Advert
Advert
Advert

TIĞ, ÖDÜLÜNÜ ALDI

2022 Fikret Biçici şiir ödülü sahiplerini buldu. DİTAV'ın 2022 İhsan Fikret Biçici ödül töreni Diyarbakır Keçi Burcunda yapıldı.

TIĞ, ÖDÜLÜNÜ ALDI
Bu içerik 378 kez okundu.
Advert

 -Sercan KAPUSUZ-

    2022 Fikret Biçici şiir ödülü sahiplerini buldu. DİTAV'ın 2022 İhsan Fikret Biçici ödül töreni Diyarbakır Keçi Burcunda yapıldı.

  DİTAV Ödül Jürisi tarafından İbrahim Tığ’ın Göl ve Alpaslan Akdağ’ın Gül ve Kefen kitapları ödüle layık görüldü.  Ödül kazanan edebiyatçılara ödülleri Diyarbakır Mardinkapı’daki Keçi Burcunda düzenlenen programda verildi.

  Etkinliğe ödüle layık görülen eser sahipleri İbrahim Tığ (Göl) ve Alpaslan Akdağ (Gül ve Kefen), jüri üyeleri Remzi İnanç, Şükrü Erbaş, Şeyhmus Diken, Ahmet Çakmak, Gülsüm Cengiz ve Gonca Özmen ve edebiyat tutkunları katıldı.

   DİTAV (Diyarbakır Tanıtma, Kültür, Yardımlaşma Vakfı) geçmişten günümüze, Diyarbakır’ın kültür/sanat ve edebiyat hayatına katkıda bulunan değerlerin adını yaşatmak için, her yıl farklı bir isim ve alanda ödüller veriyor.

  DİTAV yönetimi, 2022 yılı için ödülü “şiir dalında”,  ömrünün elli yılını şiire ve kentin kültür/sanat alanına hizmette bulunan ve vakıf üyeliği de yapmış olan Şair İhsan F. Biçici (1936-2013) adına verilmesini kararlaştırdı. 

  Remzi İnanç, Şükrü Erbaş, Şeyhmus Diken, Ahmet Çakmak, Gülsüm Cengiz ve Gonca Özmen’den oluşan ödül jürisi; yarışmaya katılan eserler arasında İhsan Fikret Biçici şiir ödülünü iki eser arasında paylaştırdı.  İbrahim Tığ’ın Göl ve Alpaslan Akdağ’ın Gül ve Kefen kitapları ödül jürisince ödüle layık görüldü. Seçici Kurul, “Kendilerine özgü nesnel karşılığı olan imgelerle kurdukları, gelişime açık şiir dünyalarından dolayı” ödül verildiğini belirtti.

   Törende konuşan Yazar-Şair İbrahim Tığ; "Böyle önemli ve anlamlı bir ödüle layık görülmek beni mutlu etti.  DİTAV  Vaklfına, seçiçi kurula çok teşekkür ediyorum.

  Şairler yaşadığı yerin aynasıdır.İnsan Fikret Biçici de Diyebakır için önemli bir değeredir. Ayrıca 26 yıl sonra Diyarbakıra gelmekten çok mutluyum. Ben burada üniversiteyi okudum. Burada İhsan F. Bicici, Veysel Öngören, Hicri İzgören, Esma Ordu, Seyhmuz Dilcan, Nizamettin Kaplan, Ferit Aslan, Naci Sapan gibi güzel insanları tanımanında mutluluğu içindeyim.

 "SUR ve Sır" adlı kitabımda da buradaki yaşamım, gözlemlerim ve yaralı bir coğrafyanın izler vardır. Bu nedenle Diybakır benim için büyük önen taşıyor. Tekrar bu güzel etkinliğe emeği geçerler Kutluyor, Saygılarımı sunuyorum"  dedi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
FESTİVAL TARİHLERİ BELLİ OLDU
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR