Advert
Advert
Advert

BAKAN DÖNMEZ: YANGIN BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINDA

 BAKAN DÖNMEZ: YANGIN BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINDA
Bu içerik 391 kez okundu.
Advert

 

      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın'da 41 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası ile ilgili son durumu aktardı. Bakan Dönmez madendeki yangının büyük oranda kontrol altına alındığını belirtti. Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, patlamaya ilişkin iş müfettişlerinden oluşan soruşturma ekibini, iş güvenliği uzmanları ile birlikte 6 kişiye çıkararak genişletti.

     14 Ekim Cuma günü meydana gelen Kaza akabinde olayı Haber alır almaz süratle olay yerine intikal etmiştik. Akabinde de yoğun bir arama-kurtarma faaliyetine girişerek 18 saat içinde faaliyetleri sonlandırdık ama maalesef 41 kardeşimizi şehit vermiş olduk. Bartın Devlet Hastanesi'nde 1 yaralımız söz konusu, durumu iyiye gidiyor. İstanbul'da 6 yaralımızın durumu Sağlık Bakanımız tarafından paylaşıldı.

     Grizu patlaması olduğunu söylemiştim. Bu ilk değerlendirmenin hala devam ettiğini gözlemliyoruz. Arama-kurtarma faaliyetleri için birçok ilde sürece katkı sağlamak üzere ilimize gelen ekipler oldu. İlk günlerde bir yangından bahsetmiştik, büyük oranda kontrol altına alındı. Yangın sönmek üzere, giderek şiddetini azaltıyor.

"ÜRETİM FAALİYETLERİ TAMAMEN DURDURULMUŞTUR"

      Madende üretim faaliyetleri tamamen durdurulmuştur. Hukuken müessesemiz olay yerine haline dönmüştür, o açıdan giriş-çıkışlar savcılığın bilgisi dahilinde yapılmaktadır. Soruşturmalarda olayın tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi için gerekli her yardım istisnasız yapılacaktır. Zaman zaman başka olaylarda da olduğu gibi güvenilir, doğru bilgiye dayalı olmayan değerlendirmeler görüyoruz. Bunlar sürece de olumsuz yansımakta ve zarar vermektedir. Bu tip değerlendirme ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini ifade etmek isterim.

     Yarın TBMM Genel Kurulu'na da burada yaşanan sürece ilişkin bir bilgilendirme yapılacaktır. Şehit ailelerimizi ziyaret ettik, definlerini tamamlamış olduk. Taziye ziyaretlerimizi gerçekleştirdik, sayın Cumhurbaşkanımızın buraya intikaliyle birlikte yardımlarla ilgili bazı talimatları olmuştu. İlk etapta Valiliğimiz şehit ailelerine yardımlara başlamıştık. TTK da yardımlarına bugün itibariyle başlayacaktır. Şehit ailelerinin her türlü ihtiyacı karşılanacaktır.

     Yöre halkına ve milletimize teşekkür etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız olayı anbean takip etti, desteğini esirgemedi. Kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

     Birçok siyasi parti lideri acımızı paylaştı, teşekkürlerimi sunuyorum. Burada birlikte olduğumuz Bartın Milletvekilimiz Yılmaz Bey sürecin başından beri yanımızdaydı, teşekkür ediyorum. Vali Hanıma teşekkür ediyorum. Son temennimiz Cenab-ı Hakk'ın bize bir daha bu acıları yaşatmamasıdır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
175 NÜFUSLU KÖYE 9 MUHTAR ADAYI
175 NÜFUSLU KÖYE 9 MUHTAR ADAYI
İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ
İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ