Advert
Advert
Advert

150 ÖĞRENCİ MATEMATİK İÇİN TER DÖKTÜ

Devrek Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi tarafından ‘Zonguldak Çözüyor’ adli ortaokullar arası matematik yarışmasının ikincisi düzenlendi.

150 ÖĞRENCİ MATEMATİK  İÇİN TER DÖKTÜ
Bu içerik 540 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

   Devrek Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi tarafından ‘Zonguldak Çözüyor’ adli ortaokullar arası matematik yarışmasının ikincisi  düzenlendi.

  Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AKP 24 ve 26. Dönem Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkan Vekili Şeref Aydınlı, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Emrah Dinar , İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya, Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Alagöz ve daire müdürleri öğretmen ve öğrencilerin katıldığı yarışmanın açılış konuşmasını yapan Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi Müdürü Turgay Kırgil yaptığı konuşmasında;

    “2018 yılı itibariyle MEB tarafından proje okulu olarak ilan edilen okulumuz, misyonu gereği fen ve matematik alanlarında öğrencilerine başarılı bir akademik eğitim vermenin yanı sıra; sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere de önem vermekte; çalışmalarını yalnızca okul bazlı değil çevre ve bölge haklını da kapsayacak, faydalanmalarını sağlayacak şekilde, planlamaktadır. Buradan hareketle gerçekleştirmek istediğimiz Yarışmamızin amacı; etkinliklere dayalı matematik öğreniminin ve bireysel başarının önemini vurgulamak, öğrencilere zamanı iyi kullanma becerisinin önemini kavratmak ve okullar arası iletişimi geliştirmek, ilimizin akademik başarısının artmasına katkıda bulunmaktır.

  İlimizin eğitimdeki marka değeri haline gelmiş olan "Zonguldak Okuyor" projemizden sonra "Zonguldak Çözüyor" projemizin de ilimize değer katacağı kanaatindeyiz.

  Bu Proje kapsamında Bizleri Destekleyen Yarışma Sponsorumuz, Hayırseverlerimiz Ulupinar Ailesine, Il Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Züleyha Aldoğan'a İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan Kayha'ya, Belediye Başkanımız Sayın Çetin Bozkurt'a,Yarışmaya katılan Okullarımıza, Yarışmanın Hazırlanmasında Büyük Emeği Olan Idrecilerime Öğretmen Arkadaşlarıma, Personelime, Öğrencilerime Teşekkür Ediyorum. ” dedi

   Matematiğin bütün teknolojik buluşların ve güncel olayların temelinde olduğunu dile geiren Vali Mustafa Tutulmaz;

  "Matemetik soruları bizim dönemimizde düz bir şekilde sorulurdu. Bu yarışmada gördük ki güncel konular üzerinden sorular hazırlanmış. Matematiği sevdirmenin en güzel yolu olmuş. Matematik bütün teknolojik buluşların, güncel olayların temelidir. Matematiği özümsemden hangi mesleği yaparsanız yapın, bir tarafı eksik kalır. O yüzden matemetiği özümseyeceğiz. Bu tür yarışmalarda bu özmümsenede bir adım olacak. Uzun vadede ilimizin, öğrencilerimizin akedemik başarısına ve ulusal uluslararası sınavlarda başarısına katkı sağlayacaktır. Bir taraftan eğlendik bir taraftan öğrendik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor öğrencilerimze başarılar diliyorum."dedi.   

   İl genelinden başvuru yapan ve 50 okuldan 150 öğrencinin yarıştığı matematik yarışması iki etap şeklinde düzenlendi. Yarışmanın ilk etabı 40 sorudan oluşan yazılı sınav şeklinde yapıldı. İlk etapta 50 okul adına yarışan 150 öğrenci hem okulları hem kendileri için ter döktü.  40 soruluk sınavda okul olarak basarı göstererek ilk beşe girmeyi başaran yarışmanın birincisinin belirleneceği 15 sorudan oluşan ikinci etapta ter döktü. İlk etepta yapılan yarışma sonrası ikinci etap için sonuçların açıklanmasını bekleyen öğrenci ve öğretmenler Devrek Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi öğrencilerinin açmış olduğu bilim ve teknoliji standlarını gezerek vakit geçirdi.

  Kıran kırana geçen ve altın soru uygulumasına kalan yarışmanın üçüncüsü 100  puanla Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu , ikincisi 110 puanla Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu olurken yarışmanın galibi 120 puanla Alaplı Şehit Recep Turan Ortaokulu oldu.

  Yarışmanın ilk etabında 40 soruyu yanıtlayan öğrencilerden bireysel olarak basari göstererek ilk üçe giren öğrenciler şu şekilde oldu; bireysel başarı üçüncüsü Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu'ndan Erhan Alp Erdoğan, ikinci Merkez Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’ndan Ahmet Akgün ve birinci ise Alaplı Şehıt Recep Turan Ortaokulu’ndan Ali Efe Türkoğlu.

  Yarışmada dereceye giren okulların matematik öğretmenleri ve öğrencilerine ödülleri protokol tarafından takdim edildildi. Ödül töreni sonrası Devrek Kaymakamı Ümit Altay tarafından Zonguldak Valisi Mustafa tutulmaz'a Devrek Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi hatırası plaket verdi.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DOKTORLUĞU BIRAKTI, AVUKAT OLDU
DOKTORLUĞU BIRAKTI, AVUKAT OLDU
DEVREK’TE 330 GRAM PİDE 10 TL.
DEVREK’TE 330 GRAM PİDE 10 TL.