Advert

HASTANELER HEKİM YOKSA BOŞ BİNADIR

Erdoğan’ın doktorlar için söylediği “Gidiyorlarsa gitsinler” şeklindeki sözlerine Dr. Ezgi Balaban; “gitmesinler, müteşekkiriz" sözleriyle yanıt verdi

HASTANELER HEKİM YOKSA BOŞ BİNADIR
Bu içerik 749 kez okundu.

  Erdoğan’ın doktorlar için söylediği “Gidiyorlarsa gitsinler” şeklindeki sözlerine Dr. Ezgi Balaban; “gitmesinler, müteşekkiriz" sözleriyle yanıt verdi    Radyoloji Uzmanı Dr. Ezgi Balaban’ın yaptığı paylaşım farklı şehirlerde görev yapan doktorlarla birlikte Zonguldak’ta görev yapan çok sayıda hekim tarafından paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Gidiyorlarsa gitsinler” şeklindeki sözlerine yanıt olarak paylaşılan yazıda Dr. Ezgi Balaban şunları söyledi.

“Biz de açık konuşmayı seven bir meslek grubuyuz, çoğu zaman da açık konuşmaya mecburuz. Tıpkı bugün olduğu gibi. O övünerek bahsettiğiniz, şehirlerin kilometrelerce uzağına inşa ettiğiniz şehir hastaneleriniz, içinde hekim olmazsa soğuk duvarlı, boş binalardan ibarettir. Onları şifa yuvasına çeviren içinde gece gündüz özveriyle çalışan, evlerinden çok orada vakit geçiren, ailelerinden çok hastalarını düşünen hekimlerdir. "Varsın gitsinler" yerine "gitmesinler, müteşekkiriz" demenizle bile bir nebze avunacak olan bizleriz.  Bugün hekimler bir mücadele veriyorsa kendileri kadar hatta belki daha çok, yerimize getirmeye niyetlendiğiniz pırıl pırıl asistan hekimler, genç meslektaşlarımız ablalarının, abilerinin çektiği sıkıntıları çekmesinler diye de veriliyor. Onlar bizim meslektaşlarımız, bizim için tehdit unsuru değiller, olamazlar. Biz bir aileyiz.

BORCUM SADECE BENİ OKUTAN ANNE BABAMA

Beni siz okutmadınız. Bir sınavı torpilsiz, mülakatsız, hakkımla, çalışarak kazandım. Devletin en temel görevlerinden biri olan eğitim hakkımı kullanarak okudum. Aldığım harç kredisini son kuruşuna kadar geri ödedim. Üzerine neden mecbur tutulduğumu bilmediğim mecburi hizmetimi yaptım. Varsa bir borcum sadece beni okutan anne ve babamadır, size hiçbir şekilde borçlu değilim.

HEKİMLER ÖZEL SEKTÖRE NEDEN GİDİYOR?

Hekimler özel sektör çok daha büyük paralar verdiği için kaçmıyorlar; can güvenlikleri olmadığı için, özlük haklarını alamadıkları için ve elbette maddi olarak aldıkları riski karşılayacak kazanç istedikleri için gidiyorlar. Bu arada özel sektörde çalışan hekimlerin de pek çok sorunu var elbette, şirket kurmak zorunda kalmamızdan tutun nöbet ücretlerine kadar...

Fakat öyle önemli ve öncelikli konular var ki sıra buraya gelemiyor.

AİLE ORTAMINI ÇOK UZAKLARDAN SARILARAK YAKALADIK

Bugün dinlediğim konuşma başka koşullarda canımı daha çok acıtırdı belki ama bugün biliyorum ki biz hekimler birbirimizi yeniden bulduk, kavuştuk, beraberliğimizin ne kadar büyük bir güç olduğunun farkına tekrar vardık.

Özlediğimiz o aile ortamını çok uzaklardan da olsa birbirimize sarılarak yakaladık. Biliyorum ki ihtiyacımız olan buydu ve ne bunu ne de mesleğimizin itibarını elimizden alabilecek bir makam sahibi ya da siyasi otorite yok.

Son olarak; gidici gibi görünen biz değiliz!”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Son zamanlarda "Hastanelerde şöyle oluyor, böyle oluyor vesaire." şeklinde söylentiler çıktığını aktaran Erdoğan, hatalarının olabileceğini belirtti. Şehir hastaneleri, eğitim araştırma hastanelerinin kendi iktidarları döneminde yapıldığını kaydeden Erdoğan, ülkede hastanesi olmayan il ya da ilçe bulunmadığını ifade etti.

Bu işleri bizzat takip ettiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: "Efendim işte doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlar. Değerli kardeşlerim, samimi konuşuyorum, dost acı söyler ama gerçeği söyler. Bu hastaneleri inşa eden biziz. Bu doktorları okutan, yetiştiren bu devlet değil mi? Soruyorum, bu devlet değil mi? Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi. Maliyeti en yüksek olan da hangi birimdir? Sağlıktır. Ama şimdi 'efendim işte az para veriyormuş.' Sordum, en az alan ne alıyordur? 8 bin-9 bin. En yüksek alan ne alıyordur? İşte 25 bin civarında alıyordur. Buna rağmen özel sektör çok daha büyük paralar verdiği için oralara kaçıp gidiyorlarmış. Bakın açık konuşuyorum. Açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz, bunlarla beraber bu yola devam ederiz."

Bu konuda daha da ileri gittiğini belirten Erdoğan, "Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle buraya davet eder ve onları da ülkemizde istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz, merak etmeyin. Ve şu anda asistan doktorlarımızla biz bu yola devam ederiz. Çünkü buralar boş kalmayacak. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Doktorluk gibi aziz bir mesleği sadece paraya bina etmek, paraya onu dayamak herhalde pek de insani değildir." diye konuşmuştu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR