Advert
Advert
Advert

BÜYÜK TAARRUZ ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELEMİZİN ŞAHLANIŞIDIR

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, 26 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’den Büyük Taarruzun emrini vermesinin 100. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

BÜYÜK TAARRUZ ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELEMİZİN ŞAHLANIŞIDIR
Bu içerik 394 kez okundu.
Advert

 Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, 26 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’den Büyük Taarruzun emrini vermesinin 100. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

     “26 Ağustos, Cumhuriyetimizin kurulma ışığının parladığı, aynı zamanda bir milletin istiklalinin ve istikbalinin uyandığı gündür. Bu yönüyle bu anlamlı günü, 100 yıl önceki aynı heyecanla yaşıyoruz” diyen Başkan Bozkurt mesajında şu görüşlere yer verdi:

     “Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında 26 Ağustos günü başlayıp 30 Ağustos günü zaferle sonuçlanan ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun en önemli aşaması olan Büyük Taarruz’un 100. Yıldönümünü aynı gün ve heyecanla yaşıyoruz.

     Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 21 Ağustos 1922 tarihinde Büyük Taarruz Meydan Muharebesi'nde ‘Geldikleri gibi giderler!’ diyerek destansı bir şahlanışı başlatmıştır. 100 yıl önce bugün başlayan Büyük Taarruz, ateşi ve ihaneti görenlerin şahlanış hikayesidir. Birçoklarının ‘Hasta adam’ olarak nitelendiği Osmanlı İmparatorluğu’nun, emperyalist güçler tarafından parçalanması ve işgal edilmesi sonucunda her cephede yenilerek, yılgınlık, yorgunluk, olanaksızlıklar içerisinde olan bir ulusun kaderini yine kendisinin tayin ettiği, milletin azim ve iradesinin neleri yapabileceğinin en büyük göstergesi Ulusal Kurtuluş Savaşıdır. Yine bu savaşın bir diğer yönü de mazlum devletlere de bağımsızlıklarını kazanmaları yolunda rehberlik etmesidir.

     O gün, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan bir araya gelen Anadolu’nun kahraman evlatları işgalci düşmanı ve işbirlikçilerini vatan topraklarından atmış, bağımsızlığımıza el uzatanlara gereken cevabı vermiştir. Bizlerde bu güzel yurdun yurttaşları olarak elde ettiğimiz kazanımları ve Cumhuriyetimizin 99 yıllık birikimlerini sıkı sıkıya sarılarak korumak ve ileriye taşımak zorundayız. Toplumumuzu ve insanımızı ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya dönük kötü niyetli ve iç ve dış mihraklara karşı şanlı mücadeleyle elde ettiğimiz güzel ülkemiz ilelebet payidar kalacaktır.

     Emperyalizme ve maşalarına karşı halkımızın topyekun mücadeleyle kazandığı Büyük Zaferin yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, eylem ve düşünce arkadaşlarını, ülkenin kurtuluş ve kuruluşu uğruna can veren şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükranla ve saygıyla anıyorum.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI  308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI 308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
PROJELERİNİ AÇIKLADI
PROJELERİNİ AÇIKLADI