Advert
Advert
Advert

ESKİ OKULLAR YAŞAM MERKEZİ OLUYOR

Kullanılmayan köy okulu binaları, “Köy Yaşam Merkezleri” projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim, ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal

ESKİ OKULLAR YAŞAM MERKEZİ OLUYOR
Bu içerik 371 kez okundu.
Advert

Kullanılmayan köy okulu binaları, “Köy Yaşam Merkezleri” projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim, ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor.

  Köy yaşam merkezleri, öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunuluyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kullanılmayan köy okulu binalarının köy yaşam merkezlerine dönüşümüne ilişkin olarak; "Eğer anaokulu veya ilkokul olarak kullanılamıyorsa halk eğitimi merkezi olarak kullanılarak özellikle tarım ve hayvancılıkla ilgili köylülerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü eğitimi, Tarım ve Orman Bakanlığımızla iş birliği içinde koordineli bir şekilde yürüterek köylümüzün bulunduğu mekâna eriştirmeye çalışıyoruz.

  Aynı zamanda eğer halk eğitimi merkezine ihtiyaç yoksa köyün durumuna ve fiziki koşullarına göre orayı bir gençlik kampına dönüştürmeye, çocuklarımızın gençlik kampında vakit geçirecekleri, köy ortamını teneffüs edecekleri bir mekâna dönüştürmeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor" açıklamasının ardından Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapalı köy okulları ile ilgili çalışma başlatarak 8 Köy Yaşam Merkezi faaliyete geçirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı Köy Yaşam Merkezleri Projesi ile ilgili olarak Zonguldak’ta yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada,

   “ Köy Yaşam Merkezleri, köylerimizin kalbi olacak. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in Türkiye'nin dört bir yanında köylerin kalbi olacak Köy Yaşam Merkezlerin hizmete başladığını duyurması ile ilimizde biz de bu kapsamda çalışmalarımızı başlattık, kapalı köy okullarımızın bir taramasını yaptık, il etapta yedi ilçemiz ve bir de Zonguldak Merkezde olmak üzere 8 Köy Yaşam Merkezini hizmete açtık. Bu merkezlerde yetişkinlere yönelik kursları halk eğitimi merkezlerimiz aracılığı ile başlattık, öğrencilerimize yönelik geleneksel çocuk oyunları, yaz okulu spor etkinlikleri olarak kurslarımız devam ediyor. Sayın Bakanımız Mahmut ÖZER’in ifade ettiği üzere; Köylerde anasınıfı açılması için gereken 10 öğrenci olması kriterinin de 5'e düşürülmesi değişikliği ile Ülkemiz genelinde köylerdeki 12 bin çocuk anaokullarıyla buluştu, ilimizde de uygun olan köylerimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren anasınıfları açılmaya devam edecek. Bakanlığımızın bu projesi ile kapalı köy okullarımızı yeniden eğitim öğretim süreçlerine dahil ederek “Köy Yaşam Merkezleri” kapsamında vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu eğitimi, köy okullarımızın binalarında vererek şehre gitmeden sürekli bir kurs imkanını sağlamış olacağız. Zonguldak’ta 7 ilçe ve Zonguldak Merkezde olmak üzere 8 “Köy Yaşam Merkezi” hizmete girdi. Köy Muhtarlıkları işbirliği ile kapalı köy okulları; yeniden okulöncesi, ilkokul olarak örgün eğitimde, halk eğitim kursları aracılığı ile de yaygın eğitimde hizmet vermek üzere tekrar eğitim öğretim süreçlerine dahil oluyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI