Advert
Advert
Advert

SENİ HİÇ UNUTMADIK Kİ HATIRLAYALIM

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 84. yıl dönümünde saatler 09:05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Devrek'te de hayat durdu.

 SENİ HİÇ UNUTMADIK Kİ HATIRLAYALIM
Bu içerik 200 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

   Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 84. yıl dönümünde saatler 09:05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Devrek'te de hayat durdu.

 Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 84.yıldönümü dolayısıyla anma töreni Devrek Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı'na Devrek Kaymakamı Ümit Altay ve Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. Törene katılan protokol ve vatandaşa Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi Tarih öğrencileri tarafından Atatürk resmi dağıtıldı.

  Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saatler 09.05 geçe sirenler eşliğinde 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Siren sesini duyan, cadde ve sokaklarda yürüyenler saygı duruşuna geçti. İş yerlerinde çalışanlar ve araçlarında bulunanlar da dışarıya çıkarak saygı duruşuna katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma programına geçildi.

  Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma törenine gelen davetlileri girişte öğrencilerin yaptığı Atatürk konulu resim sergisi karşıladı. Protokol ve davetliler resim sergisini gezdi. Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programında ilk önce Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Mehmet Karapınar günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

  "Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüzlüğe geçişinin 84. yıldönümünde saygı,sevgi, özlemle ve rahmetle anıyorum.

Bugün onu anmak için; sıradan bir gün değildir. Bugün karalar bağlama günü hiç değildir.

 Bugün, Mustafa Kemal Atatürk'ü daha iyi anlamak,onu takip edebilmek, onun gibi ileri görüşlü ve vatansever olma günüdür.

 10 Kasımların Atatürk'ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istedikleri doğru anlama bakımından önemi büyüktür.

Mustafa kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük bir asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı. Barış ve insan severlik değerleriyle ile de evrensel bir kişiliktir.

 Yalnız 10 Kasımlarda değil, düşünce ufkumuzda Atatürk'ün mücadele azmi, bizlere yüklediği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır.

Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz. O, hep milletine güvendi ve ona inandı.

 Tarihte büyük devletler kuran, tarihe yön veren, tarihini okumaktan çok yazmayı seven ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur.

  Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fen e bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip yüce Türk ulusunun çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı ve bunun için çabaladı.

 Kurtuluş savaşının ardından söylediği "En büyük davamız en medeni gelişmiş refah içinde bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir." Sözü bunu kanıtlamaktadır.

 Mustafa kemal Atatürk, Türk milletinin önderi ve yol göstericisidir. Onu sevmek, onu anlamak, milletinin her ferdinin hakkı ve vazifesidir.

 Mustafa Kemal Atatürk; 10.yıl nutkunda el yazısıyla yazıp sonradan üstünü çizdiği cümlesinde şöyle diyor, "Beni hatırlayınız!"

 Tüm ömrünü verdiği milletinden bunu bile istemeyi uygun görmeyip üzerini çizen yüce gönüllü insan ve büyük bir lider.

 Seni hiç unutmadık ki hatırlayalım,

 Bu duygu ve düşüncelerle aramızdan ayrılışının 84.yılında Türk ulusunun yüreğinde ölümsüzleşti. Büyük önder Atatürk'ü bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 Yüksek hatırası önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Aziz ruhun şad olsun! Saygılarımla..." dedi.

  Öğretmen Karapınar'ın konuşmasının ardından 10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası etkinlikleri kapsamında ilçede düzenlene resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi. Ödül töreninden sonra  Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi sunuldu.

  Düzenlenen törene Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Cumhuriyet Başsavcısı Dinçer Altaş, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, İl Genel Meclisi Üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, okul müdürleri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI