Advert
Advert
Advert

EYT DÜZENLEMESİNİ AK PARTİLİ VEKİLLER BİLE BİLMİYOR

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, CHP Grubu Sözcüsü Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Çalışma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi üzerinde, TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

EYT DÜZENLEMESİNİ AK PARTİLİ VEKİLLER BİLE BİLMİYOR
Bu içerik 339 kez okundu.
Advert

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, CHP Grubu Sözcüsü Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Çalışma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi üzerinde, TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, emeklilikte yaşa takılan 5 milyona yakın çalışanın sorununa vurgu yapan CHP’li Demirtaş; “Emekli olmayı hak ettikleri halde, emekli olmaları Cumhur İttifakı tarafından engellenen, yani emeklilikte yaşa takılan 5 milyona yakın çalışan hala daha emekli olamadı. EYT görüşmelerini “kamuoyundan ve meclisten gizleyerek”, “kapalı kapılar ardında” yürütüyorsunuz” dedi.

EYT DÜZENLEMESİNİ AK PARTİLİ VEKİLLER BİLE BİLMİYOR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar gündemi ile TBMM Sağlık Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunu toplantıya çağırdıklarını söyleyen Ünal Demirtaş;

“Çalışma Komisyonunu, muhalefetin 11 milletvekili olarak toplantıya çağırdık. Komisyon başkanı sayın Recep Akdağ talebimizi işleme koymadı. Oysa diyordunuz ki yeni sistemde meclis güçlenecek, kanunları milletvekili yapacak….Nerde? Şu anda Ak Partili vekillerin bile, EYT ile ilgili gelişmelerden bilgi sahibi olduğunu zannetmiyorum. Var mı bilginiz? Sayın Recep Akdağ, komisyonda muhalefetin dilekçeleri duruyor. Lütfen EYT konusu milletvekillerinden ve milletten kaçırmayın. Komisyonu derhal toplayın. EYT tilerin sorunlarına birlikte çözüm üretelim” ifadelerine yer verdi.

İPE UN SERMEYİN, EYT’LİNİN HAKKINI VERİN

Emeklilikte Yaşa Takılanların, kapsamının daraltılacağına ilişkin iddiaları da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e soran CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Kamuoyunda; EYT ile ilgili yeni şartlar konulacağı ve EYT’nin kapsamının daraltılacağı konuşulmaktadır. Sayın Bakan, İpe un sermeyin… Umarım, dağ fare doğurmaz. 5 milyon EYT’linin hakkını, amasız, fakatsız derhal verin…Ben bu bütçede EYT’liye bir kaynak ayrıldığını göremedim. Bu bütçede EYT ile ilgili bir kaynak var mı Sayın Bakan? Varsa ne kadar var? Bunu açıklar mısınız?” diye sordu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Çalışma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu.

SORUNLAR CHP’NİN ISRARI İLE ÇÖZÜLDÜ

20 yılda iş ve çalışma yaşamında muhalefetin ısrarları ve takibi ile bazı sorunlar çözülmüştür… 3600 ek gösterge, taşerona kadro gibi sorunlar kısmen çözülmüştür. Ama hala çözülemeyen, giderek derinleşen ve kronikleşmiş büyük sorunlar da vardır.

İŞSİZLİĞİ ÇÖZEMEDİNİZ GENÇLERİMİZE İYİ BİR GELECEK SAĞLAYAMADINIZ

Makyajlı TÜİK verilerine göre Kasım ayındaki işsizlik, %10,1’dir. Ama iş aramaktan vazgeçenleri işsiz saymıyorsunuz. Onları da dahil ettiğimiz de geniş tanımlı işsizlik %21’dir. Avrupa Birliği ülkelerinde işsizlik oranı ortalama %6,7 iken, biz de %21’dir. Genç işsizlik ise %19,6’dır. Artık, her evde bir “genç işsiz” vardır. “Ev hanımlarından” sonra “ev gençleri” denilen bir kavram Ak Parti Döneminde çıktı. Gençlerimizin, %76'sı çalışmak için yurt dışına gitmek istiyor. İmkanı olan da gidiyor. Sayın bakan, sizce bu gençler niye yurtdışına gitmek istiyor? Hiç bunu düşündünüz mü? Çünkü gençler, ülkemizde iyi bir gelecek göremiyorlar. Yaptığınız yanlışlar sonucu, nitelikli iş gücümüz, batılı ülkelere göçüyor. Gençlerimizi kaybediyoruz…20 yılda işsizliği çözemediniz, gençlerimize iyi bir gelecek sağlayamadınız…

ASGARİ ÜCRET EN AZ 10 BİN TL OLMALI

Ülkemiz de iş bulma konusunda şanslıysanız, karşınıza bu sefer de “düşük ücret” gerçeği çıkıyor. İşçiler Asgari ücrete veya bunun biraz üzerinde olan düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalıyorlar. Asgari ücret ise, son 10 yılda dolar bazında erimiş, buna karşılık asgari ücretle çalışan sayısı da artmıştır. 20 yılda asgari ücret, en fazla 2016 yılında 430 dolara kadar çıkabilmiş, bugün ise 295 dolara gerilemiştir. Son 10 yılda, asgari ücret bizi kıskanan Almanya’da 1621 euroya Yunanistan’da 774 euroya, Çin de ise 396 dolara çıkmış iken, Avrupa da asgari ücreti gerileyen tek ülke maalesef Türkiye olmuştur. Bizim asgari ücretimiz Çinin bile gerisine düşmüştür. Oysa Asgari ücret, ülkemizdeki en büyük toplu iş sözleşmesidir. Çünkü Avrupa da asgari ücretle çalışanların ortalaması ise %5 iken, biz de %57’ye çıkmıştır. 10 milyon kişi, asgari ücret veya biraz üzerinde ücrete çalışmaktadır. Bugün ülkemizde yaklaşık 8 milyon kayıt dışı çalışan ise, asgari ücret bile alamamaktadır… sefalet içinde yaşamaktadır…Oysa herkes,2023 yılında en az 10.000-TL. bir asgari ücret almalıdır. Bunu sağlamalısınız…

EMEKLİLERİN SORUNUNU ÇÖZEMEDİNİZ

20 yılda emekli aylıklarında Aylık bağlama oranları düşürüldü, intibak yasası çıkmadı. Aylıklar, enflasyon karşısında eridi ve emekliler derin bir yoksulluğa sürüklendi. Açlık sınırının 7 bin 785 lira olduğu ülkemiz de milyonlarca emekli, 3 bin 500 lira aylığa mahkum oldu. Avrupa da emekliler en az 1000 euro aylık alıp huzur içinde yaşarken, bizim emeklilerimizi 178 Euro aylıkla hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. Bizi kıskanan Almanlar, 1 bebeğe bile aylık 250 euro yani 5.000-tl. yardım yaparken, siz ise emeklilerimize asgari ücreti bile çok görüyorsunuz. 14 milyon emeklinin 7 milyonu, geçinemediği için çalışmaya devam etmektedir. 73 yaşında bile çalışmak zorunda kalan emekliler vardır. 20 yılda Emeklilerin sorunlarını çözemediniz…

İŞ KAZALARINI ÖNLEYEMEDİNİZ

Ülkemizde iş bulmayı başarsanız da canınız tehlikededir. Çünkü 20 yılda ülkemizin kanayan yarası olan, iş kazaları ve meslek hastalıkları artarak devam etti. Her yıl 400 binin üzerinde iş kazası olmaktadır. Bu kazalarda binlerce işçimiz yaralanmakta ve ölmektedir.2022’de ilk on ayda 1521, 20 yılda ise en az 30 bin işçimiz, iş kazalarında yaşamını yitirdi. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını bir türlü önleyemediniz.

SGK’YI BATIRDINIZ

10 milyon vatandaşımızın sosyal güvenliği dahi yoktur. Sosyal Güvenlik sisteminin gelir-gider dengesi de giderek bozulmuştur. Genel Başkanımızın SGK Genel Müdürlüğünden ayrıldığı 1999 yılında aktif/pasif oranı 2.24’tür. 2022 yılında ise stajyerler hariç tutulduğunda 1.85’dir. Aktif/Pasif oranı sizin döneminizde düşmüştür. 2002’de SGK’ya 10 milyar TL olan “bütçe transferi”, 2021’de 25 kat artarak, 252 milyar TL’ye çıkmıştır. SGK’yı batırdınız…

SENDİKAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER KISITLANDI

Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmadığınız gibi, kısıtladınız. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, sendikalaşma oranını, 2002 yılında %58,6’dan 2022 yılında, kayıt dışı çalışanlar da eklendiğinde, oran %10’lara düşürdünüz. Toplu sözleşme oranını da %22’den kamu dahil %9,5’a düşürdünüz. Avrupa ortalaması sendikalaşmada %25, toplu sözleşme de ise %65’dir.

6 AY SONRA BİZ ÇÖZECEĞİZ

20 yıldır sizin çözemediğiniz bu sorunları 6 ay sonra biz çözeceğiz. Çünkü millet ittifakıyla iktidara biz geliyoruz. Geliyor gelmekte olan...'dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK ÖRNEK BİR KENT
DEVREK ÖRNEK BİR KENT
“BİR İLÇEYE GİTTİM HAYATIM DEĞİŞTİ”
“BİR İLÇEYE GİTTİM HAYATIM DEĞİŞTİ”