya çalışıyor.

Ama başaramayacaklar. 13.5 milyon emekli, 6 milyon EYT ''li eninde sonunda, bu iktidardan kurtulacak gücü kendi örgütlü mücadelesinde bulacak.  Buradan bu taleplerimizin karşılanması gerektiğini haykırıyoruz.  2022 Bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun.  Tüm Emekliler Sendikası olarak, tercihlerini halktan yana yapan iktidarları yaratmak için, emek, demokrasi, barış ve adalet için herkesi, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.  Sermayeye, faize, silahlara değil, emekçiye , emekliye, halka bütçe istiyoruz !"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU
DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU
AÇILIŞI YAPILMADAN DENİZE TESLİM OLDU
AÇILIŞI YAPILMADAN DENİZE TESLİM OLDU