Advert
Advert
Advert

BÜYÜK ZAFER'İN İZİNDE YÜRÜYECEKLER

Şuhut’tan Kocatepe’ye 'Zafer ve Anma Yürüyüşü' yapacak yürüyüş grubu, Afyonkarahisar'a uğurlandı

BÜYÜK ZAFER'İN İZİNDE YÜRÜYECEKLER
Bu içerik 848 kez okundu.
Advert

 -Sercan KAPUSUZ-

  Şuhut’tan Kocatepe’ye 'Zafer ve Anma Yürüyüşü' yapacak yürüyüş grubu, Afyonkarahisar'a uğurlandı

  Devrek Doğa Yürüyüş Grubu, Büyük Taarruzun 100. yılında Atatürk’ün izinde Şuhut’tan Kocatepe’ye yürüyecek. Devrek Doğa Yürüyüş Grubu gerçekleştiridiği doğa, tarihi bölgelerde bulunan yürüyüşler ve etkinlik yürüyşlerine bir yenisini daha eklemek için bugün yola çıktı.

  Devrek Doğa Yürüyüş Grubu Büyük Taarruzun 100. yılında Atatürk’ün izinde Şuhut’tan Kocatepe’ye yürümek üzere 25 Ağustos Perşembe günü sabahı Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda toplandı. Günün anısına çekilen fotoğrafın ardından Devrek Doğa Yürüyüş Grubu, Büyük Taarruzun 100. yılında Atatürk’ün izinde Şuhut’tan Kocatepe’ye 14 kilometrelik bir yolu yürümek için yola çıktı.

 Şuhut’tan başlayıp Kocatepe’de sona eren 14 kilometrelik yolun, Türk milletini istiklâl mücadelesinde zafere götüren bir yol olduğunu belirten ve o yolu aynı duygularla yürümek için yola çıktıklarını belirten Devrek Doğa Yürüyüş Grubu üyeleri;

 "Bugün Büyük Taarruzun 100. yılında Atatürk’ün izinde Şuhut’tan Kocatepe’ye yürümek üzere Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda toplandık.

  Mustafa Kemal’in, çok sıkı takipte olduğu dönemde 25 Ağustos 1922 tarihinde Akşehir'de bir futbol maçı organize edilmesini ister. Maçın ilk yarısını izledikten sonra, maç arasında Şuhut'a geçer. Şuhut'ta konakladıktan sonra, gece 12.30'da at ile Çakırözü Köyü'ne geçer ve buradan yol arkadaşları ile Kocatepe'ye yola çıkar. Kocatepe'ye ulaştığında askerlerin hazır olduğunu görünce saat 05:30'da 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz! İleri!' diyerek Büyük Taarruzu başlatır. Şuhut’tan başlayıp Kocatepe’de sona eren bu 14 kilometrelik yol, Türk milletini istiklâl mücadelesinde zafere götüren bir yoldur.

''Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI