Advert
Advert
Advert

İDEALİST BİR ÖĞRETMENİN BÜYÜK BAŞARISI

Ferda Balkaya Çetin Kütüphane ve Sanatevi Açıldı

İDEALİST BİR ÖĞRETMENİN BÜYÜK BAŞARISI
Bu içerik 967 kez okundu.
Advert

Sercan Kapusuz

    Bartın’ın Akpınar köyünde yıllar önce görev yapan ve başka bir ile atandığı halde köyle ilişkisini kesmeyen şair-yazar, öğretmen Ferda Balkaya Çetin, taşıma kapsamında boşaltılan okulunu düzenleyerek sanatevi haline dönüştürdü. Birçok kurum ve kuruluşun katıldığı imeceye Zonguldak’tan ZOKEV ve Maden Mühendisleri Odası da destek verdi.
   Şair-Öğretmen Çetin, ilk görev yaptığı köye sık sık gelen hatta çoğu yaz tatillerini de burada geçirdi. Çetin, başta köylüler olmak üzere birçok kişi ve kurumu harekete geçirdi. Bu amaçla Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesinin de destekleriyle kurulan kütüphane ve sanatevi törenle açıldı.
    Törene, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Zonguldak Temsilcisi Bülent Özgümüş, ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, Kırıkkale Sonsöz Gazetesi Yazarı ve Şair Hikmet Sönmez ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
“BURAYI KOCAMAN YÜREĞİ OLAN MİNİK ELLERLE BİRLİKTE YAPTIK”
     Şair-Öğretmen Ferda Balkaya Çetin, “Burada geçirdiğim iki yıl çok uzun bir süre değil. Ama köyün bende bıraktığı etki çok fazla. Biz burayı çocukların minik elleri, büyük yüreği ile hep birlikte yaptık. Buraya her gelişimde kırık camların dibinde onlarla birlikte oturup kitap okuduk. Sanat evinden daha öte bir yer olan burada tüm köy halkının ve çocuklarının emeği var. Öğretmenlik yaptığım Hacılar İlkokulunun taşımalı eğitime geçiş sonrasında atıl durumda kalıp yıkılmaya başladığını görünce kayıtsız kalamadım. Bir şeyler yapmak ihtiyacı duyarak aklımdaki kütüphane ve sanatevi düşüncesini köy halkı ile paylaştım. Onların da okulun virane haline gelmesine üzüldüklerini ve benim onlara sunduğum yol haritasını onayladıklarını görünce hep birlikte işe koyulduk. Okulun çatısından, boyasına kadar her yerinde köy halkı ile birlikte imece usulü ile okulu bu hale getirdik. Burada yaşayan insanların dayanışma ruhuyla gerçekleştirdiği imecelerle daha güzel işler başaracağız. Yardımlaşmanın içinde olan bütün köy halkına ve bizi destekleyen katılımcılara, Bartın Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.” dedi.
“KÜTÜPHANE VE SANATEVİNE KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK”
     Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da yaptığı konuşmada, “Akpınar köyümüzün Hacılar mahallemizde atıl durumda bulunan ilköğretim okulumuzun kütüphane ve sanatevi haline dönüştürülmesinden memnuniyet duyuyorum” dedi.
     Başkan Akın, “Bu güzel köyümüze böyle güzel bir eser kazandıran Ferda öğretmenimi ve katkıda bulunan vatandaşlarımı kutluyor ve teşekkür ediyorum. Okul bahçesine salıncak ve tahterevalli yaptırdık ama bunları yeterli görmüyorum. Okulun arka bahçesine kondisyon ve park spor aletleri koymayı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
FERDA BALKAYA ÇETİN ÖĞRETMENİN ÇABASI
     1980 yılı. Lojmanı olan iki derslikli Hacıköy İlköğretim Okulu’na Ferda Balkaya adında yeni mezun idealist bir öğretmen atanır. Tüm olumsuzluklara rağmen öğretmen arkadaşlarıyla birlikte ideallerinin peşine düşer. Kısa sürede öğrencilerin öğretmen ablası, köylülerin dara düştüklerinde başvurdukları bir bilen haline gelir. O zamanlar Hacıköy, Zonguldak’a bağlı, Bartın’a 9 km uzaklıkta şirin bir köydür. Köy okulları kaldırılıp taşımalı eğitime geçilince diğer köylerde olduğu gibi burada da sosyal alanda derin bir boşluk oluşur. Ferda Öğretmenin tayini memleketi Kırıkkale’ye çıkar. İlk öğretmenlik yaptığı köy ve eski öğrencileriyle bağını koparmayan Çetin, yıllar geçtikçe terk edilen okulunun doğa koşullarına dayanamayıp virane haline dönüştüğünü görmekten büyük üzüntü duyar. Okulun önce camları kırılır, sonra sıvaları dökülür. Çatılar rüzgâra dayamayınca kiremitleri yerlere savrulur. Ferda Öğretmen Kırıkkale’den gelip eski okulunda yaz kursu vermeye başlar. Çocuklarla birlikte okulun duvarlarını boyayıp resim sergisi açar. Zekâ oyunları oynayıp, kitap okuma etkinleri düzenler. Sonra bu işin böyle sürmeyeceğini düşünerek okulu köy kütüphanesi, kültür ve sanatevi haline dönüştürmeye karar verir. “Köy Okulum Yıkılmasın Kültür ve Sanatevi Olsun” projesini adım adım gerçekleştirmeye başlar. 30 haneli köyde işbirliği yapabileceği insanlar olması heyecanını daha da artırır. Onlarla projesini paylaşıp olurlarını alır. Daha sonra başka çevrelerle ilişki kurar, projenin gerçekleşme olasılığını görünce, varını yoğunu ortaya döküp okulu tamir ederek eski haline getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI