Advert
Advert
Advert

KOZLU ŞUBESİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu, 19 Kasım 2022 tarihinde Kozlu’da Elizya Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

KOZLU ŞUBESİ BAŞKANI SEÇİLDİ
Bu içerik 311 kez okundu.
Advert

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu, 19 Kasım 2022 tarihinde Kozlu’da Elizya Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı şubelerin başkan yöneticileri, Amelebirliği Şube Yöneticileri, Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Kozlu Şube Delegeleri ve işçiler katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığına GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu seçilirken, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Merkez Servisleri Şubesi Başkanı Aysel Kocabaş başkan yardımcılıklarına seçildi.

GMİS Kozlu Şubesi Genel Kurulu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

YEŞİL: KÖKLÜ VE TARİHİ SORUMLULUKLARI OLAN GÜÇLÜ BİR SENDİKAYIZ.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, genel kurulda bir konuşma yaptı. Amasra Müessese Müdürlüğü’nde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 42 maden şehidini anarak konuşmasına başlayan Genel Başkan Yeşili, şöyle dedi:

“14 Ekim günü Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesemizde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 42 maden şehidimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve madencilik camiamıza başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah bu acıları bir daha yaşatmasın.

174 yıllık üretim tarihimizdeki tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Vatan savunmasında, terörle mücadelede ve son olarak Taksim’de ve tüm terör saldırılarında hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Şehitlerimizin mekanları Cennet olsun.

Kararlı ve mücadeleci kimliği ile sendikal mücadelede aktif olarak görev yaparken yakalandığı amansız hastalık nedeniyle kaybettiğimiz Genel Sekreterimiz Hüseyin Kolçak’ı sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.

Sendikamıza ve maden işçileri ile Türkiye işçi sınıfına önemli hizmetlerde bulunan, zamansız ve genç yaşta kaybettiğimiz Hüseyin Kolçak’ı unutmayacağız.

ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİMİZDİR.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Amasra Müessesemizde meydana gelen kaza ile ilgili adli süreç devam ediyor.

Çok yönlü sürdürülen soruşturma ve incelemelerin sonunda kazanın neden ve nasıl meydana geldiği daha net bir biçimde belirlenecek, kazaya yol açan hata ve ihmaller ortaya konacaktır.

Elbetteki hatalar ve ihmaller olmasa böyle bir kaza meydana gelmezdi.

Bu faciada ihmali bulunanların, bu facianın sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz ve biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Çok zor şartlarda çalıştığınızı biliyoruz. Önceliğimiz can güvenliğimizdir.

Kazasız-belasız çalışmak istiyoruz. Çalıştığınız işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından risk olduğunda bu durumu amirlerinize ve Sendikamıza mutlaka bildiriniz. Sendika olarak her şart altında yanınızdayız.

SENDİKAMIZIN KURULUŞUNUN 76’NCI YILI KUTLU OLSUN

17 Kasım, sendikamızın kuruluşunun 76’ncı yıldönümüydü. Köklü ve tarihi sorumlulukları olan güçlü bir sendikayız. Türkiye’nin en eski sendikalarından biri olan ve 76 yıldır emek mücadelesine damga vuran bir Sendikanın üyeleriyiz. Sendikamızın tarihi, aynı zamanda ülkemizin emek ve demokrasi mücadelesinin de tarihidir. Hepimiz Genel Maden İşçileri Sendikası’nın üyesi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Sendikamızın kuruluşunun 76’ncı yılı kutlu olsun.

Dünyada ve Türkiye’de saygın bir yeri olan Genel Maden İşçileri Sendikamızı bugünlere taşıyan, bize, 76 yıllık şanlı tarihiyle bu mücadele kültürünü miras bırakan, Sendikamız yöneticileri başta olmak üzere madenci atalarımıza ve tüm madenci arkadaşlarımıza sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyor, ölenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

TARİH SINIRLAMASI KALDIRILDI

Maden şehitlerinin yakınlarına tanınan haklardaki tarih sınırlandırmasının kaldırılmasıyla ilgili Maden Şehit Aileleri Derneğimiz ile birlikte mücadele verdik.

Bu mücadelenin sonucunda ilgili yasada yapılan değişiklik Meclis’te kabul edildi ve tarih sınırlaması kaldırıldı. Ayrıca maden şehit ailelerinde hak sahiplerine aylık bağlanması kararı yasaya eklendi.

Emek veren, duyarlılık gösteren, katkı ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

TTK’NIN İŞÇİ AÇIKLARI GİDERİLMELİDİR

29’uncu dönem toplu iş sözleşmesi döneminde birlikte mücadelemizle önemli kazanımlar elde ettik. Son 30 yılın en iyi toplu iş sözleşmesini imzaladık.

30’uncu dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerimize ise 2023 yılının ilk aylarında başlayacağız.

Yüksek enflasyon ve artan fiyatlarla birlikte gerileyen alım gücünü yükseltmek öncelikli hedefimizdir.

TTK’nın işçi açıklarının bir an önce giderilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yeni dönemde iş sağlığı ve güvenliğinin tam anlamıyla sağlandığı şartlarda, TTK’nın yılda 5 milyon ton üretmesi ve norm kadroyla çalışmasını sağlama mücadelemize devam edeceğiz.

Birlikte mücadelemizle hedeflerimize ulaşma kararlılığında olduğumuzun bilinmesini istiyorum.

GENEL KURULLARIMIZ DAYANIŞMAMIZA GÜÇ KATIYOR

Sendikamızın 12’nci Olağan Genel Kurul sürecinde sendikamızın örgütlü olduğu tüm işyerlerinde, işçi arkadaşlarımızın büyük oranda katılımıyla şube delege seçimlerimizi tamamladık.

Ardından 5 şubemizin genel kurulunu, tarihimize yakışır demokratik bir olgunlukla tamamladık.

Bugün Kozlu Şubemizin kongresini de aynı şekilde yapıyoruz.

Tüm şubelerimizin genel kurulları; birliğimize, beraberliğimize ve dayanışmamıza güç katıyor.

Aynı şekilde Şubat ayı içinde Genel Merkez Genel Kurulumuzu da yaparak yeni bir döneme başlayacağız.

Şubelerimizde görevden ayrılan arkadaşlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyorum.

Seçilen ve seçilecek olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum”.

 MUTLU: HER ZAMANKİNDEN ZOR BİR DÖNEMDE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Genel Kurulun Divan Kurulu Başkanlığına seçilen GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu bir teşekkür konuşması yaptı.

42 Amasra Maden Şehidine Allah’tan rahmet dileyen Mutlu şunları söyledi; “Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu krizi hepimiz iliklerimize kadar hissediyoruz. Her zaman olduğu gibi en büyük bedel ödeyen maalesef yine çalışanlarımız, emekçiler, alınteriyle-emeğiyle geçinen insanlar. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu süreçte gerçekleştirmiş olduğumuz taban delege seçimlerimizin öncelikle ülkemiz işçi sınıfına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Seçilmiş insanlar olarak önümüzdeki her zamankinden zor olacak bu dönemde şubelerimizin yönetimlerini ardından genel merkez yönetimimizi oluşturarak mücadeleye devam edeceğiz.

Zor bir dönemde zor bir misyonu üstlendiğimizin hepimiz farkındayız. Bu farkındalıkla oluşturduğumuz kurul ve organlarımızla hep birlikte mücadeleye omuz verecek, katkı sağlayacak ve Türkiye işçi sınıfının sorunlarının çözümüne yoğun bir katkı sağlayacağınıza inancımız tamdır.”

 ASLANBUĞA: ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi Yener Arslanbuğa, Amasra şehitlerine rahmet dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Genel Maden İşçileri Sendikamız Kozlu Şubemizin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nun bölgemize, havzaya ve tüm maden camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Sendikal faaliyetlerle ilgili işçi sınıfımızın hak ve hukuk mücadelesinde aday olduğumuz günden buyana bizleri yalnız bırakmayan, gecesini gündüzüne katan, bizlere bu heyecanı yaşatan, bu heyecana ortak olan herkese teşekkür ederim.

Bizler daha yolun başındayız, daha yeni başlıyoruz. Görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak maden camiasına, işçi sınıfımıza faydalı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın”.

SEÇİMLERE TEK LİSTE HALİNDE GİDİLDİ

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi.

GMİS Kozlu Şube 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda seçimlere tek liste halinde gidildi.

Şube Başkanlığına Dursun Başbakıcı, Şube Sekreterliğine Bayram Okumuş, Şube Mali Sekreterliğine Ümit Yıldızhan, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Selçuk Demirel aday oldular.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT’A, GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI
BAŞKAN BOZKURT, OYUNCU TAMER LEVENT’İ AĞIRLADI