Advert
Advert

TÜRKİYE'NİN SAYILI PROJELERİNDEN BİRİSİ DEVREK'TE AÇILDI

Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu'nda uzay ve astronomi sınıfı açıldı.

 TÜRKİYE'NİN SAYILI PROJELERİNDEN BİRİSİ DEVREK'TE AÇILDI
Bu içerik 897 kez okundu.

  -Sercan KAPUSUZ-

     Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu'nda uzay ve astronomi sınıfı açıldı.

  Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu'nda Türkiye'de sayılı projeler arasına girerek hibe desteği ile kurulan "Erdem'li Bir Hayal" proje sınıfının açılışı yapıldı.

  ERDEM destek 2021 programı kapsamında Devrek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu'nun proje sorumlusu öğretmenleri Fen Bilimleri Öğretmeni Hande Bilgin Uraz, Meslek Dersi Öğretmeni Musa Gök tarafından hazırlanarak Türkiye'nin sayılı projeleri arasına giren ve 22 Bin TL hibe almaya hak kazanan uzay ve astronomi sınıfı olan "Erdem'li Bir Hayal" sınıfının açılışı Devrek İlçe Milli Eğitim Müdür Ercan Kahya, Devrek İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Durdubaş, Devrek İlçe Müftüsü Hasan İzmirli ve okul müdürlerinin katılımıyla yapıldı.

    Proje öğretmenleri tarafından öğrencilerin dersleri daha iyi ortamda işlemeleri için oluşturulan sınıfın duvarlarına gezegenlerin, yıldızların, astronotların resimleri yapılırken gökyüzünü gözlemlemek için üç boyutlu VR gözlük ve teleskopta sınıfa yerleştirildi.

      Okullarında yaptıkları proje ile olumlu bir okul iklimi oluşturmak, akademik çalışmalarıyla adından söz ettiren bir imam hatip kültürüne sahip olmak istediklerini belirten Okul Müdürü İsmail Öztürk;

 "Küçük imkanlar oluşturmak büyük hayaller kurulmasının temelidir! Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de de defalarca üzerine yeminler edilen ve üzerinde düşünmeye/tefekkür etmeye sevk edilen gökyüzü, İslam alimlerinde de büyük merak uyandırmıştır. İslam medeniyeti bu konuda: Ömer Hayyam, Nasirüddîn-i Tûsî, Hârezmî, Battânî, Caca Bey, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, Takîyüddîn gibi önemli şahsiyetler yetiştirmiştir. Medeniyetimiz bu önemli şahısların yaptığı çalışmalarla asrının zirvesinde bulunmuştur. Çağımızda da uzayla ilgili çalışmalar dünya genelinde hız kazanmıştır. Ülkemiz de yaşadığımız çağın bir gereği olarak yönünü uzaya dönmüştür. Bu doğrultuda ülkemizde de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı kurulmuştur. Ve uzayla ilgili çalışmalara hız verilmiştir. Lakin ülke olarak istediğimiz yerde olmadığımızın farkındayız. O yüzden bizim de ülke olarak uzayla ilgili merak uyandıracak çalışmalara imza atarak eğitmen ve öğrencilerdeki cevheri ortaya çıkarmamız gerekiyor. PISA 2015 ve 2018 sonuç raporlarında öne çıkan okullar ve bölgeler arası başarı farkının ciddi bir sorun olduğunun bilincindeyiz. Oluşturduğumuz astronomi sınıfıyla önce kısıtlı imkanlara sahip olan okulumuzda ve bölgemizde sonra da taşrada bizim gibi dezavantajlı olan bütün okullara örnek olmaktır. Eğitimci olarak gençlerin hayal kurmasının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Onlara uzay konusunda tarihimizde olduğu gibi yeni dünyada da "yeni hikayeler" yazmalarına temel oluşturmak istiyoruz. Çünkü gençlerimizin yaşadığımız çağa söyleyecek çok sözü olduğuna inanıyoruz. Okulumuzda yaptığımız bu proje ile olumlu bir okul iklimi oluşturmak, akademik çalışmalarıyla adından söz ettiren bir imam hatip kültürüne sahip olmak istiyoruz. Aynı zamanda okulumuzdaki öğretmen ve öğrencilerimizin motivasyonunun artmasını amaçlıyoruz. Hedef 2023 Eğitim vizyonundan yola çıkarak yenilikçi olmak ve çağa ayak uydurmak adına ilçemizdeki ve bölgemizdeki bu eksikliği bir nebze olsun azaltmayı planlıyoruz.

  En önemli amaçlarımızdan biri de gençlerimizi tarihimizde olduğu gibi çağın zirvesine çıkmak için; merak etmenin, hayal kurmanın ve çok çalışmanın gerektiğine inandırmaktır. Ülkemizin çağın zirvesinde yer almak için belirlediği yakın ve uzak uzay hedeflerine Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ulaşmaya çalışırken İmam Hatip gençliği olarak bu mücadelede biz de varız, diyebilmelerini sağlamaktır. Ve Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Türkiye Uzay Ajansının 2023 yılı Ay'a iniş hedefiyle devam edecek olan uzay programına genç beyinler kazandırmaktır."dedi.

  Öztürk'ün konuşmasının ardından kurdelesi kesilerek açılan proje sınıfını gezen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya ve beraberindeki protokol sınıfta hazırlanan projeler hakkında öğrencilerden bilgi alırken üç boyutlu VR gözlüklü uzay heyecanı yaşadı.

   "Erdem'li Bir Hayal"sınıfında incelemelerde bulunan ilçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya, uzay sınıfının çocuklarda uzay hakkında farkındalık oluşturacağını ve bazı şeyler öğrenmelerini sağlayacağını söyledi.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
DEVREK KENT MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR
BAŞKAN BOZKURT: FESTİVAL 500 YILLIK KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR