Advert
Advert
Advert

KALYONCU DEVREK'TE ANILACAK

Hamit Kalyoncu Devrek’te düzenlenecek olan panelle anılacak.

KALYONCU DEVREK'TE ANILACAK
Bu içerik 485 kez okundu.
Advert

  -Yeter KÖMEÇCİ-

 Hamit Kalyoncu Devrek’te düzenlenecek olan panelle anılacak..

  Hamit Kalyoncu vefatından sonra yayınlanan son kitabının imza gününde Devrek'te anılacak.

  Devrek Belediyesi, Devrek Kültür Derneği ve Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek anma etkinliği 2 Nisan 2022 Cumartesi günü Saat:14.00′ da Devrek Belediyesi nikah salonunda yapılacak

  Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt'un, açılış konuşmasıyla başlayacak ekinlikte Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, Emekli Öğretmen ve Gazeteci Yazar Şenol Balcı ile emekli Semran Yılmaz,  Hamit Kalyoncu’yu anlatacak.

   Çaycuma’nın kültür özellikleri, dili, folkloru, gelenekleriyle ilgili ilk çalışmaları yaparak Çaycuma’nın tarihinde kendine özel bir yer edinen Hamit Kalyoncu’nun, Kürşat Coşgun ile birlikte hazırladığı Zonguldak’ın sosyal kültürel geçmişine ışık tutan ve Hamit Kalyoncu’nun vefatından sonra yayınlanan ‘Zonguldak Yazıları’ adlı derleme çalışmasının imza etkinliği panel sonrasında yapılacak.

   HAMİT KALYONCU KİMDİR?

1942 yılında Çaycuma’da doğdu. İlk ve ortaokulu Çaycuma’da okudu. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesinden sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.

 Lise yıllarında EKİ Karadon Bölgesinde işçi, Çaycuma Aliköy ve Kızılbel Köylerinde vekil öğretmen; üniversite döneminde Ankara'da Vatan ve Başkent gazetelerinde, Seka Çaycuma Kağıt Fabrikasında ise işçi statüsüyle çalıştı. 1971'de atandığı Zonguldak Fener Lisesinde ve Endüstri meslek lisesinde edebiyat öğretmenliği yaptı, müdürlük yaptı.

 1977’den 1980’e kadar TÖB-DER (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği) Zonguldak Şubesinin başkanlığını yaptı. Sıkıyönetim Komutanlığınca 1982 yılında 1402 sayılı yasa ile görevden alındı. Bir süre “sakıncalı” gezdi. Bu dönemde yerel Uyanış gazetesinde çalıştı. Zonguldak aydın çevresinin gidip-geldiği “Kent Lokal”i açtı. Eğit-Der’in kuruluş çalışmalarına katıldı. ADD Zonguldak Şubesi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Görevine ancak sekiz yıl sonra, 1990 yılında, Danıştay kararı ile döndü. 1994-96 döneminde ADD Zonguldak Şubesinin başkanlığını yaptı. 1997 yılında kendi isteğiyle öğretmenlikten emekli oldu.

  Şiirle ortaokul – lise yıllarında ilgilenmeye başladı. Maden işçilerinin yaşam koşullarından etkilendi. İlk yazısı “Bir dilim Ekmek İçin” adıyla 1965’de “Yeşil Çaycuma” gazetesinde yayınlandı. Zonguldak 100. Yıl Vakfı’nın 1983 yılında düzenlediği Şiir-Hikaye-Resim Yarışması’nda “Zonguldak” adlı şiirle “Mansiyon” kazandı. İlk kitabı “Sesim Kömür Karası” “TUSAK-1994 Sanat Kültür Ödülü”nün sahibi oldu. Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) 2018 yılı ‘Kültür Ödülü' Hamit Kalyoncu’ya verildi.

 17 Ağustos 2021 tarihinde Devrek’te vefat etti.

 Yayınlanmış Eserleri: Sesim Kömür Karası. (Şiir. Uyanış Yayınları Zonguldak 1994) Kömür Kokan Şiirler (Madenci Şiirleri Seçkisi -Ocak 2005), Kömürde Açan Çiçek (Araştırma-Derleme -Ocak 2005), Yaşamak Güzeldi - Kelebek ömürlü şair Muzaffer Tayyip Uslu (Araştırma- 2017), Hamit Kalyoncu’nun Kürşat Coşgun ile birlikte hazırladığı Zonguldak’ın sosyal kültürel geçmişine ışık tutan ‘Zonguldak Yazıları’ adlı derleme çalışması, Hamit Kayoncu’nun vefatından sonra (2021 yılında) yayınlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIBRIS GAZİLERİ KOCAELİ’NDE BULUŞTU
KIBRIS GAZİLERİ KOCAELİ’NDE BULUŞTU
ŞAİR DAŞKIRAN’IN  İLK KİTABI ÇIKTI: SÖYLEMEDİM YAZDIM
ŞAİR DAŞKIRAN’IN İLK KİTABI ÇIKTI: SÖYLEMEDİM YAZDIM