Advert
Advert
Advert

ACILARI HALA TAZE

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 6 Nisan 2012'de ilçe girişindeki köprünün çökmesi sonucu Filyos Çayı'na düşerek yaşamını yitiren 15 kişi, dualarla anıldı.

ACILARI HALA TAZE
Bu içerik 550 kez okundu.
Advert

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 6 Nisan 2012'de ilçe girişindeki köprünün çökmesi sonucu Filyos Çayı'na düşerek yaşamını yitiren 15 kişi, dualarla anıldı.

6 Nisan 2012'de meydana gelen olayda, ilçe girişindeki 252 metrelik Çaycuma Köprüsü'nün 48 metrelik bölümünün çökmesiyle o sırada köprüden geçen 4 kişi ve içinde 11 kişinin bulunduğu minibüs, alttaki Filyos Çayı'na düştü. Aralarında dönemin Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen'in babası Kemal Gülşen'in de bulunduğu 11 kişinin cansız bedeni bulundu. Mithat Gülşen'in yeğeni üniversite öğrencisi Sezgin Gülşen (21), ev kadını Kadın Saraç (49), Tahir Özkara (66) ve Necati Azaklıoğlu'na (59) ise hâlâ ulaşılamadı.

Facianın 10'ncu yıl dönümünde, Çaycuma Belediyesi'nin  yaptırdığı koşu yolunda anma töreni düzenlendi. Törene, Kaymakam Muharrem Coşgun, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç, Bakacakkadı Belediye Başkanı Oktay  Albuz, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye ve il genel  meclis üyeleri ile ölenlerin yakınları katıldı.

Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından ölenler için İlçe Müftüsü Rıdvan Karataş tarafından dua edildi. Son olarak hayatını kaybedenlerin anısına köprüye karanfil bırakıldı.

Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun bir daha böyle faciaların yaşanmaması dileğinde bulunarak; “Aradan 10 sene geçmesine rağmen Çaycuma olarak halen büyük bir üzüntü içindeyiz. Acımız sıcak. Yaptığımız işleri düzgün yapmamız lazım. Allah inşallah tekrarını göstermez. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. İnşallah böyle bir faciayı ülkemiz ve Çaycuma bir daha yaşamaz”dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konuşmasında; “ Tam 10 yıl evvel 1948 yılında yapılan bu köprü çökmüş. Köprüden 15 tane vatandaşımızı kaybetmiştik. Bu 15 vatandaşlarımızı bile cesetlerini Filyos Nehri bizden sakladı, bulamadık. İstenmeyen ve hafızalardan kazınmayacak olayın faali netleşmedi. Ne yazık ki suçlusu belli olmadığı halde bu ölenlerin yakınlarının açtığı davalar Çaycuma Belediyesi’ne verildi. 4 tane şüpheli vardı. Karayolları, Valilik  DSİ ve  Çaycuma Belediyesi. Bu kurumların hiç  birinin yargılanmasına izin verilmedi. Bu faciada asıl sebep gördüğünüz gibi karların erimezi ile şu anda da azgın bir şekilde akan nehir.Debisi zaman zaman büyük ölçülere ulaşıyor. Asıl mesele köprünün çürüklüğü değildi. Köprünün ayakları açığa çıkıp ayaklarının boşta kalması nedeni ile  bir bölümü çökmüştü. Oysa bunun ana nedeni yıllarda Filyos Nehrinin yatağından düzensizce hunharca kum çakıl alınması idi. Bu yüzden yatakları oldukça alçalmıştı. Köprümün ayaklarını korumak için yapılan kaya dolgularda bazı yerlerinden gedikler verince arkasının boşalması sonucu bu olay meydana geldi. Bunlar aslında önlenebilir. Çaycuma Belediyesi ortak bu tür olayların bir daha yaşanmaması için her sene bu etkinliği düzenliyoruz. Köprü girişine yaptığımız 6 Nisan Anıtında  ile de ibretlik olmasını diliyoruz. Ölenlere Allaha’tan rahmet ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyorum”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI  308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI 308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
PROJELERİNİ AÇIKLADI
PROJELERİNİ AÇIKLADI