Advert
Advert
Advert

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN MUHTARINI UNUTMADILAR

Devrek'te görev yapan kadın muhtarlar, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’in memleketi Aydın’da buluştu.

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN MUHTARINI UNUTMADILAR
Bu içerik 636 kez okundu.
Advert

 -Sercan KAPUSUZ-

   Devrek'te görev yapan kadın muhtarlar, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’in memleketi Aydın’da buluştu.

   5 Aralık Kadına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 88. yılı nedeniyle Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği ve Aydın Valiliğinin ortaklaşa olarak organize ettiği programda kadın muhtarlar bir araya geldi.

   Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 88. Yıldönümü kapsamında Aydın’da ağırlanan Devrek İsmetpaşa Mahallesi Muhatarı Necla Esen Ak ve Müfettişler Köyü Muhtarı Şengül Geldi, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’i kabri başında ziyaret etti.

  Türkiye genelindeki muhtarları Aydın’da buluşturan Vali Hüseyin Aksoy’a teşekkür eden Dernek Başkanı Serpil Erenoğlu, “5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 88. Yıldönümündeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınlarına, kızlarına, bacılarına armağan etmiş olduğu bir değerdir. Bu anlamlı günde biz de Aydın’da bulunan ilk kadın muhtarımız Gül Esin’i ziyaret etme şerefine nail olduk. Anılarımızda ve hatıralarımızda güzel bir sayfa açmış olduk. Bundan sonra kadın muhtarlarla ilgili çalışmalarımızda da mdaha ivme kazanması gereken bir döneme giriyoruz. Sayılarımızın daha çok artması ve kadın muhtar sayısının artması, daha pratik, hızlı sayabileceğimiz bir çok özelliği ile kadının ellerinin değmesi gerektiğini düşünüyorum. Yerelde mahallelerin sahibi kadın muhtarlardır.” dedi.

    Devrek İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Necla Esen Ak,” 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 88. yılı nedeniyle Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği ve Aydın Valiliğinin ortaklaşa olarak organize ettiği programda Devrek Müfettişler Köyü Muhtarı Şengül Geldi ile birlikte Türkiye'nin dört bir tarafından gelen kadın muhtarların arasında ilçemizi temsil etmenin haklı gurunu yaşadık.

 Gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin'i mezarı başında ziyaret ettik. Aydın Valimiz Hüseyin Aksoy'a ilçemizin simgesi olan ve Devrek Belediyesi tarafından hazırlanan Devrek Bastonunu hediye ettik.

   Programa bizleri en iyi şekilde ağırlayan Aydın Valiliğine, Zonguldak Valiliğine, Devrek Belediyesine ve Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği yetkililerine teşekkür ediyoruz “ diye konuştu.

  Gerçekleştirilen toplantıya Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, Devrek İsmetpaşa Mahallesi Muhatarı Necla Esen Ak ve Müfettişler Köyü Muhtarı Şengül Geldi, Aydın’dan ve diğer illerden gelen kadın muhtarlar katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK