Advert
Advert

BİR YILLIK EMEKLERİNİ SERGİLEDİLER

Bugün yıl boyunca usta öğreticilerin eğitimiyle el emeği göz nuru ürünler hazırlayan Devrek Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin günüydü.

BİR YILLIK EMEKLERİNİ SERGİLEDİLER
Bu içerik 948 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

    Bugün yıl boyunca usta öğreticilerin eğitimiyle el emeği göz nuru ürünler hazırlayan Devrek Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin günüydü.

  2021-2022 eğitim öğretim yılı 1-7 Haziran Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri başladı. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile ilk kez 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında kutlanmaya başlanan "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" Devrek'te düzenlenen etkinlikle kutlandı.

   Devrek Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törene; Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş,Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Devrek İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya, Devrek İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Durdubaş,  STK temsilcileri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, usta öğreticiler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

  ‘Hayat Boyu Öğrenme’ etkinlikleri kapsamında kursiyerlerin el emeği ürünlerinden hazırlanan yılsonu sergisi ve konseri yoğun ilgi gördü. Devrek Kaymakamlığı önderliğinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen törende 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı Devrek Halk Eğitim Merkezi tarafından hayata geçirilen eserler tanıtıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi sonrasında günün anlam ve konuşmasını yapan Devrek Halk Eğitim Merkezi Müüdürü Yaşar Özlüoğlu;

  " Bu yıl ikincisi düzenlenen  Hayat Boyu Öğrenme Haftası şenliğine hepiniz hoş geldiniz.

Yetişkin öğreniminin kutlanması yeni bir kavram değildir. Öğrenme Şenlikleri, dünyanın çeşitli kentlerinde yıllardır başarı ile uygulanmakta olan ve hayat boyu öğrenme sürecine katkı sağlayan faaliyetlerdir. Dünyada ilk olarak 1967 yılında okuma-yazma haftası olarak kutlanmaya başlamış, daha sonra pek çok ülkede daha kapsamlı Öğrenme Şenlikleri düzenlenmeye başlamıştır.

Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağı sunmasıdır. Bireysel gelişime yönelik merak ve istek uyandırma özelliği ile de yürütülen diğer hayat boyu öğrenme faaliyetlerinden daha etkili olmaktadır.

Öğrenme şenlikleri, ortak çalışma kültürünün güçlendirilmesine ve eğitim faaliyetlerinin daha fazla tanıtılmasına yönelik ihtiyaca da cevap verebilir niteliktedir. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirerek toplumun motive edilmesine katkı sağlamaktadır.

Eğitim ve öğretim sistemi hayat boyu öğrenmeyi desteklemek için öğrenenlere mümkün olduğunca yakın bir yerde organize olmalı ve hizmetleri yerel düzeyde sunmalıdır. Aynı zamanda kişisel gelişim, aktif vatandaşlık, sosyal içerme ve istihdam edilebilirlik amaçlarını gerçekleştirmeli ve öğrenmeye erişimi teşvik etmelidir.   

Bizim de Hayat Boyu Öğrenme Kurumu   olarak misyonumuz: öğrenen topluma dönüşüm sürecinde beşikten mezara kadar rehberlik hizmeti sunan; bireyin bilgi, şuur ve yetkinliklerini geliştirerek insanlığın kalkınmasında sorumluluk almasını destekleyen; belgelendirilebilen, izlenebilen kaliteli eğitimler sunmaktır.

Devrek Halk Eğitim Merkezi olarak ilçemizde 1039 erkek, 2178 kadın olmak üzere toplam3214vatandaşımız kurslarımızdan faydalanmış bulunmaktadır.  

Kurslarımızın açılmasında desteği bulunan başta Sayın Kaymakamımız Ümit Altay’a, Milli Eğitim Müdürümüz Ercan Kahya’ya, ayrıca katılım sağlayan  protokol üyelerine ve Devrek  halkına teşekkür ediyoruz.  Öğretmen, usta öğretici ve kursiyerlerimizin büyük bir emek ve özveriyle hazırladıkları çalışmaları siz değerli misafirlerimize sunuyoruz. Teşekkür ederim." dedi.

 Özlüoğlunun konuşmasının ardından Devrek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün  açmış olduğu usta öğreticiliğini Elvan Parmak'ın yaptığı Türk Halk Oyunları Büyükler kursiyerlerinn hazırladığı Zonguldak yöresi halk oyunları sergilendi. Kursiyerlerin performansı ptorokol ve izleyicilerden tam not alırken dakikakalrca alıkışlandı. Kuslarda başarı gösteren kursiyerlere sertifikaları protokol üyeleri tarafından takdim edilmesinin akabinde sergi açılışı için kurdele keserek, sergi gezildi.

   Kurdele kesimi töreninde konuşan Devrek Kaymakamı Ümit Altay; "Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliği çevçevesinde,bugünkü programda emeği geçen kursiyerlerimize, öğretmenlerimize, müdürlerimize, ilgi gösterek yalnız bırakmayan halkımıza teşekkür ederim." dedi.

 Devrek Kaymakamı Ümit Altay yıl boyunca açılmış olan kurslarda usta öğreticiler ve kursiyerler tarafından yapılmış olan ürünlerin bulunduğu stantları gezerek kurslar ve yapılanlar hakkında bilgi aldı. Kaymakam Altay, serginin hazırlanmasında emeği geçen tüm kursiyerlere teşekkür etti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR