Advert
Advert
Advert

CUMHURİYET HALK PARTİSİ SADECE KURTULUŞUN PARTİSİ DEĞİLDİR

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP, 99. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ SADECE KURTULUŞUN PARTİSİ DEĞİLDİR
Bu içerik 573 kez okundu.
Advert

   -Sercan KAPUSUZ-

    Devrek’te CHP'nin kuruluşunun 99. yıl dönümü CHP Devrek İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği törenle kutlandı.

    Cumhuriyat Alanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, 99. yıl dönümünün kutlu olmasını diledi.

    Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde kurulan CHP'nin büyük bir çınar olarak gördüklerini ifade eden Başkan Bükrü, CHP’nin kuruluşun ve kurtuluşun partisi olduğunu kaydetti.

     Başkan Bükrü şöyle konuştu:

     “Bundan tam 99 yıl önce 9 Eylül 1922’de, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kumandasındaki ordularımız İzmir’i düşman işgalinden kurtardı. Bir yıl sonra 9 Eylül 1923’te Atamızın, “Cumhuriyet’le beraber iki büyük eserimden biridir” dediği  Cumhuriyet Halk Partisi kuruldu.

    Cumhuriyet Halk Partisi Kuvâ-yi Milliye’den, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden neşet etmiş ve tohumları bu topraklara resmi kuruluşundan yıllar önce Kurtuluş Savaşı meydanlarında atılmıştır. Partimizin ilk kurultayı, milli sınırlar içinde vatanın bölünmez bir bütün olduğunun, manda ve himayenin asla kabul edilmeyeceğinin dünyaya haykırıldığı Sivas Kongresi’dir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül verenler, bu onurlu mirasın sahipleridir.

    Cumhuriyet Halk Partisi sadece kurtuluşun partisi değildir. Güçlü kökleriyle bir asır boyunca en sert rüzgarlara karşı duran CHP, üç büyük devrimle; Cumhuriyetle, çok partili hayatla ve sosyal demokrasiyle tanıştıran parti olmuştur. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da CHP ülkemizde hakkı, hukuku ve adaleti yeniden ayağa kaldıracak, refah dolu ve aydınlık bir geleceği, bu ülkeyi sevmek ortak paydasında birleştiğimiz tüm vatandaşlarımızla birlikte kuracaktır.

    Büyük Önderimizin mirası sorumluluğumuz, sözleri pusulamızdır; ‘Umutsuz durumlar yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben asla o umudumu yitirmedim.’ Şimdi tan vaktidir. Milletimiz için gün yeniden doğmakta, asırlık çınarın taze filizleriyle, umutlar yeniden yeşermektedir.

    Bu duygu ve düşüncelerle İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı ve Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluşunun 99. Yıldönümünü kutluyor, partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan kılmak için canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

    Törene, Devrek Belediye Başkan Vekili Şeref Aydınlı, İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Mustafa Uzundal, Belediye Meclisi Üyeleri ve partililer katıldı. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
DEVREK KENT MÜZESİ PROJESİNE ÖDÜL
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI
İŞADAMI BAŞOĞLU, TSO MECLİS ASİL ÜYE ADAYLARINI AÇIKLADI