Advert
Advert
Advert

DEVREK'TE 35 BİN LAVANTA DİKİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye genelinde başlatılan “Geleceğe Nefes” fidan dikimi kampanyası çerçevesinde Devrek’te 35 bin lavanta fidanı toprakla buluştu.

DEVREK'TE 35 BİN LAVANTA DİKİLDİ
Bu içerik 661 kez okundu.
Advert

Sercan KAPUSUZ-

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye genelinde başlatılan “Geleceğe Nefes” fidan dikimi kampanyası çerçevesinde Devrek’te 35 bin lavanta fidanı toprakla buluştu.

  Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen ‘Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde 81 il 2023 noktada 11 milyon fidan dikildi. Bu kapsamda Devrek’te düzenlenen "Fidan Dikim Töreni"  Devrek Bılık Köyü mevkiinde kurulacak olan Lavanta Bahçesinde gerçekleştirildi.

  Milyonlarca fidanı toprakla buluşturma programına; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Cumhriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, 24-26’ncı Dönem AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, Kaymakamlar ve protokol üyeleri ile çok sayıda orman bölge müdürlüğü çalışanı katıldı.

    Ekinliğin açılış konuşmasını yapmak için kürüsüye gelen Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu konuşmasında şunları söyledi;

  “Türkiye Yüzyılına Nefes, Geleceğe Nefes, olmaya, hepiniz hoş geldiniz. Şeref verdiniz.

2019 yılında, “Tabiat, insanın hilkatte, yani yaratılışta kardeşidir.” diyen, Yeşile ve Doğaya verdiği kıymet hepimizce bilinen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edildi.

  Vatandaşlarımızın da teveccühleriyle bugüne kadar, “Geleceğe Nefes” kampanyamızla, tarihî bir fidan dikme seferberliği gerçekleştirdik, rekorlar kırdık.

  11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ülkemizin her bir köşesinde olduğu gibi, Zonguldak’ımızda da hemşerilerimizle birlikte fidanlarımızı toprakla buluşturduk, can sularını hep birlikte verdik.

  Bu kapsamda; Milli Ağaçlandırma Gününde ilimiz genelinde;

  375 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU

2019 yılında 65 bin, 2020 yılında 143 bin, 2021 yılında 168 bin olmak üzere toplam 375 bin fidanı toprakla buluşturduk.

Hamdolsun dikmiş olduğumuz fidanların yaklaşık %98‘i vatan toprağına tutunmuş, ormanlarımıza kazandırılmıştır.

Başta Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz olmak üzere, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü olan bu mutlu günümüzün heyecanına ortak olan herkese hassaten şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

Bu yıl, 99. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz, ikinci yüzyılının arifesindedir. Bir asır önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, milletimizin verdiği varlık yokluk mücadelesinin sonunda tartışmasız bir zafer kazanarak tüm dünyaya bağımsızlığımızı ilan ettik.

Bu kutlu zaferi, 29 Ekim1923’te Cumhuriyet ile taçlandırdık. Bugün, Türkiye bir şahlanış dönemine girmiştir. Cumhuriyetimiz 2023’te yeni bir yüzyıla adım atacak.

 İşte Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki hedeflerimizi ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla açıkladı.

   “7’DEN 70’E HEPİMİZİM DİKECEĞİ BİNLERCE FİDAN TÜRKİYE YÜZYILI’NA NEFES OLACAK”

   Bu yıl, 7’den 70’e hepimizin dikeceği binlerce fidan Türkiye Yüzyılı’na nefes olacak. Bugün sadece burada değil Bartın, Karabük ve Zonguldak İlimizin 14 farklı noktasında 1.729 dekar alanda aynı anda 350.000 adet fidanı toprakla buluşturmanın sevincini yaşıyoruz.

  Ayrıca;  Zonguldak İlimizde Türkiye Yüzyılı logosunun yer aldığı ağaç desenleri oluşturduk. Bartın ve Karabük illerimizde de çalışmalara başladık. Böylece Yeşil Vatanımıza da Türkiye Yüzyılı’nı nakış nakış işlemiş olacağız.

 Ülkemizin akciğerleri olan ormanlar, aynı zamanda ekonomiye katkılarıyla milli servetimizdir. Ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik atılan her adım; doğa, insanlık ve yeryüzündeki tüm canlılar için büyük önem arz etmektedir.

 Ormanlarımıza,  Peygamber Efendimizin “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz” hadisini şiar edinerek sahip çıkıyoruz.

 “ORMANLAR BİZLERE EMANET…”

  Ormanlar, bizlere bir emanet ve gelecek nesillere bırakacağımız en değerli mirasımız. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanları dikmek kadar, korumak da, yaşatmak da bizlerin görevi.

Bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz.  Orman Teşkilatımız, 1839 yılından beri yani tam 183 yıldır, orman ve orman kaynaklarımızı, her türlü tehlikelere karşı koruyarak ekosistem bütünlüğü içinde yönetmektedir.

   Son 20 yılda yürüttüğümüz ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmaları ile yarınlarımıza umut olmak için ormanlık alanımızı 42.000 hektar artırdık. Zonguldak İlimizde 27 milyon olmak üzere bölgemizde 103 milyon fidanı toprakla buluşturduk.  Üniversitelerimiz başta olmak üzere okullarımız ve kampüslerini bedelsiz olarak ağaçlandırdık ve üniversite öğrencileri adına 600 bin fidan diktik ve dikmeye de devam ediyoruz.

   “35 BİN LAVANTA FİDANINI HEP BİRLİKTE TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ”

 Bu minvalde orman köylülerimize ek gelir sağlamak , arıcılığı geliştirmek ve yöre ekonomisine katkı sağlamak üzere bu alanda 35.000 adet lavanta fidanını hep birlikte toprakla buluşturacağız.

 Biz en çok doğa ve orman sevgisi ve bilincini; gelecek kuşaklara aktarmak adına canı gönülden çalıştık, yarınlara hep umut ektik. Bu kapsamda; 2002’de 28 aile ye 600 bin TL orköy destek ve hibe rakamını 2022 yılında 22 Milyon TL’ye yükselttik, bundan 262  ailenin yararlanmasını sağladık.

 2023 yılı hedefimiz ise bu katkının 500 aileye 30 milyon TL’ye yükseltilmesidir.

İşte saydığım bütün bu emek ve özveri isteyen ağaçlandırma faaliyetlerimizi, “Ormanı Korumak, Vatanı Korumaktır.” düsturundan hareketle, orman teşkilatımız olarak, gece-gündüz çalışarak daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Tabi bütün hedeflerimizi, milletimizle ve tüm insanlıkla paylaşıyor, her bir fidanımızın öyküsünü daha anlamlı hale getirmeyi arzu ediyoruz.

Ve yine bugün de “Türkiye Yüzyılına Nefes, Geleceğe Nefes,” sloganıyla, büyük bir fidan dikme seferberliğine çıkıyoruz. İnşallah ülkemiz, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, orman varlığı konusunda dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasında yerini alacaktır. 

 “DÜNYAYA NEFES OLACAĞIZ”

  Birazdan sadece burada değil, tüm şehirlerde eş zamanlı olarak beraber dikeceğimiz fidanlarla, inşallah geleceğe can verecek, dünyaya nefes olacağız. Böylece ormanlar bizim hem süsümüz, hem de gücümüz olmaya devam edecektir!

 Yine bugün şehrimizin ve bölgemizin dört bir yanında 14 farklı noktasında ellerinde fidanlarla toprağa dokunan, “Türkiye Yüzyılına Nefes, Geleceğe Nefes” olan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Ormanları geçmişin mirası değil, geleceğe emanet olarak düşünmek zorundayız. İşte tam da bu güzelleştirme azmi ve arzusuyla,183 yıllık orman teşkilatı olarak, gece gündüz demeden yazın köz, kışın buz üzerinde ormanı korumanın vatan savunması olduğu bilinciyle çalışıyoruz.

 Bu vesileyle çalışmalarımızda bizlerden desteklerini esirgemeyen Saygıdeğer Valimiz Mustafa Tutulmaz’a, Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’e, “Kışın buz üstünde, yazın köz üstünde” çalışan, emek veren kıymetli mesai arkadaşlarıma ve tüm ormancılık camiasına teşekkürlerimi arz ediyorum.

 Bu uğurda canını feda eden 134 şehidimizi ve tüm şehitlerimizi de bu vesileyle rahmetle ve minnetle yad ediyor, bu duygu ve düşüncelerle her birinize tekraren sevgilerimi, şükranlarımı sunuyor;

 Sağ olun, var olun, “Türkiye Yüzyılına Nefes” olun, Allah’a emanet olun! Saygılarımla Arz Ediyorum!”dedi

   Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Milli Ağaçlandırma Günü’nde yaptığı konuşmada Orman Bölge Müdürü (OBM) Faruk Bayraktaroğlu’ndan taleplerini dile getirdi. Vali Tutulmaz, sanayi bölgesi bulmakta zorlandıklarını ifade ederek; “Milli Ağaçlandırma günü vesilesiyle, geleceğe nefes olmak mottolu etkinliğe hepiniz hoş geldiniz. Ülkemiz son zamanlarda bu konuyla ilgili ciddi kampanyalar yürüttü. Orman teşkilatı, son dönemlerde değerini artıran bir teşkilat. Bilhassa yaz dönemlerinde meydana gelen yangınlar yüreğimizi yaktı. İlimizin yüzde 56’sı ormanlık alan. Hem odun dışı alanda hem de kereste alanında önemli yatırımlar yapılıyor. Ancak zaman zaman bölge müdürümüz İLE anlaşamadığımız noktalar oluyor, orman alanlarında sanayi bölgesi bulmakta zorlanıyoruz. İlimizde sanayi arsalarının çıkarılması konusunu bölge müdürümüzden talep ediyoruz. Sanayi anlamında ilimizde girişimci bir ruh var.” dedi

 BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

 Konuşmaların ardından Fidan dikim alanında buluşan katılımcılar, ‘Geleceğe Nefes' seferberliği kapsamında 20 dönüm olan araziye 35 bin lavnta, 100 bin leyladin ve 10 bin mavi ladini saat tam 11.11'de toprakla buluşturuken Devrek Orman İşletme Müdürlüğü personeli kullandıkları çeşitli fidan ile Türkiye'nin Yüzyılı tablosunu yaptı. Ayrıca toplumun farklı kesimlerinden kişilerinde de yer aldığı etkinliğe, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilk ve ortaokul öğrencileri de büyük ilgi gösterdi.

 

 

 

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OKULLAR 13 ŞUBAT'A KADAR TATİL EDİLDİ
OKULLAR 13 ŞUBAT'A KADAR TATİL EDİLDİ
DEVREK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE BİR EKİP GÖNDERDİ
DEVREK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE BİR EKİP GÖNDERDİ