Advert
Advert
Advert

BASIN ÖZGÜR OLMADIĞI SÜRECE HİÇ KİMSE ÖZGÜR OLAMAZ

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye antidemokratik atmosferden çıkmalı, daha demokratik bir yaşam inşa edilerek basın özgürlüğü tam olarak sağlanmalıdır. Basın özgür olmadığı sürece hiç

BASIN ÖZGÜR OLMADIĞI SÜRECE HİÇ KİMSE ÖZGÜR OLAMAZ
Bu içerik 203 kez okundu.
Advert

 Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye antidemokratik atmosferden çıkmalı, daha demokratik bir yaşam inşa edilerek basın özgürlüğü tam olarak sağlanmalıdır. Basın özgür olmadığı sürece hiç kimsenin özgür olamayacağı unutulmamalıdır” dedi.

  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Ülkemizde basından sansürün kaldırılmasının üzerinden 111 yıl geçmiş olmasına karşın basın özgürlüğü alanında sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Son yıllarda artan baskılar nedeniyle katlanan sorunlar, ülkemizin dünyadaki imajını da ciddi dercede zedeliyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından hazırlanan 2021 yılı basın özgürlüğü raporunda Türkiye’de gazetecilere dönük saldırı, tehdit, engelleme, sansür, gözaltı ve tutuklamaların devam ettiği belirtilirken, hazırlanan basın özgürlüğü endeksinde Türkiye’nin 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer alması bu alandaki kötü durumu gözler önüne seriyor. Bu nedenle tüm gazetecilik meslek örgütleri, 24 Temmuz’u bayram olarak kutlayamadıklarını ifade ediyor” dedi

  336 GAZETECİNİN YARGILAMASI DEVAM EDİYOR, 65 GAZETECİ DE TUTUKLU BULUNUYOR

   Kantarcı açıklamasını, “Gazetecilik meslek örgütlerinin hazırladığı raporlara göre, 2021 yılı içinde en az 54 gazeteci hakkında soruşturma a51 gazeteci hakkında dava açıldı. Yargılanan 47 gazeteciye toplam 133 yıl, 8 ay, 21 gün hapis ve 72.206 TL para cezası kesildi. 336 gazetecinin yargılaması devam ederken Şubat 2022 itibariyle 65 gazeteci de tutuklu bulunuyor. İşsizlik gazetecilerin korkulu belası olmaya devam ediyor. Yıl içerisinde 75 gazetecinin işine son verilirken, 1 kişinin basın kartı iptal edildi. RTÜK tarafından 12 farklı yayına 59 kez ceza kesildi, 4 gazeteye 115 gün süreli ilan-reklam cezası verildi, 112 kez de yayın yasağı getirildi. Kapatılan internet sitesi sayısı 64’ü bulurken, bin 460 habere ve 160 sosyal medya içeriğine erişim engelleri getirildi.” şeklinde ifadelerle sürdürdü.

  DAHA DEMOKRATİK BİR YAŞAM İNŞA EDİLEREK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TAM OLARAK SAĞLANMALIDIR

Tüm bunlar yetmezmiş günü TBMM’de görüşmeleri devam eden ve kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen tasarının yasalaşması halinde sansür ve baskının daha da artması tehlikesi olduğunu söyleyen Kantarcı, açıklamasını, “Tüm gazeteci meslek örgütleri gazeteciliği, düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyeceğini, sansür ve oto sansürü artıracağını söyleyerek tasarının yasalaşmasına karşı çıkıyor. Türkiye bu antidemokratik atmosferden çıkmalı, daha demokratik bir yaşam inşa edilerek basın özgürlüğü tam olarak sağlanmalıdır. Basın özgür olmadığı sürece hiç kimsenin özgür olamayacağı unutulmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, kamuoyunun doğru bilgi ile buluşmasını sağlamak gibi kutsal bir görevi layıkıyla yapan tüm gazetecilerin bayramını kutluyor, halkın doğru ve tarafsız haber alması için mücadele eden basın emekçilerinin her zaman yanında olduğumu bildiriyorum” diyerek tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI  308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI 308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
PROJELERİNİ AÇIKLADI
PROJELERİNİ AÇIKLADI