Advert
Advert
Advert

MADENCİ HAKKINI İSTİYOR

Zonguldak’ta geçtiğimiz günlerde Vakıfbank ile TTK arasında imzalanan promosyon sözleşmesinin ardından, henüz yaklaşık 140 kişiye promosyon ücretlerinin yatırılmadığı iddia edildi.

MADENCİ HAKKINI İSTİYOR
Bu içerik 225 kez okundu.
Advert

Zonguldak’ta geçtiğimiz günlerde Vakıfbank ile TTK arasında imzalanan promosyon sözleşmesinin ardından, henüz yaklaşık 140 kişiye promosyon ücretlerinin yatırılmadığı iddia edildi.

TTK işçisi ve memurlarını kapsayan promosyon 21 bin 300 TL olarak belirlenmiş ancak sözleşme feshi nedeniyle yapılan kesintinin ardından 3 yıllık net 16 bin TL ödenmesine karar verilmişti.  Şubat ayı itibariyle ise paralar yattı. Ancak 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 42 kişinin ölümüne neden olan Amasra maden kazasında yaralananlardan 4 kişiye dahi promosyon ücretlerinin yatmadığı ifade edildi. Vakıflar Bankası’nın yaklaşık 140 kişiye promosyon ücretlerini “Hesaplarda maaş ödentisi görülmemektedir. İncelenmektedir.” gerekçesi ile yatırmadığı iddia edildi. Öte yandan, promosyon ücretleri yatmayanların istirahatli oldukları ve TTK’nin resmi çalışanları oldukları belirtildi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıcı etki gösteren depremin ardından, bölgeye giderek arama-kurtarma çalışmalarına katılan, çok sayıda vatandaşın da enkazdan sağ olarak kurtarılmasını sağlayan madenciler, ülke genelinde “Kahraman” olarak anılmaya başlandı. Herkesin takdir etmesine ve minnet duymasına rağmen Vakıflar Bankası’nın ise maden işçilerinin bir kısmının promosyonlarını ödememesi ise tepkiye neden oldu.

“140 ARKADAŞIMIN PROMOSYONLARININ BİR AN EVVEL ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Yener Arslanboğa, “Vakıflar Bankası Amasra’da 42 şehidimizi verdiğimizde, kazalanan, hastanede tedavileri devam etmekte olan istirahatte olan madencilerimizin dahi promosyonunu ödememiş durumda. İş kazası sonucunda uzun süre istirahatte bulunan arkadaşlarımın promosyonları ödenmedi. Sağlık sorunlarından dolayı uzun süreli istirahatte olan arkadaşlarımızın da ödenmedi. İcraları olan ve buna nafakalarda dahil, bu arkadaşlarımızın da borcu ödenmedi. Bu arkadaşlarımız hali hazırda TTK’de çalışmakta. TTK, arkadaşlarımızın promosyonlarının ödenmesiyle ilgili yazıyı Vakıflar Bankasına göndermişken, Vakıflar Bankası ise ‘Hesaplarda maaş ödentisi görülmemektedir. İncelenmektedir.’ diye süre gelen bu işi uzatmaktadır. Arkadaşlarımız tedavi görürken hesaplarından maaş ödentisi yapılmayacaktır. Arkadaşlarımız tedavilerini görüyorlar. Bu arkadaşlara bir an evvel promosyon ödemesinin yapılması gerekiyor. 140 arkadaşımın promosyonlarının bir an evvel ödenmesi gerekmektedir.”

 

REKLAM DEĞİL, HAKLARINI İSTİYORLAR

 

Arslanboğa, “İstirahatleri biten arkadaşlarımız deprem bölgelerinde de arama kurtarma çalışmalarına katılmışlardır. Buna rağmen arkadaşlarımızın promosyonları ödenmemiştir. Bizim madencilerimizin reklama ihtiyacı yok. Oraya giden arkadaşlarımız canı pahasına zamanla yarışıp bir aileye umut, bir cana ışık oldular. Hiçbir maddi beklenti içerisinde değiller. Lakin, TTK ile Vakıfbank promosyon anlaşması yapmış. Bu anlaşmadan doğan 16 bin lira rakamı bu arkadaşlarımızın hesaplarına yatmak zorunda. Bu arkadaşlarımızın farklı bir beklentisi yok. Haklarını istiyorlar. Vakıfbank ayrıca kişi başı olarak hesaplayarak sözleşme yaptı.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK BELEDİYESİ HALK OYUNLARI ÇALIŞMALARIBAŞLADI
DEVREK BELEDİYESİ HALK OYUNLARI ÇALIŞMALARIBAŞLADI
AKMAN VE AHLAT KİTAPLARINI İMZALAYACAK
AKMAN VE AHLAT KİTAPLARINI İMZALAYACAK