Advert
Advert
Advert

DEVREK'TE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü olarak belirlenmesinin ardından Devrek’te 19 Ekim Muhtarlar günü ilçe protokolünün katılımıyla kutlandı.

DEVREK'TE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Bu içerik 922 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

 19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü olarak belirlenmesinin ardından Devrek’te 19 Ekim Muhtarlar günü ilçe protokolünün katılımıyla kutlandı.

  Muhtarlar günün kutlama programı Devrek Kaymakamlık önünde Devrekli Muhtarlar Derneği Başkanlığı adına Muhtar Mehmet Ergirdi tarafından çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden kutlama programında Mekekler Köyü Muhtarı Fatih Çarıkçı gününün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Çarıkçı yaptığı konuşmasında;

 “"Muhtarlık Müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut'un fermanı Osmanlı arşivinde belirtilmiştir. 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile “Muhtarlar Günü” olarak kutlanmasına verilmişti. Dolayısıyla bu yıl Muhtarlar Günü’nün  sekizinci yılını kutluyoruz.

   Bu günün "Muhtarlar Günü" ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize, Içişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza şükranlarımızı sunuyoruz.

 Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadıkları roller gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendikleri sorumluklar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle yönetimleridir.

 Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel-geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır.

 Muhtarlık müessesesi 1829'dan günümüze 193 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinden köprü rolü oynayan muhtarlık Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir.

 Türkiye'de 18.329 köy ve 32.044 mahalle muhtarlığı olmak üzere 50.373 muhtar görev yapmaktadır. Muhtarlara mevcut 81 değişik kanunda, toplam 322 madde de görev verilmektedir. Görev ve sorumluluğu olan muhtarların hiç yetkisi olmaması nedeni ile çalışmalar tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

 Bugün bakıldığında 94 yıllık köy kanunu ve 74 yıllık mahalle kanunu ile sorunlara çözüm üretmeye çalışan bir muhtarlık müessesesi görüyoruz.

 Yerel yönetimlerin en küçük birimi olan muhtarlığın belki özlük hakları sorunu çözüldü. ancak hizmet edebilirlik olanları tespit edilerek gündemimizdedir.

 Mevcut köy kanunu ve mahalle kanunu ile sorunlara aracılık yapmamız mümkün gözükmüyor. O halde köy ve mahalle kanunu yeniden tanımlanmalı, büyükşehirler içinde mahallelerin ve yöneticilerinin çalışma alanları yeniden düzenlenmelidir

 Bu duygu ve düşüncelerle bu müessese de görev yapmış arkadaşlarımızı sevgiyle anıyorum. Ayrıca bugün aramızda olmayan bu müesseseye hizmet etmiş ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum. Ve tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Saygılarımla."dedi

  Kutlama programına, Devrek Kaymakamı Ümit Altay başta olmak üzere Devrek Belediye Başkan Yardımcısı Recep Korum, Çaydeğirmeni Belediye Başkan Yardımcısı Doğan Şişman, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Devrekli Muhtarlar Derneği Başkanvekili Mehmet Ergirdi, İl Genel Meclis Üyeleri, daire müdürleri, mahalle ve köy muhtarları,  siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK