Advert
Advert
Advert

ULU ÖNDER ATATÜRK ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84'üncü yılında Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde törenle anıldı.

ULU ÖNDER ATATÜRK ANILDI
Bu içerik 165 kez okundu.
Advert

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84'üncü yılında Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde törenle anıldı.

Törene, Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Belediye Başkan Vekili Sezai Bilici  Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, daire müdürleri, siyasi  parti ve  sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen,  öğrenciler ve okul müdürleri, İsmail Hakkı Tonguç ve Velioğlu İlkokulu izci grubu öğrencileri katıldı. İzci öğrenciler Atatürk anıtında gün boyu nöbet tuttu.

Atatürk anıtına çelenkler Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Belediye Başkan Vekili Sezai Bilici tarafından sunuldu.

Saat 09.05'de tüm bayraklar yarıya indirilerek sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla Kaymakamlık önündeki tören sona erdi.

Ardından Kültür ve Sanat Merkezindeki anma programına geçildi.

Nihat  Kantarcı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü İbrahim Dikenli şunları söyledi; “Atatürk okula gitmek için, aydın bir insan olmak için her şeyi göze alacak kadar kararlı, binlerce kitabı notlar alarak okuyacak kadar kitap dostu, sınırsız bilgi dağarcığını genç nesillere aktarmak için kitaplar yazan bir yazar...

Atatürk askerlik mesleğini canı kadar seven, bu mesleği hayat tarzı olarak benimseyen, cepheden cepheye savaştan savaşa koşan başarılı bir komutan. Atatürk... dikkatli, sempatik, pratik, akıllı, cömert, cesur bir vatansever...Fedakâr. İlim ve teknoloji takipçisi bir medeniyet sevdalısı insan... Atatürk... diline, kültürüne kökten bağlı, Türk olmakla gurur duyan, tarihe ışık tutan geçmişe ışık olan bir tarih bilimci...

Sağduyulu Atatürk... Cumhuriyete, halk iradesine, eşitlik, yenilik, özgürlük uğruna yüreği kor alevler gibi yanan bir devlet adamı. Birleştirici, ikna edici, inandırıcı, beyinleri kalpleri okumayı bilen bir konuşmacı... Çocuklara bayram hediye eden, geleceği gençlere teslim eden bir öğretmen.

Dünyanın en seçkin ve en saygın lideri şöyle diyordu: İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her kösesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğrasan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yasaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

Sevgili öğrenciler: Atatürk"ü sevmek demek Onun izinde yılmadan yürümek demektir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk yaşadığı her dönemde genç nesillere önem vermiştir. Hedefleri olan ve bu hedeflere emin adımlarla yürüyen genç nesiller inşa etmeyi arzulamıştır. Bu noktada sizlere düşen görev; O'nun hedeflediği gelişmiş, çağdaş ve güçlü Türkiye için, kurduğu Cumhuriyete sahip çıkarak, çalışkan, dürüst, ahlaklı ve vatanını seven er birey olmaktır. Bu konuda bizim sizlere olan inancımız tamdır”.10 Kasım konulu çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol tarafından takdim edildi. Okul öğrencilerin hazırladığı Atatürk’ü anlatan oratoryo ve slayt gösterilerin ardından anma programı sona erdi.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR