Advert
Advert
Advert

DEVREK PISA 2022'YE HAZIR

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen final sınavı 15 Nisan 2022 ile 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacak PISA 2022 Pilot Uygulamasına katılacak olan Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret ederek yürütülen çalışma ve

DEVREK PISA 2022'YE HAZIR
Bu içerik 358 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen final sınavı 15 Nisan 2022 ile 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacak PISA 2022 Pilot Uygulamasına katılacak olan Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret ederek yürütülen çalışma ve projelerle ilgili incelemelerde bulundu.

     Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen’e eşlik eden Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya PISA 2022 Pilot Uygulaması için yapılan hazırlık sürecini başından beri takip ettiklerini belirterek sınavın sorunsuz bir şekilde yapılması için tüm tedbirlerin alındığını ifade etti. 20 Nisan 2021'de gerçekleştirilen “PISA 2022” pilot testine, ülke çapındaki 40 okuldan 2 bin 240 öğrenci seçilmişti, OECD üyesi ülkeler ve İştirakleri Covid sonrası zorlukları yansıtmak için PISA 2021 değerlendirmesini 2022'ye ve PISA 2024 değerlendirmesini 2025'e erteleme kararı aldı. PISA 2022 sınavı için “ Final sınavı 15 Nisan 2022 ile 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacak.

   PISA uygulamasına öğrencilerimiyle birlikte hazır olduklarını belirten Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Öztürk; "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen okulumuzu ziyaret etti. Pisa 2022 sınavında görev alacak okullardan biri olan Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bu önemli misafiri ağırlamaktan büyük onur duydu.   PISA uygulamasına ülkemizdeki diğer pilot okullar gibi öğrencilerimizle birlikte hazırız. Bizler öğretmenlerimizle birlikte öğrencilerimize gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Pisa 2022 hakkında bilgi veren Dr. Ahmet İşleyen'e Devrek İlçe Millli Eğitim Müdürümüz Ercan Kahya eşlik etti." dedi.

PISA NEDİR?

Açılımı "Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır.

PISA'NIN AMACI NEDİR?

PISA'nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA NEYİ ÖLÇMEKTEDİR?

PISA'da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.

PISA araştırmasında kullanılan "okuryazarlık" kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
BAŞKAN BOZKURT, KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
 DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU
DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU