Advert

PANDEMİ SONRASI COŞKULU KUTLAMA

2 yıldır koronavirüs salgınının etkisi nedeniyle sönük geçen 23 Nisan kutlamaları, bu yıl tüm coşkusuyla yapıldı.

PANDEMİ SONRASI COŞKULU KUTLAMA
Bu içerik 421 kez okundu.

 -Sercan KAPUSUZ-

  2 yıldır koronavirüs salgınının etkisi nedeniyle sönük geçen 23 Nisan kutlamaları, bu yıl tüm coşkusuyla yapıldı.

    Tüm yurtta olduğu gibi Eğerci'de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram, 2 yıldır koronavirüs salgınının gölgesindeydi. Bu yıl ise çocuklar bayramı coşkuyla kutladı.

  Eğerci'deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Eğerci Ortaokulu bahçesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene, okul yönetimi, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

     Eğerci'de en son 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2019 yılında öğrenciler ve ailelerin katılımıyla coşkuyla kutlanmıştı. Pandemi nedeniyle verilen 2 yıl aradan sonra bayram yine coşkuyla kutlandı. Törende çocuklar şarkılar, türküler söyledi, şiirler okudu, halk oyunları oynayıp, bayramı doyasıya yaşadı.

  Kutlamalarda günün anlam ve önemini belirten konuşmasında 23 Nisan 1920 günün, Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adım olduğunu belirten Eğerci Ortaokulu Müdürü Tuncay Yirmibeş;

   "Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin 102, yılını kutluyoruz.

     23 Nisan 1920 günü, Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak, Türk milletinin ufku açılmıştır.

 Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir.

  Türk milleti, dün olduğu gibi, bugünde Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup, muhafaza edecektir. Millet olarak amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyerek, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar varolabilmektir.

 Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur.

 Tüm ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyor, bu vesileyle, bu günleri bizlere armağan eden Büyük Önderimiz Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum."

   23 Nisan gösterilerinin ardından resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyeler ve ödülleri verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ÇARE MİLLETTİR, DEMOKRASİDİR, SANDIKTIR
ÇARE MİLLETTİR, DEMOKRASİDİR, SANDIKTIR
FESTİVAL SANATÇILARI AÇIKLANDI
FESTİVAL SANATÇILARI AÇIKLANDI