Advert
Advert
Advert

YENİ ASGARİ ÜCRET 8 BİN 500 TL OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak açıkladı.

YENİ ASGARİ ÜCRET 8 BİN 500 TL OLDU
Bu içerik 453 kez okundu.
Advert

      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak açıkladı.

     2023 yılının asgari ücretini belirlemek için bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısından da sonuç çıkmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i asgari ücret gündemiyle kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan görüşmenin ardından 2023 yılının asgari ücreti 8 bin  500 TL olarak belirlendiğini açıklandı.

  Hükümet ve işveren temsilcisi TİSK'ten ise teklife olumlu yanıt gelmeyince Türk-İş Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısından ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türk-İş'in teklifine "Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var." yanıtını verip asgari ücretin açıklanmasıyla ilgili bugünü işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret zammı öncesi şunları söyledi: "Değerli işveren temsilcisi, kıymetli basın mensupları sizleri selamlıyorum. Çalışan ve işveren temsilcileri bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda, çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Her kesim kendi hassasiyetleri doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bize düşen en hakkaniyetli, sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Makul noktada uzlaşma için samimi gayret sarfettik. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de bugün aramızda olmasını isterdi. Ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için hem çalışanların alacakları en az maaşı hem de buna endeksli geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmiş yıllarda da hükümet olarak sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Bugün ülkemiz 34.7 milyonluk işgücüne karşılık, 31.6 milyonluk istihdamla tarihinin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır.

   FARK BİN LİRADAN AZ

  2023 yılının asgari ücretini belirlemek için bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısından da sonuç çıkmadı.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısında Türk-İş heyeti, toplantı masasına, daha önce kararlaştırılan 9 bin liralık rakamla oturmuştu. Toplantı devam ederken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gelerek Bakan Bilgin ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleriyle ayrı ayrı görüşmüştü. Ancak, 9 bin liralık bir teklifle bakanlığa gelen Türk-İş heyetiyle, resmi bir açıklama yapmasa da 8 bin 250-8 bin 500 arasındaki bir rakamı asgari ücret için sınır olarak gören TİSK heyetiyle anlaşma sağlanamamıştı.

    Teklifle ilgili Hükümet ve işveren kanadından yanıt gelmeyince Türk-İş masadan kalktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise söz konusu teklifle ilgili "Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var." yanıtını vermişti.

 

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“SEFER ORUÇ’U ŞİDDETLE KINIYORUZ”
“SEFER ORUÇ’U ŞİDDETLE KINIYORUZ”
KIZILAY BAŞKANINA BAK!
KIZILAY BAŞKANINA BAK!