Advert
Advert
Advert

6 AYDIR MEZARLIKTA KURAN OKUNUYOR

Lise öğrencisi mezarlıkta 24 saat Kuran okunması için sistem kurdu.

6 AYDIR MEZARLIKTA KURAN OKUNUYOR
Bu içerik 1906 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

   Lise öğrencisi mezarlıkta 24 saat Kuran okunması için sistem kurdu.

   Devrekli lise öğrencisi 17 yaşındaki Bedirhan Gökçe Öztaşcı, mezarlıkta 24 saat Kuran okunması için sistem kurdu.

  Devrek'in Müfettişler Köyü Taşcıoğlu Mahallesi'nden olan ve Bolu'da ikamet Bolu İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Bedirhan Gökçe Öztaşcı, Devrek'te bulunan aile mezarlığına 24 saat Kuran okuyan sistem kurdu.

  Zaman zaman ailecek Bolu'dan aile ziyareti için Devrek'e geldiklerinde Müfettişler Köyü Taşcıoğlu Mahallesi'nde bulunan aile mezarlığına gelip giderken böyle bir sisteme ihtiyaç olduğunu hissettiğini belirten 17 yaşındaki Bedirhan Gökçe Öztaşcı:

  "Mezarlıklarda görüyoruz. İnsanlar ellerinde Kuran-ı Kerimler'le, Yasinlerle mezara geliyor. Baktım ki bu bir ihtiyaç. Mezarın başına gelip kuranı açıp okuyorlar veya para verip bir hoca çağırıp ona okutturuyor yada cep telofonundan kuran açıyorlar. Dedim ki kimse yanına ne hoca alsın gelsin nede Yasin’i ezbere bilmiyorsa telefonla uğraşmasın istedim. 

  Bu amaç doğrultusunda güneş enerjisiye çalışan bir sitem geliştirdim ve içine Kur’an-ı Kerim'in bütün sayfalarının okunduğu ses kaydını yükledim. Müfettişler Köyü Taşcıoğlu Mahallesi Kabristanı'nda çeşitli bölgelerine hoparlör yerleştirdim. Cihaz sayasinde kabristanın her noktasından ama kabristanın dışından duyulmayacak şekilde 6 aydır Kuran okunmaya başlandı.

   Cihaz, 6 aydır güneş enerjisi ile çalışıyor. Güneş panelleriyle beslendiği için herhangi bir şarj sorunu da yok. Güneş aldığı zaman 24 saat aralıksız çalışabiliyor. 24 saat Kur’an-ı Kerim okuyan bu cihaz,  2 günde bir hatim bitiriyor.

  Zaman zaman buraya gelip hem ahirete intikal eden yakınlarımızı ziyaret ediyoruz, hem de burada ruhumuzu dinlendiriyoruz. Sisteme diğer köylerden yoğun bir talep var." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI