Advert
Advert
Advert

TIĞ: DERGİLER KAPATILSIN İSTENİYOR

Yayıncılardan PTT’ye kargo ücreti tepkisi

TIĞ: DERGİLER KAPATILSIN İSTENİYOR
Bu içerik 314 kez okundu.
Advert

-Yasemin ALTUN-

 Anadolu’nun birçok kentinde yayımladıkları dergileri abone olan okuyuculara PTT aracılığı ile ulaştıranlar PTT’nin kargo ücretine yaptığı zamma tepki gösteriyor.

    Zonguldak’ın Devrek ilçesinde 19 yıldır yayınlanan ve 159. Sayısına ulaşan Şehir Kültür, Edebiyat ve Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Tığ, PTT’nin yeni fiyat uygulamasına tepki göstererek, “Bu uygulama edebiyatın mutfağı olan dergilere vurulan bir darbedir.”dedi.

    İbrahim Tığ, “PTT daha önce 5 TL olan kargo ücretini 20,75 TL’ye yükseltti. Böylece  posta ücreti, derginin maliyetinin çok üzerine çıkmış oldu. Bu bir anlamda dergi çıkarmayın, okuyucuya ulaştırmayın demektir. Zaten kıt kanat yaşamlarını sürdüren dergiler bu fiyat artışından olumsuz etkilenmiştir. Bunun sonu Anadolu’da çıkan bir çok derginin kapanmasına kadar gidecektir. Bu uygulamayla, dergi çıkartmayın, okumayın, okutmayın deniliyor. Dergilerin sustuğu bir ülkede sağlıklı bir edebiyat ortamı olamaz. Bunun için kamu taşımacılığı yapan PTT Kargo’nun taşıma ücretini makul çizgiye çekmesini istiyoruz. Bu duruma sadece dergi sahipleri ya da yöneticileri değil tüm okurlar da tepki göstermelidir. Aksi halde edebiyatın mutfağı olan dergiler büyük yara alacak ve kapanmaya kadar gidecektir. Ne demek, bir adet kitap veya dergi için 5 TL olan kargo ücreti 20,75 TL’ye yükseltilmesi? Bu hatadan derhal dönülmelidir.” dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI
2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI
ÇEKİMLERİ ZONGULDAK'TA YAPILDI
ÇEKİMLERİ ZONGULDAK'TA YAPILDI