Advert
Advert

DEVREK BASTONU SADECE BASTON DEĞİL

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Zonguldak’ta, ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülünü alan yörenin en eski baston ustası Tansel Işık tarafından söyleşi düzenlendi.

DEVREK BASTONU SADECE BASTON DEĞİL
Bu içerik 357 kez okundu.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Zonguldak’ta, ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülünü alan yörenin en eski baston ustası Tansel Işık tarafından söyleşi düzenlendi. Söyleşi kapsamında ilk olarak Işık’ın başarılarının anlatıldığı video, beyaz perdeye yansıtıldı. Ardından Işık, bastonun ham maddesinden yapılış aşamasına kadar nasıl süreçlerin yaşandığını dinleyenlere aktardı.

Işık; “Bazen ağaç size söylüyor, bazen de siz ona söylüyorsunuz. 4 figür var. Yılanlı, çift yılanlı, Budaklı, çoban çentiği. Çoban çentiğini alan kişi için bastonu kıymetlidir. Benzeri olur ama tektir. Sadece kullanım amaçlı değil aksesuar olarak da kullanılıyor. Turistik bir ürün olarak görülüyor. Dünyanın her tarafına baston yapmaktayız. Daha dün Kanada’ya, ondan önceki gün Amerika’ya, daha önceki gün Katar’a baston yapıp gönderdim. Demek istediğim; Devrek bastonu sadece baston değil. Memleketimizin bir değeri. Kızılcık ağacına figürler işleyerek kendimizi dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Babam çok kıymetli bir ustaydı. Fehmi usta… Onun bana kattıklarının üzerine koyarak çoğaltmanın peşindeyim.” diye konuştu.

 Duygu ELMA ÖZFİDAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI