Advert
Advert
Advert

SÜSLÜ KADINLAR DEVREK'TE PEDAL ÇEVİRECEK

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde kadınlar Devrek'te bisikletleri ile meydanlarda olacak. Bu yılda kadınlar 18 Eylül Pazar Günü Türkiye’de ve dünyada birçok şehirde bisikletleri ile yollarda olacak.

SÜSLÜ KADINLAR DEVREK'TE PEDAL ÇEVİRECEK
Bu içerik 921 kez okundu.
Advert

 -Sercan KAPUSUZ-

   Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde kadınlar Devrek'te bisikletleri ile meydanlarda olacak. Bu yılda kadınlar 18 Eylül Pazar Günü Türkiye’de ve dünyada birçok şehirde bisikletleri ile yollarda olacak.

  Devrek'te Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinlikleri kapsamında 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' düzenlenecek.  “Egzoz Kokusu Yerine Parfüm Kokusu Olsun” diyerek yola çıkan kadınlar hem bisiklet kullanımına dikkat çekmek için hemde otomobilsiz bir hayat için pedal çeviriyor. Bu yıl 18 Eylül Pazar Günü Saat 17:00’de Devrek Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na Devrek'in tüm halkı davet edildi.

  Devrek'te bu yıl 10.'su düzenlenecek etkinliğe süslü kadınlar şık kıyafetleri, topuklu ayakkabıları, balon ve çiçeklerle süsledikleri bisikletleriyle Devrek sokaklarında tur atacak. Yapılacak olan etkinlik için gerekli çalışaları yapmaya başlayan  Devrek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Güler Benli, Devrek Kaymakamı Ümit Altay ile görüşerek gerekli izin ve organizasyon hakkında bilgi verdi.

Benli'nin yapmış oluğu ziyaretten memnuniyetini dile getiren  Devrek Kaymakamı Ümit Altay; "Devrek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nu misafir edip Eylül ayında gerçekleştirecekleri bisiklet turunu konuştuk. Hedef, çevreye duyarlı ulaşım ve sporla dolu sağlıklı yaşamı özendirmek, daha az trafik yoğunluğu, daha fazla bisiklet." dedi.

     18 Eylül günü düzenlenecek olan organisazyon hakkında bilgi veren ve bütün devrek halkını bu etkinliğe davet eden Devrek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Güler Benli;

  "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 18 Eylül Pazar günü onuncu yılında 32 ülkede ve 200 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

   2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 10’uncu etkinliğiyle tüm kadınları bisikletleriyle birlikte buluşma noktalarına davet ediyor.

   Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile 18 Eylül Pazar günü Türkiye’de ve dünyada yaklaşık 200 il ve ilçede düzenlenecek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda binlerce kadın aynı anda pedal çevirecek.

   Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

   İSTANBUL’DAN MİAMİ’YE BİNLERCE KADIN KATILACAK

 2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştü. Yıllar içinde İtalya’dan Almanya’ya Kanada’dan İran’a birçok ülkede kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu, binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.

 Ortak dilekler:

   1.Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını :Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

   2.İklim Krizi’ ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini...

   3.Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak... Pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını...

  4.Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını...

  5.Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini İSTİYORUZ.

 Yaklaşık 200 şehirde bisiklete olan farkındalığın artırılması amacıyla bir araya gelen ve herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlardan oluşan “Süslü Kadınlar”, 18 Eylül Pazar günü  belediye başkanlarına ‘otomobilsiz pazar’ taleplerini iletecekler. Paris, Londra ve  Brüksel’ de olduğu gibi, tüm şehirlerimizde  Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ nün kutlanmasını ve yılda bir pazar günü sokakların motorlu araç trafiğine kapatılmasını isteyecekler.

 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ nu başlatan Sema Gür “2013’te İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2022’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz”

 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yurtdışında Fancy Women Bike Ride ismiyle yapılıyor ve koordinasyondan sorumlu Pınar Pinzuti: ‘Dünya’da onlarca şehirde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılan bisiklet sürüşü yurtdışında yaşayan Türk kadınlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor ve ülkemizden dünyaya yayılan bu çok değerli kadın hareketi çok beğenilerek izleniyor" dedi.

  Devrek'i geliştirmek ve en iyi şekilde tanıtımını yapmayı planlayan etkinliğe katılacak olanların Instagram uygulaması üzerinden “@devrek_skbt” hesabı ile iletişime geçerek organizasyon hakkında bilgi alabilirler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK