Advert
Advert
Advert

“DEVREK KİRENİ” COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİNİ ALDI

Devrek TSO, “Devrek Kireni”nin coğrafi işaret tescil belgesi aldığını duyurdu.

“DEVREK KİRENİ” COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİNİ ALDI
Bu içerik 1174 kez okundu.
Advert

   -Sercan KAPUSUZ-

    Devrek TSO, “Devrek Kireni”nin coğrafi işaret tescil belgesi aldığını duyurdu.

    Devrek Ticaret ve Sanayi Odası’nın(TSO) girişimleriyle Devrek ile özdeşleşen “Devrek Kireni”, çalışmalar sonucu Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı.

    Devrek TSO, Devrek'te üretilen ve kentle özdeşleşmiş ürünlere coğrafi işaret tescili almak için faaliyetlerine devam ediyor. Devrek iş dünyasının çatı kuruluşu Devrek TSO, kent ile özdeşleşen “Devrek Kireni” için coğrafi işaret sürecini tamamladı.

    Devrek TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Başoğlu, geçmişi eskiye dayanan “Devrek Kireni”nin 1299 sayı ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından mahreç işareti olarak tescil edildiğini belirtti.

  Devrek ürünlerinin coğrafi işaretler aracılığıyla koruma altına alınması ve ekonomik katma değerinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalarının gerçekleştirildiğine değinen Devrek TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Başoğlu;

  "Devrek Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaretler konusunda yapılan çalışmalar kapsamında;  28.08.2019 tarihli ve C2019/109 numaralı başvurumuz  “Devrek Kireni” 1299 sayı ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından mahreç işareti olarak tescil edilmiştir.

   Devrek Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Devrek ürünlerinin coğrafi işaretler aracılığıyla koruma altına alınması ve ekonomik katma değerinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Coğrafi işaret çalışmalarımız çok uzun bir emeğin ürünüdür. Devrek Kireni'mizin, üretim çalışmalarının artırılması, Bölge ekonomisine katma değer sağlayacaktır.

   Odamız olarak; “Devrek Kireni”  coğrafi işaret tescilinin tüm üreticilere ve Devrek halkına hayırlı olmasını diler, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

    Devrek Kireni; Zonguldak ili Devrek ilçesinde yetişen ve pomolojik özellikler bakımından Cornus Mas L. (kızılcık) özellikleri gösteren meyvedir. Yabani formda kendiliğinden yetişir ve tohum ile çoğalır.

   Devrek Kireninin geçmişi eskiye dayanır. Coğrafi sınırın mutfak kültürü içinde önemli bir yere sahip olup, şerbet, marmelat, reçel, ekşi ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu sebeplerle coğrafi sınır ile ün bağı bulunur. Coğrafi sınırın mutfak kültürü içinde önemli bir yere sahiptir." dedi.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HAKLARINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI
HAKLARINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI
O ŞOFÖR ÇAYCUMALI ÇIKTI
O ŞOFÖR ÇAYCUMALI ÇIKTI