Advert

İLK BORU DENİZE İNDİRİLDİ

Filyos Limanı'nda Karadeniz gazı için denize ilk boru indirildi.

İLK BORU DENİZE İNDİRİLDİ
Bu içerik 473 kez okundu.

Filyos Limanı'nda Karadeniz gazı için denize ilk boru indirildi.

 Düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları:

 "İlk boruları denize indiriyor, ilk kaynağımızı yapıyoruz"

"Bugün ülkemizin şu ana kadar en büyük doğal gaz kelşfi olan Karadenzi Gazı'nda kritik bir safhaya daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 2 yıl önce müjdemizi açıkladığımızda bir hedef belirlemiş, yerli gazımızın 2023 yılında milletimizin hizmetine sunulacağını belirtmiştik. Deniz tabanı etüt çalışmalarını bitirirken, teslimatı uzun sürecek ekipmanların siparişini verdik. Teslimatlaırmızı almaya başladık. Yavuz Sondaj Gemimiz açılan kuyulardaki gaz akışını ölçecek sistemleri yerleştiriyor. Geçtiğimiz hafta sığ deniz kısmına boru serimini yapğacak gemi Türkiye'ye ulaştı. Bugün ilk boruları denize indiriyor ardından da ilk kaynağımızı yapıyoruz.

 "Derin deniz tarafında da ilk kaynak önümüzdeki ay"

Derin deniz tarafında da ilk kaynağı önümüzdeki ay vuracağız. Karadaki boru hattının da yapımına başlıyoruz. Bu projenin ilk etabında doğal gaz işleme tesisine gelen gazın ölçümlenmesi için Batı Karadeniz Gaz Ölçüm İstasyonu'nu Batı Karadeniz Doğal gaz Boru Hattı Faz-1 'i inşa ediyoruz.

"Son sevkiyatın bu ay içinde tamamlanması bekleniyor"

"Kömürün başkenti" olarak bilinen, son keşifle doğal gazın da başkenti olarak anılmaya başlayan Zonguldak'ın, Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki limanda çalışmalar 7 gün 24 saat esasına göre ilerliyor. Şu ana kadar 12 metre uzunluğunda yaklaşık 21 bin borunun limana indiği Filyos'ta son sevkiyatın da bu ay içinde tamamlanması planlanıyor.

 "Günde 10 milyon metreküp gazı, millli iletim sistemine aktaracağız"

Sakarya Gaz Sahası'nda deniz altına kurulacak üretim sistemine ilk olarak 6 ila 10 kuyu bağlanacak ve bu kuyulardan günlük 10 milyon metreküp gaz üretilerek 2023'te Türkiye'nin doğalgaz şebekesine verilecek.

 Bu miktar yıllık bazda 3,5-4 milyar metreküpe denk gelirken, üretim dünyadaki bu tür sahalarda da olduğu gibi kademeli olarak artacak. Karadeniz'de en yüksek üretim seviyesine 2027-2028'de ulaşılması beklenirken, bu dönemde günlük 40 milyon metreküp, yıllık bazda ise yaklaşık 15 milyar metreküp gaz üretilmiş olacak.

 Sismik arama ve sondaj faaliyetlerine Rumların tezleriyle karşı çıktılar. Çalışmalarımıza olmadık iftiralar attılar."

 Konuşmaların ardından CASTORO10 gemisine canlı bağlanan Erdoğan ilk borunun kaynağının yapılmasının ardından denize indirilmesi talimatını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR