Advert
Advert
Advert

İSTİKLAL MARŞI KAHRAMANLIK DESTANIDIR

Devrek’te İstiklal Marşı'nın kabulünün 102.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

İSTİKLAL MARŞI KAHRAMANLIK DESTANIDIR
Bu içerik 406 kez okundu.
Advert

 -Sercan KAPUSUZ-

 Devrek’te İstiklal Marşı'nın kabulünün 102.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

   İstiklal Marşı'nın kabulünün 102. Yılı, Devrek Anadolu Lisesi'nin hazırlamış olduğu programla kutlandı. Anma programı Atatürk Kültür Merkezi salonunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Devrek Anadolu Lisesi müdürü Siyami Akpınar yaptı.

     İstiklal Marşı'mızın, milletimizin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştirdiği bir kahramanlık destanının anlatımı olduğunu belirten Akpınar; 

 "Bağımsızlık; tarih boyunca benimle yan yana yürüyen, bana en çok yakışan, uğruna birçok şeyden vazgeçtiğim ve bundan sonra da vazgeçmek için bir saniye bile düşünmeyeceğim bir durumdur. Benim bu en değerli durumumu ise tüm dünyaya ilan eden bir "İstiklal Marşı'm" var. İşte bugün, bağımsızlığımı tüm heybetimle bütün dünyaya haykırdığım İstiklal Marşimin kabulünün 102. Yıl dönümü.

 102 yıl önce yaşadıklarımız hepimizin malumudur. Bu yaşadıklarımızı, bu yaşadıklarımızdan sonra nasıl yeniden ayağa kalkabileceğimizi, tüten en son ocak sönmeden, al sancağımın yere düşmeyeceğini, üstüne basa basa medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara, göğsündeki imanla haykıran ve benim tüm duygularıma tercüman olan, eşsiz milletimin derdiyle dertlenen mükemmel bir dava adamı MEHMET AKİF gibi bir şaire sahip olmanın gururu ile onu yad ediyoruz.

  İstiklal Marşımın her bir dizesine, hatta her bir kelimesine tüm bu yaşananları, istiklal aşkını sığdırmayı başarabilen o koca yürekli insan "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diyerek de BARIŞ'a özlemini en iyi şekilde dile getirmiştir.

 Benim İstiklal Marşım, milletimizin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştirdiği bir kahramanlık destanının anlatımıdır. Aziz milletimizin ortak sesi ve vicdanını temsil eden benim İstiklal Marşım bu istiklal mücadelemizi "Vatan Şairi" sifatını sonuna kadar hak eden Mehmet Akif Ersoy'un yüreğinden kopanlarla destanlaşmış ve ebedileşmiştir.

Aziz milletimiz kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her bir kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek; misralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini ilelebet muhafaza edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı'mızın Kabulü'nün 102. Yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum. Bu toprakları bizlere vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, Çanakkale ve İstiklal Savaşı'mızın şehit ve gazilerini, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile bütün şehit ve gazilerimizi saygıyla, rahmetle, şükranla anıyorum. anarken; 11 ilimiz etkileyen deprem felaketde vefat eden vatandaşlarımıza Allahdan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."dedi

  Akpınar'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Devrek Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan hazırlanan  oratoryo ve sinevizyon gösterisi sunumu gerçekleştirildi.

 Törene; Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkan Yardımcısı Recep Korum, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya, Zonguldak İl Genel Meclis Üyeleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire ve okul müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 BAŞKAN ULUPINAR İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BAŞKAN ULUPINAR İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
DEVREKLİ ÖĞRENCİ İL BİRİNCİSİ OLDU
DEVREKLİ ÖĞRENCİ İL BİRİNCİSİ OLDU