Advert

ZONGULDAK'TA İNSAN HAKLARI İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

ZONGULDAK'TA İNSAN HAKLARI İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
Bu içerik 189 kez okundu.

 

    Zonguldak insan hakları istişare toplantısına katılmak üzere Zonguldak’a gelen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, İnsan hakları ve eşitlik üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

    Vali Mustafa Tutulmaz,  İnsan hakları ve eşitlik hala dünyada insan hakları kavramı hem uygulamada hem de teoride tartışma şekilde devam ediyor.” dedi.

     Zonguldak aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen “İnsan Hakları ve Eşitlik “ konulu söyleşi paneline Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcıları Turgut Subaşı, Yıldırım Uçar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Zonguldak Baro Başkanı Türker Kapkaç, daire müdürleri ve STK Temsilcileri, TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç’ın yanı sıra Ankara’dan gelen Kurulu Üyesi Dilek Ertürk, Mehmet Emin Genç, Kurum birim koordinatörü Mehmet Aktaş, Kurul uzman yardımcısı İhsan Deniz Ay, Pınar Kaçan, Hayriye Korkmaz, Aykut Aydın ve Mücahit Yasin Zabunoğlu konuşmacı olarak katıldı.

     Açılış konuşmasını yapan TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, “Üstün otorite insan hak ve özgürlükleri, temel hakları, doğal hakları gibi bu kavramların hepsi belli bir tarihsel dönemde referansta bulunuyor. Bu durumlar açısından baktığımızda her biri insan hakları tarihi açışından bir gerilime, diyalektiğe, tartışmaya, sosyal ve siyasal kırılmaya tekabül ediyor.

     Bilindiği üzere hak, insanların hukuk düzeni tarafından korunan hürriyetleri olarak tanımlanmaktadır. Hukuk düzeninin yasaklamadığı, insan fiilleri arasından hukukun korumaya değer gördüğü insan hakları felsefi, ahlaki temelleri bulunan, bununla birlikte siyasal işleme sahip keyfiliğin sınırlanmasını amaçlayan bir olgu olarak belirginleştirmiştir” dedi.

VALİ TUTULMAZ; DEVLET VATANDAŞINI KORUYOR

     Devlet zayıf olan vatandaş Kanunlarla koruyor diyen Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz; “Bu toplantı şunu ortaya koyuyor insan hakları devletimizin olmazsa olmaz üzerinde durdu Ve farklı yapılarla insan haklarını koruma çabası içerisinde olduğunu açıkça gösteriyor. İnsan hakları zaman içerisinde evrim göstererek, gelişerek belirli bir aşamaya geliyor.

    Başlangıçta güçlü olan devlet zayıf olan vatandaş zamanla güçlü devlete karşı Vatandaşı korumak, kişileri korumak anlayışı ön plana çıkıyor. Bu anlayış içerisinde sözleşmeler ve bildirgeler yayınlanıyor. Ana yasalara konuluyor, bununla ilgili kurumlar oluşturuluyor. Ama bu gelişmelere rağmen hala dünyada insan hakları kavramı hem uygulamada hem de teoride dünyada tartışma şekilde devam ediyor” dedi.

     Konuşmaların ardından tören panelde devam etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR