Advert
Advert
Advert

BAĞIMSIZ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Zonguldak’tan Bağımsız Milletvekili Adayı olacağını açıklayan Işıl Aksu, “Misyonum ev hanımlarına para kazandırmak, vizyonum başarılı bir ev hanımı olmak” dedi.

BAĞIMSIZ ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Bu içerik 568 kez okundu.
Advert

Zonguldak’tan Bağımsız Milletvekili Adayı olacağını açıklayan Işıl Aksu, “Misyonum ev hanımlarına para kazandırmak, vizyonum başarılı bir ev hanımı olmak” dedi.

Zonguldak’tan Bağımsız Milletvekili Adayı olacağını açıklayan Işıl Aksu projelerini kamuoyu ile paylaştı.

Genellikle kadın ve çocuklar için projeleri hayata geçirmeyi hedefleyen Işıl Aksu “Misyonum ev hanımlarına para kazandırmak, vizyonum başarılı bir ev hanımı olmak” sloganı ile çıktığı yolda projelerini şöyle sıraladı;

1-Ev hanımlarının emekli olabilmesi için gerekli şartların oluşturulması

Evlenince senelerce hiçbir karşılık beklemeden çalışan maddi manevi şiddete maruz kalan kadınlarımıza mahalle aralarında kurulacak sadece harçlıklarını çıkarmalarına yardımcı olacak kurslar yapılacak. Bu kurslara katılan atanlara evden yapmaları için işler verilecek. Örneğin tarhana yapımı, yufka yapımı, havlu, tülbent yapımı. Bunlar ücret karşılığı alınıp tek bir elden satılacak. Mahalle aralarında 10’ar gruplar halinde yapılacak bu gruplamalar bir kooperatif şeklinde markalanacak. Kesinlikle kadınlarımız sigortalanacak çok cüzi miktarda örneğin 100 TL bugünkü parayla kendileri sigorta ödemesi aylık olarak yapacak diğer kısmı devlet karşılayacak. En düşük asgari ücret aylığı alacak şekilde ev hanımlarının emekliliği sağlanacak.

Eşleri yüzünden evden çıkamayanlara on -line eğitim sağlanacak

Kısaca ev hanımlarının ellerine meslekleri verilip emekliliklerinin sağlanması

2-Kalifiye işçinin eğitilmesi; Herhangi bir işte çalışmak isteyen kişilerinin 3 aylık bir eğitimden geçirilmesi. Böylelikle iş tecrübesi kazanılacak iş veren kalifiye elemana sahip olacak. İş- Kur’dan koordineli bir şekilde çalışılacak. İyi çalışan devlet ve iş veren ortaklı olmak kaydıyla ödüllendirilebilecek yada gereken çalışmayı göstermeyen çalışan puanlandırma şekliyle değerlendirilip ona göre yol izlenecek. Kısaca başarılı başarısız arasındaki denge sağlanmış olup elemanlar arasında haksızlık ortadan kaldırılacak. Vasıflı elemanda yetişmiş olacak. Belgesiz kimse çalışamayacağı gibi sigortasız işçi de çalışamayacak. 3aylik staj eğitimi devlete ait olacak

3-Her çalışan haftada en fazla 5 gün ve günde en fazla 8 saat çalışmalıdır

Çalışan isterse mesaiye kalmalı gün sonunda ona göre ücretlendirilmesi yapılmalıdır.

Kişinin bayram ya da özel tatil günlerinde çalışması halinde iki kat ücret alması.

Haftalık yada aylık yapılan başarılı çalışanlar arasındaki ödüllendirme de çalışana ikramiye verilmelidir Böylelikle iş verimi arttırılabilir.

Çalışanlar arasında puanlama sistemi yapılmalı verimli verimsiz çalışanlar arasında sene sonunda değerlendirme sonucunda işten çıkarılma yada sigortanın devlet tarafından bir basamak yükseltilmesi sağlanmalıdır.

Kısaca başarılı olan çalışanın bir üst kademeye getirilmesi ve maaşının arttırılması sağlanmalıdır.

4-Emekli olup bakıma yada ilgiye ihtiyacı olan insanlara yardım.

Emeklilere yönelik mahalle aralarında sohbet edecekleri kitap okuyabilecekleri yada Tontiş teyzelerin belki de yün örebilecekleri mekanlar dizayn etmek.

Aynı mekanlarda onlara 3 öğün sıcak yemek çıkarmak, gerekirse evlerine götürmek.

Bu iş yerlerinde sadece ihtiyacı olan bayanların çalışması. İş yerinin geliri bağışlarla sağlanması ,%50 sinin devlet destekli olması, Gönüllerinde koptuğu ücreti vermeleri.

Yemek haricinde sağlıklarınla alakalı az önce bahsettiğim kalifiye elamanların bu kişilerin bakımlarında görev almaları sağlanması

Özel günlerde eğlence tertip edilmeli mutlu olmaları sağlanması.

Bunlar kendi evlerinde yaşayabilen eli ayağı tutabilen yaşlılarımız için ikinci baharları da mahallesinde güzel vakit geçirmeleri için sunulan projeler olabilir Hem onlar mutlu hem de işe ihtiyacı olan bayanlar kendi evlerine yakın yerlerde görev almış olacaklar

5- Çalışmak zorunda olup asgari ücret alan fakat çocuğuna bakacak kimsesi olmayan bayanların çocukları,%50 devlet destekli kreşlere gitmeleri sağlanmalı.

6- Okullarda el kaslarını geliştirici etkinlikler yapılmalı bedensel doğaya dönük bir eğitim sistemi verilip genel kültürleri arttırıcı görsel çalışmalar yapılmalı.

Her öğrenci kesinlikle bir spor kulübüne üye olmalı bu sporla alakalı lise bittiğinde belgesi olmalı ve başarı belgeleri ek puan olarak kendisine yansıtılmalıdır.

Çocukların ruhsal ve bedensel gelişimleri için bunun sağlanması öncelikli olmalıdır

Başarılı öğrencilerin maddi manevi yine ödüllendirilmesi sağlanmalıdır.

İlkokul zamanından başlayarak çocukların gelişimi süresince liste kadar okudukları okullarda öğretmenleri tarafından gözlenmeleri her yıl el becerilerine göre küçük oyunlarla testler yapılmalı bilgiye dayalı olarak da yine her yıl sevdikleri şeylerle alakalı minik testler yapılmalı ve lise çağında ona göre bölümlere yönlendirilmeleri sağlanmalıdır.

Zaten üniversiteye kadar kendi yollarını kendileri çizmiş olacak öğretmenlerde yanlarında sadece iyi bir rehber olacaklardır.

Böylelikle hepsi mutlu olduğu işleri yapmış olacaklardır

Üniversitede yığılma olmayacak bir yığın üniversite mezunu işsiz olmayacak elinde zanaatı olana eski küçük esnaflarımız tekrar iş başında olabilecek tarım üretim tekrar ayaklanmış olacak.

Ana sınıfından itibaren yabancı dil ve din bilgisi eğitimi verilecek çocuklar ahlaki duruş ve davranışları en küçük yaşta öğrenmiş olacak merhameti büyüğe saygıyı küçüğe sevgiyi öğrenmiş olacak. Küçük yaştaki beynin ezber gücüyle yabancı dilde daha kolay kavramış olacak

12 sene boyunca ana sınıfı dahil yabancı dili söken % kim bölümü devlet tarafından tayin edilen en başarılı çocuklar bedava eğitim hakkı kazanmalı burslu okuma şansı elde etmeli.

6- Özellikle bu dönemde büyük marketler sıkça denetlenip aşırı fiyat artışı yapan marketlere kesilen cezalar muhtarların belirlediği gerçekten ihtiyacı olan kişilere yine başka denetim mekanizmasının denetlediği bir şekilde dağıtımı sağlanmalıdır.

Haksız yere yapılan yardımları yapanlara daha fazlası ceza olarak ödetilmelidir. ve afişe edilmelidir.

Ben 12 senedir hayat mücadelesi veriyorum.

Hayatımda 3 hayalim vardı. Evlendiğim kişiyle yaslanmak, olmadı.

Araba kullanmak şükür onu başardım engellemelere rağmen bile olsun başardım. Emekli olmak, ölmeden emekli olmak.

Hayatında iz bırakan insanlar hep unutulmadı. Ben de çok kişide çok güzel izler bıraktım bunu biliyorum. Her yaptığım işi severek mutlu olarak yaptım insanlar hala konuşur.”

Işıl Aksu kimdir?

01.01.1972 Zonguldak’ta doğdu. İlkokulu Cumhuriyet İlkokulunda, ortaokulu Kozlu Ortaokulunda, liseyi Fener Lisesinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol’un hazırladığı LİMME projesi sayesinde de Zonguldak Ticaret Lisesini bitirdi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İşletme Bölümünü kazanmış olmasına rağmen ailesi ve nişanlısı tarafından okulundan kaydı silindi. 1994 yılında yaptığı evlilikten 3 çocuk çocuğu oldu. 16 yıl süren evliliğini karşılıklı anlaşarak bitirmişlerdir. Bu arada kendi bir süre Fener İlköğretimde çocuklara yemek verip geçimini sağlamaya çalıştı. Dışarıdan üniversiteyi bitirdi ve 49 yaşında öğretmenlik yapma şansı elde etti.

Kalfalık, ustalık, usta öğreticisi belgelerini almaya hak kazanmış başarılı bir ev hanımıdır. Zonguldak'ta butik pastacılığı başarıyla devam ettiren ve evden geçimini sağlayan bir kadındır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR