Advert
Advert
Advert

TARİHİ BİR KEZ DAHA DEĞİŞTİ

Zonguldak'ın Merkez ilçesinde, Gazipaşa Caddesi üzerinde yapımı devam etmekte olan, "Zonguldak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası İnşaatının bitim tarihi bir kez daha değişti.

TARİHİ BİR KEZ DAHA DEĞİŞTİ
Bu içerik 1070 kez okundu.
Advert

Zonguldak'ın Merkez ilçesinde, Gazipaşa Caddesi üzerinde yapımı devam etmekte olan, "Zonguldak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası İnşaatının bitim tarihi bir kez daha değişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, İlk ihalesi 25.11.2014 tarihinde yapılan binanın inşaatında 8. yıla girildiğini ancak son açıklanan 5. bitim tarihinde de inşaatın tamamlanamadığını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca soru önergesine verilen yanıtı hatırlatan Milletvekili; “Bakanlık son bitim tarihini 27.12.2022 taahhüt etmişti ancak bugün bitmesi gereken inşaatın tamamlanamadığını, bitim tarihinin 6. defa değiştiğini görmekteyiz” dedi.

Binanın, basiretsizlikler yüzünden adeta bir “tehir anıtına” dönüştüğünün altını çizen Yavuzyılmaz, inşaatın sürüncemeli yapım sürecini şu ifadelerle anlattı:

“Yapımı devam etmekte olan, “Zonguldak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası İnşaatı Yapım İşi ilkin 25.11.2014 tarihinde ihale edilmiş ve 4.315.000 TL sözleşme bedeliyle yüklenicisine devredilmişti. 450 gün süre ile 10.05.2016 tarihinde bitim tarihli olarak sözleşmesi imzalanan işin yapımı esnasında yüklenici değişmiş ve inşaatın yapımı yeniden ihale edilmişti.

İkinci ihalenin sözleşme bedeli, 8.645.000 TL, bitim tarihi 29 Aralık 2019 olarak belirlendi. Ancak yeni yüklenici sözleşme şartlarını yerine getirmediğinden yapım işine ait sözleşme bir kez daha fesih edildi.

Yapılan üçüncü ihale ise açık usul ile gerçekleştirilen önceki iki ihalenin aksine 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 21/b maddesine göre “pazarlık usulü” kapsamında yapıldı. Yeni firmaya 12.02.2021 tarihinde yer teslimi edildi. Buna göre İnşaatın süresi 350 takvim gün olup tamamlanma tarihi 28.01.2022 denildi.

Ancak Söz konusu projenin taahhüt edilen sürede tamamlanamayacağının tarafımızca anlaşılması üzerine Bakanlığınıza yönelttiğimiz soru önergemize verilen 18 Şubat 2022 tarihli yanıtta; ‘Proje tadilatlarının bitirilmesine müteakip işe yeniden başlanmış olup; işin temel imalatları tamamlanmıştır. Süre uzatımı ve Ödenek Aktarma Komisyonu tarafından yükleniciye ilave süre verilerek yeni iş bitim tarihi 18.08.2022 olarak belirlenmiştir.’ denilmişti.

İnşaatın 18.08.2022 tarihinde bitirilmesinin de imkânsız olduğunu tespit etmemiz üzerinde, konuyu 4. defa Meclis gündemine taşıdık. Son soru önergemize verilen yanıtta ise binanın bitim tarihinin 5. defa değiştiği anlaşıldı.

Buna göre işin 27.12.2022 tarihini yani ‘bugün’ bitmesi gerekiyordu, müjde mahiyetinde açıklamalar yapılmıştı. Ancak binanın tamamlanamadığını, bitim tarihinin 6. defa değiştiğini bir kez daha görmekteyiz.

 Bugün, tapu binası inşaatı, plansızlıklar ve basiretsizlikler yüzünden 8 yılda tamamlanamamış, adeta bir “tehir anıtına” dönüşmüş durumdadır. Ertelemelerle yılları çalınan, yapım maliyetleri kat be kat artan sembol projelerden biri haline gelmiştir.

Konuyu bir kez dana soru önergemizle Meclise taşıdık. Sürecin halkımız adına takipçisi olmaya, Zonguldak kamuoyuna gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT ESNAF VE VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ
BAŞKAN BOZKURT ESNAF VE VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ
BAŞKAN BOZKURT: GAYRETİMİZ DEVREK VE DEVREK İNSANI İÇİN
BAŞKAN BOZKURT: GAYRETİMİZ DEVREK VE DEVREK İNSANI İÇİN