Advert

TASIMIZI TARAĞIMIZI TOPLAR ÇIKARIZ

Filyos Limanı işletmesi konusunu gündeme getiren Ünal Demirtaş, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Metin Han Bilgin’e sorular sordu

TASIMIZI TARAĞIMIZI TOPLAR ÇIKARIZ
Bu içerik 934 kez okundu.
Advert

Filyos Limanı işletmesi konusunu gündeme getiren Ünal Demirtaş, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Metin Han Bilgin’e sorular sordu

 CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın, TBMM KİT Komisyonu’nda yapılan denetim toplantısına katıldı. Toplantıda Filyos Limanı işletmesi konusunu gündeme getiren Ünal Demirtaş, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Metin Han Bilgin’e “"Filyos Limanı'nı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı işletecek." diye bir açıklamanız oldu. Biz kamunun işletmesinden yanayız, zaten onda bir itirazımız yok. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının da işletmesinden memnuniyet duyarız ama burada sorun şu: Bölgemizde yıllardır bu yatırımı bekleyen bir iş dünyası vardır, özel sektör vardır ve bu limandan yararlanmak istiyorlar. Şimdi bu hâliyle sadece bu liman Türkiye Petrollerinin kullanımına açılacaksa ve özel sektör bundan yeterince yararlanamayacaksa yine bizim açımızdan bir hayal kırıklığı olacaktır. Bu konuda ticaret odası başkanlarının da açıklaması olmuştur.” dedi.

Ünal Demirtaş’ın gündeme getirdiği konu ile ilgili olarak TPAO Genel Müdürü Metin Han Bilgin;  “Filyos Limanı tabii çok önemli bir proje. Biz limanın tamamıyla ilişkili bir tasarruf sahibi değiliz, neticede Ulaştırma Bakanlığımızın, Altyapı Genel Müdürlüğümüzün elinde ancak bize batı iskelesinin kullanımıyla alakalı bir izin verildi ancak biz doğu iskelesinin de altyapısını ve üstyapısını tamamlamaya yönelik olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz, devam da edeceğiz çünkü liman derin bir liman ve büyük bir liman. Bizim derin limanlara ihtiyacımız var, büyüklüğü de önemli ama bizim için önemli olan derinliği, draftı limanın. Dolayısıyla o derin limanda bizim sondaj gemilerimizin aktivasyon işlemlerinin yürütülmesi için derin bölümünü de kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

BAKANLIK İLE SÖZLEŞME Mİ İMZALADINIZ?

Filyos Limanı ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı ile bir sözleşme imzalanıp imzalanmadığını da soran Ünal Demirtaş, Bakanlığın Filyos Limanı ile ilgili olarak kendisine gönderdiği cevapta “Yap, işlet, devret” modeli ile ihale çıkılacağının söylendiğini de hatırlattı.

TPAO Genel Müdürü Metin Han Bilgin ise; “Bakanlık tarafından batı iskelesiyle ilişkili olarak bize tahsis edilmiştir ancak doğu iskelesi bize geçici tahsis edilmiştir, başka bir tasarruf olması durumunda biz oradan tasımızı tarağımızı toplar çıkarız. Yani bizim limana bugüne kadar girmek isteyen hiçbir ticari gemiye biz “Hayır.” demedik, demeyeceğiz de, böyle bir durumumuz söz konusu olamaz. Tam tersine limanın gelişimi için ne varsa biz destekliyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Bugün itibarıyla Filyos'ta 3.840 kişi çalışıyor, haziran ayına girildiğinde bu rakam 4.600’ün üzerinde gerçekleşecek” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI