Advert
Advert

HAMİT KALYONCU DEVREK’TE ANILDI

Şair-Yazar, Öğretmen Hamit Kalyoncu unutulmadı

HAMİT KALYONCU DEVREK’TE ANILDI
Bu içerik 621 kez okundu.

    Sercan Kapusuz

     Geçtiğimiz yıl hayata veda eden eğitimci-yazar Hamit Kalyoncu, ZOKEV’in Devrek Belediyesi ve Kültür Derneği ile düzenlediği etkinlikte anıldı.

     Anma etkinliğine, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, CHP Gökçebey İlçe Başkanı Yılmaztürk, Vatan Partisi Devrek İlçe Başkanı Bahattin Durak, BAKSİFED Başkanı İsmail Külah, Gökçebey Eğitim Sen Başkanı Servet Büyükkol, ailesi ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

    Devrek Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan “Zonguldak’ın Öğretmeni: Hamit Kalyoncu” adlı etkinliğinin açılış konuşmasını Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya yaptı.

    Taşkaya, “Hamit Kalyoncu öğretmenimiz, derneğimizin kurucuları arasındaydı. Derneğimizin tüzüğünü de kendisi hazırladı. Dernek olarak onu böyle bir etkinlikle anmaktan gurur duyuyoruz”dedi.

     Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt da yaptığı konuşmada,şair-yazar ve öğretmen Hamit Kalyoncu’nun kendi üzerinde çok büyük emekleri olduğunu, belirterek, “Hamit Kalyoncu ağabeyimizi sizlerin huzurunda bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle bir kez daha anıyorum”dedi.

     HAMİT KALYONCU TOPLUMUN AYNASI OLMUŞTUR

     Başkan Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

     “Bilindiği gibi Hamit hocamız, bölgemizin yetiştirdiği iyi bir öğretmen, şair-yazar ve sanat insanı olmakla birlikte iyi bir kültür insanıydı. Eserlerinde, bölgemizin tarihi, kültürü, sosyal yapısını ve insani olgularını yansıtmış ve bu olguların gelecek nesillere aktarılmasında büyük bir rol oynamıştır. Özellikle yerel dil ve ağızlar üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar bir çok akademisyenin tez çalışmalarına önderlik etmiş, bu alanda eşsiz bir çalışmanın ilk örneğini vermiştir. Bütün bunların yanısıra, tutarlı, ödünsüz kişiliğiyle örnek bir insan, iyi bir eğitimci ve toplumcu-gerçekçi yönüyle de toplumun aynası olmuştur. Kendisini büyük bir özlem ve saygıyla anıyorum”

      Kalyoncu’nun yaşamından kesitlerden oluşan sinevizyon gösterimi ardından Ahmet Öztürk’ün yönettiği  “Zonguldak’ın Öğretmeni: Hamit Kalyoncu” konulu panele geçildi. Panele ZOKEV Başkanı Kürşat Coşgun, Şenol Balcı ve kızı Gökçen Kalyoncu Kahraman konuşmacı olarak katıldı.

     GEÇTİĞİ HERYERDE İZ BIRAKMIŞTIR

     Ahmet Öztürk yaptığı konuşmada, Hamit Kalyoncu’nun çok yönlü bir insan olduğunu her gittiği yerde ışık seli olduğunu ve iz bıraktığını, söyledi.

     Öztürk şöyle konuştu: “Hamit Kalyoncu ağabeyimiz her geçtiği yerde ışık seli olmuş, bir iz bırakmış çok yönlü bir insandı. Zonguldak’ın öğretmeniydi. Bölgemizin kültür, sanat, tarih, sosyal konuları için bilgi kırıntılarının peşinde koştu. Paylaşmayı seven karşılıksız bir kişiliği vardı. Bilge kişiliğiyle şairdi, tiyatrocuydu. Zonguldak’la ilgili mani, türkü derledi. Zonguldak yöresinin oyunlarını ortaya koydu. Bu eserleri tez olarak yayınlandı. Alanının en değerli çalışmalarını yaptı. Onun en büyük özelliği de Atatürkçü olmasıydı.  İyi bir Cumhuriyet sevdalısıydı. İyi bir eğitimciydi.”

     Emekli öğretmen Şenol Balcı da yaptığı konuşmada, Hamit Kalyoncu’nun iyi bir araştırıcı, iyi bir eğitimci olduğunu belirterek, 12 Eylül’ün bütün acılarını yaşadığını, sürgünlerle boğuştuğunu, öğretmenlikten uzaklaştırıldığını, ifade etti.

     BU KENTİN EN SAYGIN İNSANLARI ARASINDAYDI

Şenol Balcı, “Manevi ağabeyimdi Hamit Kalyoncu. Yol gösterici, görüş ve öneriler getirin bir kişiliği vardı. Yaşamında bir şiirsellik vardı. Kanımca Ahmet Naim’den sonra Zonguldak’ın emekçilerini, içilerini, kömürlerini ve sorunlarını eserlerinde anlatan odur. Bir mücadele insanıydı, örgütçüydü. Bu kentin en saygın insanları arasındaydı” dedi.

     Kızı Gökçen Kalyoncu Kahraman da konuşmasında, Hamit Kalyoncu’nun edebiyat, şiir, derlemelerini paylaşmadığını, hayatını paylaştığını, dile getirdi.

     ANNEM ONUN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIRDI

     Kahraman şöyle konuştu: “Babam insanlarla sadece edebiyat, şiir, denemelerini paylaşmadı, hayatını paylaştı. Ona destek olan annem vardı arkasında. Annem onun hayatını kolaylaştırırdı. Hayatı o kadar kalabalıktı ki, onun herkesle paylaşacağı birşeyleri olurdu. Babalar yelkenlerimizin rüzgarıdır. Benim babamda öyleydi. Yaşamımıza yön verirdi.”

     ZOKEV Başkanı Kürşat Coşgun da yaptığı konuşmada, Hamit Kalyoncu’nun yaşadığı yere sahip çıkan, yaşadığı yerin kültürünü ortaya çıkaran bir kültür insanı olduğunu, ifade etti.

     O, KENTTE HERKESİN ÖĞRETMENİYDİ

     Coşgun şöyle konuştu: “Hamit Kalyoncu bir kültür adamıydı. Kömürde Açan Çiçek adlı eseri eşi benzeri olmayan bir yapıttır. Bu eserinde Zonguldak’ın kültürüne, sanatına, mimarisine, sosyal yaşamına değinmiştir. O, ülkesinin sorunlarına duyarlı ve yüksek sorumluluk bilincine sahip bir yurttaş, yetiştirdiği öğrencilerine yurt ve Atatürk sevgisini aşılayan bir eğitimci, yurtsever ve devrimci bir dava adamı, çağdaş, laik ve demokratik Türkiye sevdalısı bir aydın, kalemini hep doğrudan yana kullanan bir edebiyat eri, yaşadığı yerin değerlerine tutkun ve saygılı bir kültür araştırmacısı... Kabaca bir Hamit Kalyoncu portresi çizersek, sanırım ilk aklımıza gelenler bunlar olurdu. Kuşkusuz bunlara başka birçok özelliğini daha eklememiz olası. Hamit Kalyoncu, Zonguldak için bir edebiyat öğretmeni olmanın çok daha ötesinde anlam taşır. O, öğrencisi olsun olmasın, kentte herkesin öğretmenidir.”

    Panel sonunda Fahri Bozbaş da Hamit Kalyoncu’nun şiirlerinden örnekler sundu.

    Daha sonra Hamit Kalyoncu’nun ZOKEV Başkanı Kürşat Coşgun’la birlikte yayıma hazırladığı “Zonguldak Yazıları” adlı kitabın tanıtımı yapıldı ve okurlara imzalandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MTA PERSONEL ALACAK
MTA PERSONEL ALACAK
   DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR
DEVREK'TE TİYOTRO ŞENLİĞİ DÜZNELENİYOR