Advert
Advert
Advert

30 YILLIK YURTLARINDAN ATILDILAR

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Kilimli ilçe Başkanı Erol Sarıal, Kilimli ilçesinde kaymakamlık emriyle yıkımı devam eden balıkçı barakaları hakkında açıklama yayınladı.

30 YILLIK YURTLARINDAN ATILDILAR
Bu içerik 375 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Kilimli ilçe Başkanı Erol Sarıal, Kilimli ilçesinde kaymakamlık emriyle yıkımı devam eden balıkçı barakaları hakkında açıklama yayınladı.

Sarıal, açıklamasında balıkçı barınaklarının ruhsatsız ve kaçak olmadıklarını belirterek 30 yıllık yerlerinden atıldıklarını ifade etti.

Erol Sarıal’ın konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

“AKP YÖNETİCİLERİ BALIKÇILARA KARŞI RANTÇILARIN YANINDA

Dün sabah saat sekiz sularında Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Ekipleri Kilimli Balıkçı Barakalarının yıkım emrini uygulamak üzere Kilimli sahilindeydiler.

KAÇAK YAPI DEĞİLDİR

Kamuoyu bilmeli ki; Kilimli balıkçı barakaları ruhsatsız, kaçak yapılmamıştır. Bu alan 1980’li yıllarda Kilimli Belediye Başkanlığı, Zonguldak Valiliği, Mal Müdürlüğünün iş birliği ve dernekleşen balıkçılara tahsis edilmiş, 1990’lı yıllarda ise yine kamu eliyle ihale edilerek yapılmıştır. Bütün balıkçı barakaları gibi kıyı kenar çizgisi içinde kalmaktadır. Kilimli balıkçı barakaları Gerze, Cide, Kozlu, Karasu nasıl yapıldıysa aynı ilkelere ve imara uygun yapılmıştır. Tüm il ve ilçelerde yapılan her barınakta olduğu gibi Kilimli’de de çoğunlukla amatör balıkçıların faaliyet göstermektedir.

BALIK AVCILIĞI DIŞINDA BAŞKA BİR FAALİYET YOKTUR

Kilimli Balıkçı barakalarında gayri meşru veya uygunsuz işler yapıldığı doğru değildir. Bu balıkçılara atılmış büyük bir iftiradır.  Birçok balıkçı her mevsim ailesi ve çocuklarıyla barakalarında barınmakta, ikamet etmektedir.

BARAKALARIN BALIKÇI OLMAYAN ŞAHISLARA AİT OLDUĞU YALANDIR

Baraka sahibi 7-8 balıkçının olduğu, diğerlerinin eşraf olduğu doğru değildir. Barakalarda 90’ın üzerinde balıkçı barınmakta, doğrudan deniz avcılığı ile meşgul olmaktadırlar.

1990’DAN BERİ BALIKÇILARIN KORUDUĞU ALAN ELLERİNDEN ALINMAKTADIR

Burası balıkçılara tahsisli olmasaydı, bu gün böyle boş bir alan kalmazdı. Balıkçılar bu alanı gasp etmemiş; devletin tahsis ettiği alanı koruyarak kaçak yapılaşmayı önleyerek korumuşlardır.

ZAMAN TANINMAMIŞTIR

Bu gün balıkçıların yakarışları dinlenmemiştir. Yeterli zaman tanınmamıştır.

Bütün istekleri göz ardı edilerek balıkçı barakalarının yıkımına başlanmıştır.

UYGUN BİR YER GÖSTERİLMEMİŞTİR

Hiç değilse kendilerinin baraka yapabileceği, av malzemelerini koyabilecekleri uygun bir yer gösterilmemiştir.

YIKIM YASADIŞIDIR

Yıkım için bir yargı kararı yoktur. Yalnızca imzalanmış bir talimat vardır. Balıkçıların yıkıma karşı açtıkları yürütmeyi durdurma kararının yargıca ele alınacağı 15 günlük süre dahi beklenmemiştir. Yıkım yasa dışıdır.

DEVLET ŞEVKATI BALIKÇILARDAN ESİRGENMİŞTİR

Şehirde yaşayan her meslek grubunun, herkesin babası olması gereken belediye başkanı, ilçenin, ilin, tek başına iktidarın birinci sıra milletvekili kendilerini seçen halka telefonlarını kapatmışlardır.  İlçe Kaymakamı kimseyi dinlememiş; ilin valisi alttan ve üsten gelen baskılara karşı çaresiz kalmıştır.

Çiçeği burnunda il başkanı Avcı, Deniz Avcılarına karşı Rantçıların yanında olacağını açıkça göstermiştir.

Balıkçılar dayanaksız ve çaresizce eşyalarını toplayarak barakalarını terk ediyorlar.

Siyaseten kırgınlar; 30 yıllık yerleşkelerinden koparıp atan, şevkatını esirgeyen devlete küskünler..

HESABINI AKP’DEN SORACAĞIZ

Yaşananların hesabını AKP’den soracağız.. Sandık az ötemizde duruyor..”

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR