Advert

BAKAB İSTİŞARE TOPLANTISI DEVREK’TE YAPILDI

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) İştişare Toplantısı Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un evsahipliğinde Devrek’te yapıldı.

BAKAB İSTİŞARE TOPLANTISI DEVREK’TE YAPILDI
Bu içerik 618 kez okundu.
Advert

    Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) İştişare Toplantısı Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un evsahipliğinde Devrek’te yapıldı.

     Devrek Çınar Otel’de yapılan toplantıya, Düzce Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Dr. Faruk Özlü, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Bolu Belediyesi Meclis Üyesi Cevat Çatladı, Safranbolu Belediye Meclis Üyesi Kemal Aygül, BEÜ Dr. Öğretim Üyesi Afitap Bulut, BAKAB  Şükrü Gökkaya, Birlik Müdürü Engin Eren, Mali Hizmetler Müdürü Recep Doruk, 67'liler Platformu Başkanı Cenk Kaplancan ve Gerçekleştirme Görevlisi Fatih Mehmet Rüzgar katıldı.

     Toplantının açılış konuşmasını yapan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Batı Karadeniz Bölgesinin kalkınması, gelişmesi, bölge kaynaklarının etkin kullanımını sağlayarak yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, yöresel ürünlere sahip çıkmak, tanıtmak, turizmi geliştirmek, canlandırmak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kurulan BAKAB’ın istişare toplantısını Devrek’te yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada birbirinden değerli başkanlarımız ve yöneticilerimizle yapacağımız iştişare toplantımızın Batı Karadeniz Bölgesi için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”dedi.

     Toplantı, Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü başkanlığında devam etti. Başkan Özlü, yaptığı konuşmada, “Bugün kıymetli Belediye Başkanımız Çetin Bozkurt bizi Devrek’te konuk ediyor, kendisine teşekkür ediyoruz. Bu dönem belediye başkanı olmak gerçekten zor. Pandemi zor süreç yaşattı, belediyelerin performanslarının yarısını götürdü. Ekonomik kriz, akaryakıt ve hayat pahalılığı bütün dünyaya etkilediği gibi bizi de etkiliyor. Ülkemizinde bundan etkilenmesi doğal ama bunu halkımıza anlatmak zor. Belediyeler olarak yaptığımız bütçelerde ciddi sapmalar oldu. İşçi ve memur maaşlarında yapılan artış da olumsuz etkilerin bir yönü. Bunların siyasal yönü yok. Ücretlerin artması  belediye bütçelerinin denkleştirilmesinde bizleri zora sokuyor. Her bir il, ilçede güzel çalışmalar yapıyoruz, bölgesel kalkınma için güç birliği çok önemlidir. Fikir, projeler anlamında hangi fonlardan ne alabiliriz, ne yapabiliriz noktasında bilgi paylaşımlarına önem veriyoruz.”dedi.

     Toplantıda söz alan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı da, Zonguldak Havalimanına yurtdışından haftada 19 sefer yapılacağını, belirtti.

     Başkan Kantarcı, “Zonguldak Havaalanı’na Almanya’dan sefer yapan 2 uçak firması haftada 16 ve THY da 3 sefer yapacağını bizlere iletti. Bu bölgemiz açısından önemli bir gelişmedir”dedi.

     Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt da, tarihi, kültürel, doğa ve turizm açısından bölgeye insan çekmenin yolunun profesyonelleşmekten geçtiğinin altını çizdi. Başkan Bozkurt, “Bölgemizin tarihi, kültürel, doğa ve turizm güzelliklerini tanıtmak, insanlarımıza sunmak için profesyonel bir firmayla anlaşılmalıdır. Kısacası bölgemizin değerlerini cazip hale getirmeliyiz. Bölgenin turizm envanteri çıkarılmıştı, bunu internet ortamında daha yaygın hale getirmeliyiz. Büyükelçiliklerin projelerini ve bu projelerden nasıl yararlanmamız gerektiği konusunda çalışmalar yapmalıyız”dedi.

     Toplantıda diğer başkanlarda ilçelerindeki çalışmaları anlattı. BAKAB olarak 12 Ekim’den itibaren EMİTT’ten daha ucuz olan YÖREX’le çalışılacağı kaydedilen toplantıda YÖREX Fuarlarında belediyelerin stantlar için ödeme yapmayacağı , bunu BAKAB’ın yapacağı da kaydedildi.

     BAKAB’ın Mayıs ayı toplantısının Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yapılması da karara bağlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MTA PERSONEL ALACAK
MTA PERSONEL ALACAK
   DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR
DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR