Advert
Advert
Advert

İLK MADEN KÖMÜRÜNÜ UZUN MEHMET BULDU!

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Uzun Mehmet'i andı. Uzun Mehmet'in, 8 Kasım 1829’da kömürü bulmasının ardından 1848’den bu yana 174 yıldır Zonguldak’ta üretimi yapılan taşkömürünün ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini belirten Başkanı B

  İLK MADEN KÖMÜRÜNÜ UZUN MEHMET BULDU!
Bu içerik 234 kez okundu.
Advert

   Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Uzun Mehmet'i andı. Uzun Mehmet'in, 8 Kasım 1829’da kömürü bulmasının ardından 1848’den bu yana 174 yıldır Zonguldak’ta üretimi yapılan taşkömürünün ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini belirten Başkanı Bozkurt şunları söyledi;

  "İlimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan taşkömürünün bulunuşunun 193.yıldönümü kutlu olsun.

    Uzun Mehmet'in 8 Kasım 1829’da kömürü bulmasının ardından 1848’den bu yana 174 yıldır Zonguldak’ta üretimi yapılan taşkömürü, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

    Zonguldak havzası ve ülkemizin en önemli kaynakları arasında yer alan taşkömürü ve Zonguldak için şair Orhan Veli, “Siyah akar Zonguldak'ın deresi / Yüz karası değil, kömür karası /Böyle kazanılır ekmek parası” diyerek kömürü ortaya çıkaran emekçilerimizi ifade etmiştir. Elbette kömürün bulunuşuyla Zonguldak’ın, Türkiye’nin ve dünyanın kabuk değiştirerek ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan önemli değişime uğramıştır.

    Bu vesileyle, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuşu”nun 193. Yılını kutluyor, başta Uzun Mehmet olmak üzere ve tüm maden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, emekçilerimize  saygı ve sevgilerimi iletiyorum."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI