Advert
Advert
Advert

DEVREK’TE AVUKATLAR EYLEM YAPTI

 DEVREK’TE AVUKATLAR EYLEM YAPTI
Bu içerik 922 kez okundu.
Advert

 

     İstanbul-Karlıktepe Mahallesi'nde hukuk bürosunda görev yapan ve silahlı saldırıya uğrayarak öldürülen Avukat Servet Bakırtaş için Devrek Adliyesi önünde avukatlar eylem yaptı.

    Zonguldak Barosu bağlı Devrekli avukatlar, avukatlara yapılan saldırıları önlemek ve tepki göstermek amacıyla Saat 11.00 ile 11.30 arasında adliye önünde toplanarak tepkilerini dile getirdiler.

     Zonguldak Barosu Devrek İlçe Temsilci Av. Bilge Yirmibeş, Adliye önünde yaptığı basın açıklamasında şunlar söyledi: “Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak, dün İstnbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Avukat Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü.avukatı müvekkili ile özdeşleştirilen sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.

    Edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kenidisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmıştır.

     Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri yada saldırılar, mesleğimizi yaparken hangü tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır. Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat öülümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor, oysa biz adaletin temsilci için yapıyoruz  bu mesleği… savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel bir müdafil olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak.

     Biliyoruzki başımız sağ olmayacak bizim… Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, sabırtaşımızın durduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği bizde atacak. Kurumsal bir hizmet veren mesleğin mensupları olarak av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yinede önce ailesine sonrada bütün meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

    Devrek Büro Sen Genel Başkanı Ramazan Dernek ise Avukatlara yapılan saldırıları kınadığı ve onların yanlarında olduklarını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP’Lİ KADINLAR EMEKLİ ÖĞRETMENLERİ ZİYARET ETTİ
CHP’Lİ KADINLAR EMEKLİ ÖĞRETMENLERİ ZİYARET ETTİ
OKULUMDA KAN’PANYA VAR
OKULUMDA KAN’PANYA VAR