Advert

ORMANLARI KORUMAK PERSONELİN ASLİ GÖREVİDİR

Ormanların Kanun Dışı Müdahalelerden Korunması ve Orman Zararlılarıyla Mücadele Semineri OZM Daire Başkanın katılımıyla Devrek’te devam etti.

ORMANLARI KORUMAK PERSONELİN ASLİ GÖREVİDİR
Bu içerik 556 kez okundu.

  Ormanların Kanun Dışı Müdahalelerden Korunması ve Orman Zararlılarıyla Mücadele Semineri OZM Daire Başkanın katılımıyla Devrek’te Devam Etti.

  Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde yer alan Bartın, Karabük ve Zonguldak İllerinde yürütülen ormancılık çalışmalarında görev alan Orman İşletme Şefleri ve Orman Muhafaza Memurlarına yönelik olarak ormanların kanun dışı müdahalelerden korunması ve orman zararlılarıyla mücadele konularında düzenlenen hizmet içi eğitim seminerlerine Devrek’te devam edildi.

  Orman Zararlılarıyla Mücadele (OZM) Daire Başkanı Şaban Bıyıklı’nın katılımıyla gerçekleşen seminere Devrek Cumhuriyet Savcısı Yasin Zengin, Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu,  Bölge Müdür Yardımcısı İhsan Köse ile birlikte Şube Müdürleri, Dirgine ve Devrek İşletme Müdürleri, İşletme Şefleri ve Orman Muhafaza Memurları katıldı.

  Eğitim seminerin açılışında konuşma yapan Bölge Müdürü Bayraktaroğlu; Küresel ısınma ve  kuraklık sebebiyle ormanların öneminin daha da arttığını bununla birlikte ormanların üzerindeki baskının da arttığını başta  orman yangınları olmak üzere ormanlarda zarar yapan böcek, bakteri ve mantar gibi hastalık etmenlerinin yanı sıra insan kaynaklı kanun dışı müdahalelilerin de  büyük ölçüde ormanların tahribine yol açtığını söyledi. Ormanların korunması ve yaşatılması Genel Müdürlüğünde görev yapan her kademedeki personelin asli öncelikli işi olduğunu sözlerine ekledi.

  OZM Daire Başkanı Bıyıklı ise katılımcılara hitaben “Arkadaşlarımızın şimdiye kadar göstermiş olduğu gayrete ve özveriye minnettarız. Her yılı bir önceki yılın bir seviye üzerine çıkmaları için eğitimlerimizi sürekli güncelliyoruz.Yolumuz uzun ve meşakkatimiz zaman zaman ağır olabilmektedir. Orman Genel Müdürlüğü güçlü bir teşkilat. Olmasına gerekiyor çünkü Türkiye’nin 1/3'ünü korumakla mükellef. Bunu da sizlerin azim ve kararlılığı ile gerçekleştiriyoruz” dedi.

Devrek Cumhuriyet Savcısı Sayın Yasin Zengin ise katılımcılara kolluk kuvvetlerinin görev ve sorumlulukları, orman suçları ile ilgili düzenlenen suç zabıtları, tutanaklar, arama ve el koyma kararları hakkında bilgiler verdi.

OZM Daire Başkan Yardımcısı Kamuran Birinci ve Sayın Akın Emin tarafından Orman Muhafaza Memurlarının görev, yetki ve sorunlulukları, silahların bakımı ve kullanımı, ormanların kanun dışı müdahaleden korunması esasları, damga ve nakliye tezkereleri mevzuatı, orman zararlarıyla mücadele esasları ile orman yangınlarıyla mücadele ve müdahale yöntemleri konuları katılan personellere anlatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MTA PERSONEL ALACAK
MTA PERSONEL ALACAK
   DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR
DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR