Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

DOMUZ DAMI MADENCİNİN GÜNLÜK ÇALIŞMA ŞEKLİ

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil deprem bölgesinden dönüşüyle birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DOMUZ DAMI MADENCİNİN GÜNLÜK ÇALIŞMA ŞEKLİ
Bu içerik 373 kez okundu.
Advert

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil deprem bölgesinden dönüşüyle birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Depremdeki izlenimlerini basınla paylaşan Hakan Yeşil 3.800 madencinin sahada arama kurtarma çalışmalarında aktif olarak görev aldığını söyledi.

Hakan Yeşil'in açıklaması şöyle:

Türkiye’nin başı sağ olsun. 4 gün boyunca deprem bölgesini ve canla başla çalışan maden işçilerimizi ziyaret ederek destek olmaya çalıştık. Çok büyük bir afet. İki büyük depremin olması sebebiyle dünyada emsali görülmemiş bir yıkımla karşı karşıya kaldık. Bölgenin durumu iyi değil. Bölgede maden işçilerimiz olayın olduğu ilk günden itibaren göreve hazırlandılar. Şu anda 3 bin 800 TTK maden işçileri sahada arama ve kurtarma çalışmalarına destek veriyor. İşçilerimiz özveriyle sizlerin de gördüğü gibi tüm Türkiye’nin takdirini toplanarak canları pahasına mücadele veriyorlar. Birçok yaralıyı kurtardılar. Gece gündüz demeden sanki kendi anneleri, babaları kardeşleriymiş gibi enkaz altındakileri çıkarmak için canla başla mücadele verdiler ve vermeye devam ediyorlar.

Hiç dinlenmeden usanmadan günlerdir bunu yapıyorlar. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Bölgelerde madenciler gelsin, madenciler enkaza girip yakınlarımı kurtarsın diye halkan yoğun talep var. Bunun sebebi madenci günlük yaşamında çalışma ortamlarında ne yaptıysa domuz damı ve tahkimatlarla güvenlik koridoru oluşturarak enkaz altındaki vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyor. Bu şekilde vatandaşlarımızı çıkartmayı başarıyorlar. Domuz damı Türkiye’nin gündemine oturdu. Bu tahkimat sistemi bizim her gün yeraltında madenci kardeşlerimizin günlük çalışma şeklidir.  Madenciler bunu çok iyi bilir. Bu çalışma şekillerini orada uygulayarak enkazdan çıkartıyorlar.

İlk etapta az işçi gitti iddiası

Büyük bir yıkımla karşı karşıyayız. İlk gün biraz sıkıntı çekildi. İkinci gün biraz daha bu aşıldı. Madenci arkadaşlarımızda ilk gün biraz sıkıntı çektiler. Sonrasında ekipman ve diğer ihtiyaçlar karşılanmaya başladı. Karayolunun yanı sıra uçak ve helikopterler madencilerimiz bölgeye sevk edildi. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir madenci çıkışı oldu Zonguldak’tan. Tahlisiye ekiplerimiz 250 kişi. Tamamen donanımlı ve eğitimli. Ama bu deprem için TTK ve MTA işçilerimiz olarak bölgedeyiz ve var gücümüzle çalışıyoruz. MTA işçilerimizde Gaziantep’te çalışmalara katıldı. Hepsine teşekkür ediyorum.

Burada çıkarmamız gereken sonuçlar var. Türkiye deprem bölgesi. Her daim deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmasına katılacak uzman ekiplerin hangi sektör olursa olsun yarın deprem olacakmış gibi hazır olmaları gerekir: Bunların eğitimi verilmesi çok önemli. Yarın deprem olmayacağı garantisi yok. Uzman arkadaşların deprem bölgesinde neler yaptığını tüm Türkiye görüyor. Gelecek günlerde bunun planlanması ve çalışması yapılmalıdır. Uzman ekiplerin teçhizatlı ve hazır durumda olmaları gerekiyor. Bunların çalışmasının en kısa sürede yapılması gerektiğini deprem bölgesinde gördük.

AFAD olur, belediye olur arama ve kurtarma çalışmalarına aktif katılan kurumların bir araya gelerek bir çalışma yapmalılar. Bizde bunun için elimizden geleni yapacağız. Maden işçilerimiz her gün kelle koltukta çalıştığından bu konuda cesaretli ve özveriyle çalışıyorlar. Gözleri kara, yürekleri tertemiz elleri nasırlı madenci kardeşlerimiz şu anda bölgede destan yazdılar ve yazmaya devam ediyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK