Advert
Advert
Advert

ADIM ADIM ERKEN SEÇİM

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, seçimlerin erkene alınmasının kesinleştiğini belirterek, "Ramazan Bayramı sonrası seçime gidilebilir" dedi

ADIM ADIM ERKEN SEÇİM
Bu içerik 244 kez okundu.
Advert

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, seçimlerin erkene alınmasının kesinleştiğini belirterek, "Ramazan Bayramı sonrası seçime gidilebilir" dedi

 18 Haziran 2023 günü yapılması beklenen cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin öne alınacağı artık kesin gibi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'biraz erkene alabiliriz' çıkışının ardından erkene alınmış seçim için alternatif tarihler konuşulmaya başlandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, erkene çekilecek seçimlerin tarihini açıkladı.

 Haziran ortalarında normal seçim takvimi işlediğinde seçimlerin yapılması mümkün. Birkaç gerekçeyle biz seçim tarihinde bir güncellemenin makul olduğunu düşünüyoruz" diyen Erkan Kandemir, bunun gerekçelerini şöyle açıkladı:

"İstiyoruz ki okullar kapanmadan ve Türkiye'de malum yaz ayı geldiğinde okullar kapandığında insanlar Anadolu'ya gidiyorlar tatile çıkıyorlar. Dolayısıyla Haziran'a kalmadan seçimlerin bu gerekçeyle yani milletimiz iradesi sandığa tam olarak yansıtsın arzumuz isteğimiz gereği bir güncellemenin makul olduğuna inanıyoruz.

 CUMHURBAŞKANI MECLİS'İ FESHEDEBİLİR

 Meclis'i feshederek erken seçime gitme konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın bir yetkisi var. Cumhurbaşkanımız eğer kullanmak isterlerse bu yetkiyi kullanabilirler. Malum olduğu üzere bundan 1 sene kadar evvel yine milletin iradesinin sandığa doğru yansıması motivasyonuyla seçim yasasında bir takım değişiklikler olmuştu.

6 NİSAN'DA YENİ YASA DEVREDE

 Bu 6 Nisan itibariyle 1 seneyi doldurmuş oluyor. 6 Nisan'dan sonraki bir tarihe muhalefet partileri rıza göstermeyeceklerini ifade ediyorlar. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki yetkisini kullanma hakkının var olduğunu görüyoruz düşünüyoruz.

 Seçim tarihi güncellemesinin makul olduğuna inanıyoruz. Burada konuşulan tarihler var bu tarihlerden bir tanesi Cumhurbaşkanımız karar aldıktan 60 gün sonra seçime gidecek şekilde değerlendirilebilir.

 BAYRAM SONRASI SEÇİME GİDİLEBİLİR

 Yani bu bahsettiğiniz tarihlerin hepsi hem parti içerisinde konuşuluyor hem Cumhur İttifakı olarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Karşılıklı heyetler değerlendirmelerini yaptıktan sonra genel başkanlara iletilecek bu değerlendirmeler. Ama istiyoruz ki bu iş Haziran'a kalmasın. Haziran'dan önce bayram sonrası inşallah bir seçime gidelim. Sandık milletimizin önüne gelsin. Milletimizin iradesi tecelli etsin.

 RAMAZAN BAYRAMI 23 NİSAN PAZAR GÜNÜ BİTİYOR!

 Bu yıl Ramazan Bayramı 21 Nisan Cuma günü başlıyor, 23 Nisan Pazar günü sona eriyor... Bu durumda seçim 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs tarihlerinde yapılabilir. Bayramdan hemen bir hafta sonra 30 Nisan'da yapılacak bir seçime sıcak bakılmazken, seçimlerin 7 veya 14 Mayıs'ta yapılması bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“SEFER ORUÇ’U ŞİDDETLE KINIYORUZ”
“SEFER ORUÇ’U ŞİDDETLE KINIYORUZ”
KIZILAY BAŞKANINA BAK!
KIZILAY BAŞKANINA BAK!