Advert

MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ!

Devrek'te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir araya gelen kadınlar haklarına ve hayatlarına yönelik saldırılara karşı mücadele sesini yükseltti.

MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ!
Bu içerik 397 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

Devrek'te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir araya gelen kadınlar haklarına ve hayatlarına yönelik saldırılara karşı mücadele sesini yükseltti.

 Eğitim-Sen Devrek Temsilciği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda organize edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  programında birçok kadın ellerindeki dövizlerle kadına yönelik şiddete "hayır" dedi.

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Devrek Cumhuriyet Alanında bir basın açıklaması yapan Devrek Eğitim Sen Temsilciliği Kadın Sekreteri Aslıhan Hancı;

"Bugün burada olmamız, 158 yıl önce New York’lu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirasın taşıyıcıları olarak yaşamımıza, emeğimize ve kimliğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Pandemi koşullarıyla birleşen toplumsal ve ekonomik kriz, biz kadınların yaşamlarını daha da zorlaştırıyor. Artan işsizlik, yoksulluk ve şiddetle ağırlaşan yaşam koşulları en çok kadınları vuruyor. Toplumsal olarak kadına yüklenen roller ile bunların dinci gericilikle birleşmiş hali ve kadına yönelik her türlü şiddetin azalmadan devam etmesi ile yaşamlarımız daha çok kıskaç altına alınıyor. Bu nedenle, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelemizi yaşam hakkı mücadelesinden ayrı düşünmüyoruz!

Mücadeleden vazgeçmiyoruz, kazanacağımızı biliyoruz!

Her güne şiddete, mobinge uğrayan ve öldürülen kadınlarımızın, kız kardeşlerimizin acı haberleriyle uyanmaya devam ediyoruz. Her gün en az üç kadın fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal șiddete uğruyor veya erkekler tarafından katlediliyor. Kadın cinayetleri önlenemiyor. 2021 yılının ilk iki ayında 77 kadın cinayet ya da “şüpheli” bir şekilde nedeniyle yaşamını yitirmişti. 2022 yılının ilk iki ayında 98 kadın öldü. Erkekler, sadece şubat ayında 23 kadını öldürdü. 21 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen kadınlardan 10’u ateşli silahlarla katledildi. Kadınlar en çok, en yakınlarında olan erkekler tarafından ve kendi evlerindeyken öldürülüyor. Bu da gösteriyor ki şiddet ve ölüm yaşamlarımızla iç içe bizi kuşatmış durumda.

Öldüren sevgi istemiyoruz!

Pandemi sürecinde 20 yıl geriye giden kadın istihdamı oranı yüzde 25’lere kadar düştü. İki genç kadından birinin işsiz olduğu Türkiye’de, genç kadınların çalışma hayatına dönme şansları işsizlik süreleri uzadıkça azalıyor. Kadınlar tarih boyunca hiç olmadığı kadar kapitalizmin ihtiyaç duyduğunda kullanabileceği yedek iş gücü ordusu haline geldiler. Özellikle üniversite mezunu genç kadınlar arasında işsizlik oranları çok yüksek. İşsiz kalan ve iş bulamayan kadınların diğer toplumsal cinsiyet eşitsizlikleriyle birleşince karşı karşıya olduğu durum ya köleleşme, cinayetlere kurban gitmeye varan ilişkiler ya da tam bir isyana geçme zemini yaratıyor. Her dört kadından sadece biri iş hayatında çalışabiliyor. Kadın iş gücü son bir yılda %8,2 azaldı.

Kadın, yaşam, özgürlük! Örgütlüysek güçlüyüz!

Esnek çalıșma biçimleri ile çalıșmayașamınındıșına itiliyor, güvencesizleștiriliyoruz. İș yerlerinde, sokakta, evde mobinge, tacize, tecavüze maruz kalıyor,dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri içinde baskı altına alınıyoruz. Kendimizi korumak ve kararlarımızı, farklılıklarımızı, düşüncelerimizi savunmak istediğimizde büyük engel duvarlarıyla karşılaştığımız yetmiyormuş gibiözgürlüğümüz kısıtlanıyor, ölümle tehdit ediliyor, şiddete maruz kalıyoruz. Kadın sığınma evleri ve kadın danıșma merkezleri gibi uygulamalara son veriliyor, yașam güvencemiz sayılabilecek İstanbul Sözleșmesi gibi bir anlaşma bir gece yarısı kararnamesiyle yürürlükten kaldırılıyor. Görüyoruz ki biz kadınların birbirimizi, canımızı ve haklarımızı korumak için isyan, örgütlülük ve direnişte birleşmekten başka çaresi kalmadı.

Pandemi koşullarında derinleşen ekonomik kriz var olan cinsiyet eşitsizliğini derinleştirirken artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiç bir önlem alınmıyor. Kadınların ücretsiz izin kullanım oranı erkeklerden % 42,  ev içi iş yükü artışı ise % 65 daha fazla. Sağlık alanı başta olmak üzere pandeminin etkilediği kadın emeğinin yoğun olduğu sektörlerde ağır iş yükü altında çalışmak zorunda kalan kadınlar, hem evde hem işte bitmeyen mesai içerisinde tükeniyor.

Eşit işe eşit ücret!  Güvenceli iş güvenli Yaşam!

Ancak biz kadınlar biliyoruz ki; yașamlarımızı ve dünyayı hep birlikte değiştirebilir vedönüștürebiliriz.Bunun için taleplerimizi haykırıyoruz:

-8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılsın,

-Kadın istihdamı artırılsın,

-Eşit işe eşit ücretle, güvenceli iş, güvenceli gelecek sağlansın,

-İș yerlerinde gündüz bakım evleri ve kapatılan kamu kreșleri açılsın,

-Doğum izinleri 24 haftaya çıkarılsın,

-Süt izninin kullanımı önündeki keyfi engeller kaldırılsın,

-Esnek-güvencesiz çalıșma uygulamasına son verilsin,

-İș yerinde șiddeti, ayrımcılığı ve mobbingi önleyen düzenlemeler yapılsın.

-Grevli toplu sözleșme hakkı, sendikal hak ve özgürlüklerimiz önündeki engeller kaldırılsın,

-KHK’lerle haksız hukuksuz biçimde ișten çıkarılan tüm emekçiler görevlerine iade edilsin,

-Kadınlar için daha fazla yoksulluk, șiddet, göç ve ayrımcılık anlamına gelensavaș politikaları son bulsun,

-Eșit ve özgür biçimde, barıș içinde bir arada yașamın sağlanacağı demokratik koșullarınolușması sağlansın,

-ILO’nun 190 Sayılı şiddet ve tacizi önlenmesi sözleşmesi imzalansın,

-İstanbul Sözleşmesi’ne dönülsün, tam anlamıyla uygulansın!

-Özgürlükte kararlıyız, yaşamda ısrarlıyız!

-Sevgili Kadınlar,

Biz kadınlar baskılara boyun eğmiyor, yeryüzünün her yerinde direniyor, kendi tarihimizi yazıyoruz!

 • Örgütleniyor, özgürleșiyor, özgürleștiriyoruz!

 • Yașamlarımıza emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyoruz!

• Șiddete, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, eșitsizliğe, ırkçılığa karșı birlikte direniyoruz!

• Doğamıza, toprağımıza, yașam alanlarımıza sahip çıkıyor; doğa benim, yașam benim, ben kadınım diye haykırıyoruz!

• Laik, özgür, eșit ve barıș içinde bir dünya düșünü örgütlüyoruz!

İsyandan direnişe, direnişten özgürlüğe yürüyoruz!

Haklı Taleplerimiz İçin Birlikte Mücadele Edelim!

8 Mart kadınların uluslararası birlik,dayanışma ve mücadele günü kutlu olsun!" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MTA PERSONEL ALACAK
MTA PERSONEL ALACAK
   DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR
DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR